Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Lomituspalvelujen toimivuus korona-aikana varmistettava pikaisesti lainmuutoksilla

Jaa
Lomituspalvelut ovat olennainen osa koronavarautumista kotieläintiloilla. Eläinten hyvinvoinnista on huolehdittava tuottajan sairastumisesta huolimatta. Lomitusjärjestelmä on myös osa suomalaisten huoltovarmuutta. MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila vaatii hallitusta ryhtymään poikkeustilan vaatimiin toimenpiteisiin, jotta lomituspalvelujen toimivuus taataan koronakriisin vaatimalla tavalla.

Marttilan mukaan lomituspalvelulakiin tulee lisätä sijaisapuperusteeksi tartuntatautilain mukaiset karanteenitilanteet, jotta maatiloilla voidaan taata myös lomittajan työturvallisuus. Moni maatila on taloudellisessa ahdingossa.

- Jotta tiloilla ei mennä sairaana töihin ja pystytään toimimaan vastuullisesti koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi, tulee sairausperusteisiin sijaisapuihin säätää kriisin ajaksi prosenttimääräinen alennus tai alentaa sijaisavun hinta kiinteäksi, sanoo Marttila.

- Maatilan toiminnan turvaamiseksi sairaustilanteissa – sekä koronakriisin vuoksi korostuneiden hygieniavaatimusten noudattamisen varmistamiseksi – tulee maatilalla joustavoittaa lomittajan työtehtäviä kriisin ajaksi. Myös kasvinviljelytiloille tulee mahdollistaa sairaustilanteiden varalta oikeus sijaisapuun.


Koronakriisi voi pahentuessaan sitoa koko lomittajatyövoiman sairausperusteisten sijaisapujen tekemiseen ja on mahdollista, ettei vuosilomia pystytä loppuvuonna pitämään suunnitellusti.


- Lainmuutoksen yhteydessä on hyvä varautua tähän ja mahdollistaa vuosiloman siirtäminen ilmoituksenvaraisesti sekä mahdollistaa sen pitäminen vuoden 2021 puolella, kehottaa Marttila.


Lomituspalvelut ovat maatiloille elintärkeä turvaverkko, ja palvelujen toimivuus korostuu erityisesti kriisiaikana. Lomitusjärjestelmä on Suomessa ainutlaatuinen kansainvälisestikin katsottuna.


Lisätietoja:
puheenjohtaja Juha Marttila, MTK, 050 341 3167
lakimies Maire Lumiaho, MTK, 040 720 1277

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

 

 
What do you want to do ?
New mailCopy

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Joulujuuresviikko nostaa talven maut esiin – kotimaiset juurekset hurmaavat joulupöydässä18.11.2025 13:38:28 EET | Tiedote

Mitä olisikaan joulupöytä ilman kotimaisia juureksia? Suomalainen joulupöytä nojaa juureviin perinteisiin. Joulujuuresviikko on täydellinen hetki tutustua syksyn satoon, inspiroitua oman maan mauista ja virittäytyä jo joulun herkkutunnelmaan. Jos porkkana, lanttu, peruna ja punajuuri ovat tuttuja, vihannesosaston juurekset tarjoavat tänä vuonna myös monta maukasta yllätystä.

Mediakutsu: MTK:n 1. puheenjohtajan vaalit ja valtuuskunnan kokous 26.-27. marraskuuta18.11.2025 12:28:16 EET | Kutsu

Tervetuloa seuraamaan Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n valtuuskunnan kokousta Hanasaaren kulttuurikeskuksessa Espoossa keskiviikkona ja torstaina 26.–27. marraskuuta. Kokous on pääosin medialle avoin ja sen aikana käsitellään maa- ja metsätalouden ajankohtaisia kysymyksiä, järjestön linjauksia sekä tulevaisuuden näkymiä. Torstaina 27. marraskuuta käydään myös MTK:n 1. puheenjohtajan vaalit.

MTK: Ilmastopolitiikka ei saa ohittaa arjen asiantuntijoita – viljelijät ja metsänomistajat huomioitava päätöksenteossa5.11.2025 14:11:49 EET | Tiedote

MTK korostaa, että ilmastotavoitteet voidaan saavuttaa vain, jos viljelijät ja metsänomistajat ovat aidosti mukana ratkaisuissa. Myös kansainvälisen ilmastopolitiikan on perustuttava arjen todellisuuteen ja käytännön kokemukseen, järjestö katsoo. MTK osallistuu Brasilian Belémissä järjestettävään YK:n COP30-ilmastokokoukseen osana Suomen valtuuskuntaa. Järjestö tuo kokouksessa esiin maa- ja metsätalouden keskeistä roolia ilmastonmuutoksen hillinnässä ja siihen sopeutumisessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye