Vaasan kaupunki - Vasa stad

Loppusyksyn venepaikat puoleen hintaan – vapaita paikkoja vielä reilusti jäljellä

8.9.2020 10:11:09 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote

Jaa
Kaupunki vuokraa ylläpitämiään venepaikkoja puoleen hintaan (-50%) syyskaudella 1.8.–31.10. Vapaita paikkoja on jäljellä lähes kaikissa pienvenesatamissa.

”Veneilykautta on reilusti jäljellä ja parhaat kalastusretket vielä edessä. Meiltä löytyy vielä rutkasti vapaita paikkoja loppusyksyn varalle, joten vesille pääsy ei jää siitä kiinni”, venepaikkojen vuokrauksia hoitava Sanna-Mari Kjellman muistuttaa.

Kaupungilla on kaiken kaikkiaan 1926 venepaikkaa 18 eri pienvenesatamassa, joista vapaana on tällä hetkellä 319 paikkaa (tilanne 8.9.2020):

  • Keskusta: 183 vapaata paikkaa (Kruunumakasiini, Kasarminkadun allas, Hietasaari, Vankilan allas)
  • Onkilahti-Palosaari: 79 vapaata paikkaa (Järvikatu, Palosaaren salmi, Kulmakatu, Onkilahti, Tervahovi, Mansikkasaari)
  • Sundomin suunta: 29 vapaata paikkaa (Långskär, Västeröver, Kutterisatama)
  • Vaasa pohjoinen: 28 vapaata paikkaa (Isolahti, Viikinga)

Voit varata ja maksaa venepaikan Sähköisen Timmi -varauspalvelun kautta. Huomioithan, että varausjärjestelmä ei toimi mobiililaitteilla. Voit vuokrata venepaikan myös paikan päällä Vaasan kaupungin teknisessä virastossa osoitteessa Kirkkopuistikko 26.

Hinta määräytyy pääsääntöisesti venepaikan leveyden ja sataman palvelujen mukaan. Sisäsataman paikkojen hinnat määritellään aluksen pituuden mukaan.

Lue lisää kaupungin venepaikoista

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Vaasan kaupunki - Vasa stad
Vaasan kaupunki - Vasa stad
PL / PB 3
65101 Vaasa

+358 6 325 1111http://www.vaasa.fi

Vaasan kaupunki

Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad

En gemensam försäljning av fastigheten Klemetsösvängen utreds18.9.2026 12:02:18 EEST | Pressmeddelande

För Vasa stadsstyrelses koncernsektion föreslås en försäljning av fastigheten Klemetsösvängen. I byggnaden som tidigare är känd som Opistotalo har Riksarkivets verksamhetsställe i Vasa länge varit verksamt. Utöver det hyr staden lokaler till lokala kulturaktörer. Stadens mål är att trygga de nuvarande hyresgästernas ställning fram till 2028 samt arbeta för att lokallösningar som möjliggör att verksamheten fortsätter ska hittas för kulturaktörerna.

Klemetinkaaren kiinteistön yhteistä myyntiä selvitetään18.9.2026 12:02:03 EEST | Tiedote

Vaasan kaupunginhallituksen konsernijaostolle esitetään Klemetinkaaren kiinteistön myyntiä. Entisenä Opistotalona tunnetussa rakennuksessa on toiminut pitkään Kansallisarkiston Vaasan toimipaikka. Sen lisäksi kaupunki vuokraa tiloja paikallisille kulttuuritoimijoille. Kaupungin tavoitteena on turvata nykyisten vuokralaisten asema vuoteen 2028 saakka sekä edistää kulttuuritoimijoille toiminnan jatkumisen mahdollistavien tilaratkaisujen löytymistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye