Lukiolaiset ryhtyivät ”vesilähettiläiksi” Jämsässä

Idea nuorista vesilähettiläistä lähti kehittymään, kun Keski-Suomen kestävän elämäntavan yhteistyöryhmän KYKYn piirissä pohdittiin, miten vesiin liittyvää ympäristökasvatusta ja -tietoisuutta voisi edistää Keski-Suomessa. Mukana keskusteluissa oli Jämsän lukion biologian ja maantiedon lehtori Iisa Orell, joka toi lähettiläsajatuksen esille.
- Opiskelijamme ovat aktiivisia ja sitoutuneita. Meillä toimii jo ilmastoryhmä, ja arvelin, että myös tämän teeman äärelle löytyisi kiinnostuneita, Orell kertoo.
Näin tapahtuikin, ja kahdeksan innostunutta nuorta on nyt valmiina lähtemään kiertueelle. Toiminta on osa heidän lukio-opintojaan. Opettaja Iisa Orell koordinoi yhteistyötä alakoulujen kanssa.
Aineiston lukiolaisten käyttöön on tehnyt Keski-Suomen LUMA-keskuksen asiantuntija Anni Aroluoma, joka myös koulutti lähettiläät toimeensa.
- Oli ilahduttavaa nähdä aktiivisia ja fiksuja nuoria koulutuksessa! Etäkoulutus toi omat ongelmansa, kun laitteet eivät yllättäen toimineetkaan, mutta kaikesta selvittiin hyvin yhteisvoimin Iisan kanssa, kiittelee Aroluoma.
Lähettilästoimintaa kokeillaan nyt Jämsässä, ja jos kokemukset ovat hyviä, toimintaa saatetaan laajentaa ensi lukuvuonna muihin kuntiin, resurssien puitteissa. KYKY-ryhmä toimii eri tahojen yhteistyön, osaamisen ja käytettävissä olevan ajan varassa.
Vesi esillä myös muilla tavoin
Lähettilästoiminnan lisäksi KYKYn vesikeskusteluista poiki Keski-Suomen LUMA-keskuksen ja Jyväskylän luontokoulun yhteistyö, jossa Mankolan koululla Jyväskylässä toteutettiin lumeen ja sulamisvesiin liittyviä oppitunteja maailman vesipäivänä 22.3. Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopistossa (POKE) puolestaan laadittiin ympäristöalan opiskelijavoimin ammatilliseen oppilaitokseen esite maailman vesipäivästä ja vesiasioista. Esite julkaistiin POKEn nettisivuilla. Lisäksi myöhemmin keväällä on luvassa Green Care -keskus Könkkölän toteuttama vesiteemainen luontoyhteyskoulutus opettajille.
Vesiteema otettiin KYKYssä käsittelyyn, sillä Järvi-Suomessa on erinomaiset mahdollisuudet vesistöjen monipuoliseen hyödyntämiseen opetuksessa, ja sitä tukevaa materiaaliakin olisi mukavasti saatavilla mm. Mappa.fi-materiaalipankista. Vesistöt tarjoavat myös rohkaisevan esimerkin siitä, miten ympäristön tilaa on saatu määrätietoisella työllä parannettua. Toisaalta hiljattain ovat valmistuneet uudet alueelliset vesienhoitosuunnitelmat ja niitä tarkentavat toimenpideohjelmat. Euroopan unionin laajuinen tavoite on saada kaikki vesistöt vähintään hyvään tilaan. Keski-Suomenkin pinta- ja pohjavesien osalta tavoitteena on niiden vähintään hyvä tila viimeistään vuonna 2027. Tavoitteen saavuttamiseen tarvitaan monen tahon toimia.
Myös aikuisille suunnattuja vesiteemaisia tilaisuuksia järjestetään tänä vuonna runsaasti, järjestäjinä muun muassa Keski-Suomen ELY-keskus, Keski-Suomen vesistökunnostusverkosto ja Keski-Suomen vesi ja ympäristö ry, joka on edustettuina myös KYKYssä.
Keski-Suomen kestävän elämäntavan yhteistyöryhmä KYKY on Keski-Suomen ELY-keskuksen koolle kutsuma keskustelun, kehittämisen ja yhteistyön verkosto, joka pyrkii kestävyyskasvatuksen ja kestävän elämäntavan edistämiseen maakunnassa. Se on toiminut vuodesta 2006, aluksi nimellä Keski-Suomen ympäristökasvatuksen yhteistyöryhmä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Biologian ja maantiedon lehtori Iisa Orell, Jämsän lukio, p. 040 534 5634, iisa.orell(at)jamsa.fi
Asiantuntija Anni Aroluoma, Keski-Suomen LUMA-keskus, p. 040 805 4837, anni.aroluoma(at)jyu.fi
Lehtori, vs. koulutusjohtaja Tarja Hyötyläinen, Pohjoisen Keski-Suomen ammattiopisto (POKE), p. 040 740 0385, tarja.hyotylainen(at)poke.fi
KYKY-ryhmän pj 2022, ympäristökasvatusasiantuntija Tanja Tuulinen, Keski-Suomen ELY-keskus, p. 0295 024 669, tanja.tuulinen(at)ely-keskus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Veden vähyyttä Keski-Suomen järvissä2.7.2025 10:48:34 EEST | Tiedote
Keski-Suomen järvien vedet ovat vähissä, sillä vähävetisen kevään jälkeen maakunnan vedenpinnat ovat joitakin poikkeuksia lukuun ottamatta pysytelleet reilusti keskiarvojen alapuolella. Viime viikon sateet nostivat joidenkin järvien vedenpintoja, mutta pitkien sadejaksojen puute vaikuttaa koko maakuntaan. Myös pohjavesivarannot noudattelevat paljolti pintavesien tilaa ollen joko keskimääräisiä tai hieman sen alle. Reaaliaikaisia vedenkorkeuksia voi seurata verkossa.
Maatilojen investointi-into piristynyt Keski-Suomessa30.6.2025 12:15:12 EEST | Tiedote
Maatilojen investointi-into on virinnyt muutaman hiljaisen vuoden jälkeen. Keski-Suomen ELY-keskus on myöntänyt maakunnan maatiloille jo nyt enemmän investointitukia kuin koko viime vuonna yhteensä.
Kymmenelle vesistöjen tilaa parantavalle hankkeelle avustusta Keski-Suomessa30.6.2025 11:56:00 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskuksen ympäristö ja luonnonvarat -vastuualue on myöntänyt noin 315 000 euroa avustusta kymmenelle vesistöhankkeelle eri puolilla Keski-Suomea. Hankkeilla pyritään parantamaan vesistöjen käyttöä ja tilaa sekä turvaamaan pohjavesien kemiallinen ja määrällisesti hyvä tila. Suurimmat avustukset myönnettiin Keurusselän valuma-alueen jatkohankkeelle KEURUS-3 sekä Tourujoen kunnostuksen jatkamiselle.
Valtatien 9 parantaminen välillä Korpilahti-Keljonkangas, Jyväskylä ja Muurame: YVA-ohjelmasta on saatu lausunto27.6.2025 10:48:55 EEST | Tiedote
Valtatien 9 välin Korpilahti-Keljonkangas parantamisen ympäristövaikutusten arviointiohjelmasta on saatu yhteysviranomaisen lausunto. Lausunto huomioidaan tarkennettaessa arvioitavia vaihtoehtoja sekä arvioitaessa ympäristövaikutuksia. Merkittävin uudelleentarkasteltava kohde on Teollisuustien liittymä Muuramessa.
Keski-Suomen ELY-keskus myönsi yli 100 000 euroa rakennusperinnön hoitoavustuksia25.6.2025 12:18:32 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus on myöntänyt avustuksia rakennusperinnön hoitoon. Avustuksilla tuetaan kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden rakennusten ja niiden lähiympäristön säilyttäviä kunnostuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme