Lomautettuja hieman enemmän kuin vuosi sitten, mutta laskua huhtikuusta
Maakunnittain Kanta-Hämeessä oli 6400 ja Päijät-Hämeessä 10 085 työtöntä työnhakijaa. Kanta-Hämeessä työttömien määrä väheni vuodentakaisesta 59:llä (-1 %) ja Päijät-Hämeessä 727:llä (-7 %). Koko maan tasolla työttömien määrä sen sijaan kasvoi (+2 %). Kunnittain työttömien määrä oli Riihimäkeä, Forssaa ja Jokioisia lukuun ottamatta vuodentakaista matalammalla. Huhtikuuhun verrattuna työttömien määrä väheni sekä Kanta-Hämeessä (-2 %) että Päijät-Hämeessä (-5 %).
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta laski toukokuussa 9,6 %:iin ollen 0,5 %-yksikköä pienempi kuin vuosi sitten. Maakunnittain Kanta-Hämeessä työttömyysaste oli 8,2 % ja Päijät-Hämeessä 10,9 % koko maan työttömyysasteen ollessa 9,0 %. Kunnittain korkeimmat työttömyysasteet olivat Päijät-Hämeessä: Lahti 12,3 %, Heinola 12,2 % ja Padasjoki 10,6 %. Matalimmillaan työttömyysasteet olivat Kanta-Hämeessä Lopella (4,5 %) ja Hattulassa (4,8 %). Alle 25-vuotiaiden nuorten työttömien osuus alle 25-vuotiaasta työvoimasta oli Hämeen ELY-keskusalueella 10,5 %. Ulkomaalaisten työttömien työnhakijoiden osuus ulkomaalaisesta työvoimasta nousi 29,1 %:iin kasvaen vuodentakaisesta 5,0 %-yksikköä.
Ulkomaalaisten työttömien määrän kasvu hidastaa työttömyyden laskua
Työttömistä lomautettuja oli hieman enemmän (+38) kuin vuosi sitten kasvaen neljässä ammattiryhmässä; eniten rakennus-, korjaus- ja valmistustyöntekijöillä (+97). Lomautettujen määrä väheni eniten palvelu- ja myyntityöntekijöillä (-77) etenkin ravitsemusalan tehtävissä. Toukokuussa alkoi 359 lomautusjaksoa ja päättyi 529 jaksoa. Kuukauden aikana päättyneiden lomautusjaksojen keskimääräinen kesto oli 14 viikkoa.
Yhdenjaksoisesti vähintään vuoden työttömänä olleita eli pitkäaikaistyöttömiä oli 1392 vähemmän (-17 %) kuin vuosi sitten. Kuitenkin yhtäjaksoisesti vähintään kolme vuotta työttömänä olleiden määrä kasvoi edelleen. Toukokuun lopussa heitä oli lähes 2800 eli 17 % alueen työttömistä. Tämä on 26 % enemmän kuin vuosi sitten.
Ulkomaalaisten työttömien määrä kasvoi Hämeessä sekä kuukausi- että vuositasolla. Työttömistä oli ulkomaiden kansalaisia 1794, mikä on 325 enemmän (22 %) kuin vuosi sitten. Kansalaisuuden mukaan suurin ryhmä olivat ukrainalaiset, joita oli työttömänä 431. Ukrainalaisia työttömiä on eniten Riihimäellä (163), Hämeenlinnassa (91) ja Lahdessa (87).
Uusia avoimia työpaikkoja eniten lähihoitajille
Julkiseen työnvälitykseen ilmoitettiin lähes 4200 uutta avointa työpaikkaa. Tämä on 35 % vähemmän kuin vuosi sitten, mutta paikkoja on edelleen enemmän kuin ennen pandemian alkua. Eniten paikkoja oli lähihoitajille, toimisto- ja laitossiivoojille, myyjille, sairaanhoitajille, ravintola- ja suurtaloustyöntekijöille, kuorma-auton ja erikoisajoneuvojen kuljettajille sekä avustaville keittiötyöntekijöille.
Työllistäminen ja työvoimakoulutuksiin osallistuminen kasvussa
Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli 7653 TE-toimiston ja kuntakokeilujen asiakasta. Kasvua oli etenkin työllistettynä ja työvoimakoulutuksissa olevien määrissä. Kaikkiaan työllistettyjä oli runsaat 2700 henkilöä, joista 76 % yksityisellä sektorilla. Työvoimakoulutuksissa oli lähes 1300 opiskelijaa, joista runsas kolmannes kotoutumiskoulutuksessa. Opiskelijoiden määrä kasvoi sekä ammatillisissa työvoimakoulutuksissa että kotoutumiskoulutuksissa. Eniten oppilaita oli kotokoulutuksissa ja hoivapalvelun ja terveydenhuollon koulutuksissa.
Asiointi TE-toimistossa ja kuntakokeiluissa
Alueen työnhakijoista vajaa 16 200 asioi TE-toimistossa, 10 500 Lahden seudun kuntakokeilussa ja 4600 Hämeenlinnan seudun kuntakokeilussa. Työnhakijoista työttömiä oli TE-toimistossa 7300, Lahden seudun kuntakokeilussa 6600 ja Hämeenlinnan seudun kuntakokeilussa 2600.
TE-toimistossa työttömien määrä väheni vuodentakaisesta 565:llä (-7 %) ja Lahden seudun kuntakokeilussa 277:llä (-4 %). Hämeenlinnan seudun kuntakokeiluissa työttömiä työnhakijoita oli hieman enemmän kuin vuosi sitten (+61).
Alle 30-vuotiaista työttömistä 73 % asioi kuntakokeiluissa ja 27 % TE-toimistossa. Yli 55-vuotiaista 57 % oli TE-toimiston asiakkaita. Vieraskielisistä työttömistä 68 % asioi kuntakokeiluissa ja 32 % TE-toimistossa. Toukokuun lopussa lomautettuna olevista 977 asiakkaasta 79 % asioi TE-toimistossa.
Aktivointiasteeseen laskettavissa palveluissa oli 3411 TE-toimiston, 2799 Lahden seudun kuntakokeilun ja 1334 Hämeenlinnan seudun kuntakokeilun asiakasta. Lahden seudun kuntakokeilussa palveluissa olevien määrä kasvoi vuodentakaisesta, mutta väheni muissa jonkin verran. Käytetyin palvelu (asiakkaita kuukauden lopussa) oli työllistäminen.
Kesälle tyypillinen kausivaihtelu kasvattanut työttömyyttä edellisten viikkojen aikana
Hämeen TE-toimistossa ja alueen kuntakokeiluissa on tällä hetkellä 31 300 työnhakijaa, joista 16 200 työttömiä ja 900 lomautettuja. Muiden työttömien määrä on kasvanut toukokuun tilastolukemasta, mutta lomautettuja on hieman vähemmän. Luvuissa näkyy kesäkaudelle tyypillinen kasvu, joka johtuu oppilaitoksista valmistuneiden nuorten tulosta työmarkkinoille sekä eräiden määräaikaisten työsuhteiden päättymisestä kesän ajaksi.
Kesäkuun työllisyyskatsaus julkaistaan tiistaina 25.7.2023.
Katsauksen laati erikoissuunnittelija Sanna Paakkunainen, Hämeen ELY-keskus, puh. 0295 025 159
Tietopalvelu: tilastot.hame(at)ely-keskus.fi
Lisätiedot:
Hämeen TE-toimisto
Johtaja Eija Mannisenmäki, puh. 0295 041 840
Palvelujohtaja Pekka Voutilainen, puh. 0295 041 795
Lahden seudun kuntakokeilu
Hämeenlinnan seudun kuntakokeilu
Avainsanat
Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Uudenmaan ELY-keskus poistaa tänä vuonna yhteensä 11 suojatietä9.5.2025 10:47:00 EEST | Tiedote
Uudenmaan ELY-keskuksen hallinnoimilla teillä Uudellamaalla sekä Kanta- ja Päijät-Hämeessä on noin 2000 suojatietä, joista poistetaan tänä vuonna 11.
Yhdeksälle hankkeelle myönnettiin vesienhoitoavustusta Kanta- ja Päijät-Hämeessä9.5.2025 07:09:00 EEST | Tiedote
Pintavesien vesistökunnostuksiin myönnettiin Päijät-Hämeeseen kolmelle ja Kanta-Hämeeseen kolmelle hankkeelle vesienhoitoavustus. Lisäksi kolmelle kunnalle myönnettiin avustus pohjavesien suojelusuunnitelman laatimiseksi.
”Edistämme omalta osaltamme kotimaista ruoantuotantoa ja huoltovarmuutta” – Kevään viljelijätukikoulutukset päätökseen30.4.2025 14:40:21 EEST | Tiedote
Keväinen viljelijätukikoulutusten kierros Päijät- ja Kanta-Hämeessä on saatu päätökseen. Tukikoulutukset keräsivät satoja osallistujia ympäri maakuntien yhteen sekä paikan päälle läsnätilaisuuksiin että Teams-linjoille etäkoulutuksen merkeissä.
Lontilan silta Hämeenlinnassa uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 6.5. klo 17.0029.4.2025 12:45:00 EEST | Tiedote
Lontilantie (tie 13693) Hämeenlinnassa katkaistaan liikenteeltä Lontilan sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Hämeen viipyilevät kehitysnäkymät29.4.2025 12:06:59 EEST | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön 29.4.2025 julkaiseman Alueelliset kehitysnäkymät -katsauksen mukaan Hämeen elinkeinoelämän kehitysnäkymät ovat edelleen odottavat. Vaikka kevään näkymät eivät ole juurikaan kohentuneet viime syksystä, puolustusteollisuuden kasvu, uudet koulutusavaukset ja saadut tunnustuspalkinnot tuovat positiivisiakin näkymiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme