Lorde, Christine and the Queens, Pusha T ja monia muita Flow Festivalille

Suomeen ensimmäistä kertaa saapuva laulaja-lauluntekijä Lorde on yksi viime vuosikymmenien menestyneimpiä pop-artisteja maailmassa. Uusiseelantilaisen Lorden suurinta hittiä Royals on striimattu pelkästään Spotifyssä jo pitkälti yli miljardi kertaa. Vuonna 2021 artisti julkaisi tummasävyisen indiepopalbumin Solar Power ja vakiinnutti paikkansa monitahoisena ja uudistumiskykyisenä taiteilijana. Vain kourallisen keikkoja Europpassa tulevana kesänä tekevä Lorde kruunaa Flow’n lauantain ohjelmiston. Sunnuntaina Flow’ssa saadaan nauttia laulaja, lauluntekijä ja koreografi Christine and the Queensin keikasta. Lukuisilla palkinnoilla ja tunnustuksilla huomioitu muusikko on yksi viime vuosien suurimpia ranskalaisia taiteilijoita, jonka koskettava ja intohimoinen musiikki kyseenalaistaa pohdiskelevasti sukupuolen, seksuaalisuuden ja identiteetin. Viime vuonna uusimman albuminsa julkaissut Christine and the Queens tekee ensiesiintymisensä Suomessa Flow’n lavalla.
Flow’n lauantaissa nähdään Pusha T, joka tunnetaan myös Clipse-yhtyeen toisena puolikkaana. Vuonna 2010 menestyksekkäälle soolouralle suunnanneen räppärin sanataituruus kulminoitui täydellisyyteen vuoden 2018 menestysalbumilla Daytona. Viimeistään Daytonan menestys nosti Pusha T:n yhdeksi aikamme arvostetuimmista rap-artisteista ja viime vuonna julkaistu levy It’s Almost Dry nousi Yhdysvaltojen albumilistan kärkeen. Sunnuntaina Flow’ssa nähdään lontoolainen hardcore-yhtye High Vis, josta on kuiskittu alan piireissä jo tovi. DIY- ja skeittipiireistä ponnistaneen energisen yhtyeen erottaa muista sen ennakkoluuloton tapa yhdistää 80- ja 90-lukujen brittipop- ja vaihtoehtorock-elementtejä tiukkaan hardcoreen.
Uusia kotimaisia vahvistuksia Flow’n ohjelmassa ovat persoonallisen koskettavaa indievaikutteista popmusiikkia tekevä ja vastikään kaksi Emma-palkintoa pokannut pehmoaino, suomiräpin kärkinimi ja suunnannäyttäjä Kube sekä Suomen uuden aallon räpin omaperäisimpiin tekijöihin kuuluva MELO. Lisäksi Flow’n ohjelmistoon liittyy tammikuussa 2023 uuden EP:nsä Lucky Star julkaissut Sofa sekä suomalaisen cumbian sanansaattaja Ne Galaktiset.
Flow Festival järjestetään Helsingin Suvilahdessa 11.–13.8.2023. Yhteensä Flow Festivalilla esiintyy lähes 150 artistia. Esiintymässä mm. Lorde, Blur, Wizkid, Christine & The Queens, FKA twigs, Tove Lo, Devo, Pusha T, Caroline Polachek, Suede, Moderat ja monia muita.
Tutustu koko ohjelmaan Flow Festivalin nettisivulla: https://www.flowfestival.com/artists/.
Flow Festival 2023 pääyhteistyökumppani on Hartwall. Muita kumppaneita ovat Polestar, Vaasan, Valio Oddlygood®, Lanson, Helsingin kaupunki ja Creative Technology, mediakumppanit Clear Channel, Radio Helsinki ja Resident Advisor.
Liput:
Ticketmaster www.ticketmaster.fi p.0600-10-800
Tiketti www.tiketti.fi p.0600-1-1616
3 päivän lippu: 225 €
2 päivän lippu: 189 €
1 päivän lippu: 119 €
3 päivän Gold-lippu: 345 €
1 päivän Gold-lippu: 189 €
Hinnat voimassa toistaiseksi. Lipun hinta sisältää palvelumaksun.
Lehdistökuvat: www.flowfestival.com/media
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva PalménTiedottaja
Puh:+ 358 40 613 9933eeva@flowfestival.comKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Flow Festival on rakkaudesta musiikkiin ja kaupunkikulttuuriin syntynyt helsinkiläinen festivaali, joka on järjestetty vuodesta 2004 alkaen. Flow on kasvanut intiimistä klubitapahtumasta yhdeksi Euroopan kiinnostavimmista musiikin ja taiteen festivaaleista.
Flow Festivalin ohjelmisto on tarkoin kuratoitu, populaarikulttuuria ja kokeellista taidetta sisältävä kokonaisuus. Laaja musiikki- ja taideohjelma, monipuolinen ja ruokatrendejä seuraava ravintolavalikoima, lumoava Suvilahden festivaalialue ja mittava vastuullisuusohjelma tarjoavat festivaalivieraille elämyksiä vuosi toisensa jälkeen. Seuraava Flow Festival järjestetään 11.–13.8.2023 Helsingissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Flow Festival
Charli XCX:n pop-spektaakkeli kruunasi loppuunmyydyn Flow-sunnuntain11.8.2025 01:29:34 EEST | Tiedote
92 000 festivaalivierasta saapui viikonloppuna Helsingin Suvilahteen nauttimaan Flow Festivalin kansainvälisistä ja kotimaisista huippuartisteista. Lauantailta ja sunnuntailta loppuunmyydyn festivaalin viimeisenä päivänä nautittiin elektropopin huipuista, klassisen rytmimusiikin parhaimmistosta ja tiukoista klubibiiteistä. Kaiken kruunasi Suvilahden ainutlaatuisen lumoava tunnelma.
Flow’n loppuunmyyty lauantai oli rytmimusiikin napakymppi10.8.2025 03:24:26 EEST | Tiedote
Flow Festivalin loppuunmyyty toinen päivä oli täynnä rytmimusiikin vastustamatonta iloa ja tanssillista energiaa, kun 32 000 festivaalikävijää juhli Suvilahdessa kauniin aurinkoisessa säässä.
Uudistuneen Flow’n perjantaissa kuultiin häikäiseviä esityksiä ja vastustamattomia elektronisia rytmejä9.8.2025 02:38:59 EEST | Tiedote
Vuoden odotetuin viikonloppu alkoi perjantaina, kun 28 000 kävijää saapui Helsingin Suvilahteen juhlistamaan Flow Festivalia. Vieraat pääsivät ensimmäistä kertaa Hanasaareen laajentuneelle festivaalille, jossa koettiin huumaavia tähtihetkiä, elektronisen musiikin huippuja ja ikonisia esityksiä.
Flow Festivalia vietetään tänä viikonloppuna Helsingin Suvilahdessa8.8.2025 12:27:21 EEST | Tiedote
Flow Festivalia vietetään tänä viikonloppuna 8.–10. elokuuta Helsingissä, kun musiikin, taiteen ja kaupunkikulttuurin ystävät kokoontuvat Suvilahteen. Yhden päivän liput lauantaille ja sunnuntaille on myyty loppuun, mutta kahden päivän lippuja perjantai-lauantaille ja lauantai-sunnuntaille sekä kolmen päivän lippuja on edelleen saatavilla.
Berliiniläisen teknon ikoni Ellen Allien Flow’n Front Yardin sunnuntaihin31.7.2025 15:05:01 EEST | Tiedote
Flow Festivalin ohjelman aikatauluun on tullut pieniä muutoksia, kun festivaalin täydentyy nykyteknon parhaimmistolla. Berliiniläinen teknoikoni Ellen Allien saapuu esiintymään uudistetun Front Yardin sunnuntaihin. Muita lisäyksiä ovat Front Yardin perjantaihin saapuva, englantilaiseen bassomusiikkiin erikoistunut Mary Young ja X Gardenin sunnuntaissa esiintyvä, nousujohteessa oleva kööpenhaminalainen elektropop-duo Fame Hunter.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme