Lukuisat kärkinimet tähdittävät kolmatta kertaa järjestettävää Logomon Terassikesää

Viime kesänä Terassikesän tapahtumat keräsivät Logomon Teatron terassialueelle yli 8 000 kävijää. Tänä vuonna keskiviikkona 13.7. J. Karjalaisen keikasta alkava konserttisarja pitää sisällään 12 peräkkäistä tapahtumapäivää huipentuen sunnuntaina 24.7. lasten päivän Hevisauruksen konserttiin.
– Rakensimme ohjelman niin, että meillä olisi mahdollisimman paljon artisteja, joita ei Turun kesäfestareilla hirveästi nähdä. Päätimme lunastaa myös kliseisen vauvasta vaariin -sanonnan toteen järjestämällä tapahtumia niin Hevisauruksesta Mattiin ja Teppoon, taustoittaa Sunborn Liven promoottori Pietu Sepponen.
Tapahtuma-aluetta laajennettiin jo viime vuonna, mutta tänä vuonna se laajenee entisestään. Alueelle tulee seisomapaikkoja sekä runsaasti istumapaikkoja. Yleisöä hemmotellaan myös laadukkaalla ruoka- ja juomatarjonnalla.
– Logomon Terassikesä on hieno innovaatio vuodelta 2020, joka iloksemme jäi pysyvästi osaksi Turun kesätapahtumatarjontaa. Uusi Logomon silta tuo tapahtuman entistä lähemmäs Turun keskustaa. Useat aiempien kesien keikoista ovat olleet ennakkoon loppuunmyytyjä, joten liput kannattaa hankkia ajoissa, vinkkaa Logomon toimitusjohtaja Päivi Rytsä.
Logomon Terassikesä 2022:
13.7. J. Karjalainen
14.7. Younghearted
15.7. Anssi Kela
16.7. Robin Packalen
17.7. Raskasta Iskelmää: JP Leppäluoto, Antti Railio ja Tony Kakko
18.7. Matti ja Teppo
19.7. Ismo Leikola - Ei mitään vakavaa!
20.7. Ismo Leikola - Uusien juttujen ilta!
21.7. Amorphis
22.7. Michael Monroe, Sami Yaffa
23.7. Von Hertzen Brothers, Herra Ylppö
24.7. Lasten päivä: Hevisaurus
Lipunmyynti Logomon Terassikesän tapahtumiin alkaa perjantaina 13.5. klo 12 Lippupisteessä.
Lisätietoja:
Pietu Sepponen
Promoottori | Sunborn Live
pietu.sepponen@sunborn.fi
logomo.fi
sunbornlive.fi
lippu.fi/logomonterassikesa
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Logomo on kulttuurin, taiteen ja luovan talouden keskus, joka toimii entisessä VR:n konepajassa rautatieaseman ja ydinkeskustan läheisyydessä Turussa. Logomossa järjestetään konsertteja, kokouksia, seminaareja, kongresseja, teatterinäytöksiä, messuja, näyttelyjä, elokuvaesityksiä sekä erilaisia yksityistilaisuuksia. Viime vuonna Logomossa pidettiin noin 1 000 eri tilaisuutta ja talon kävijämäärä oli 369 000 henkilöä. Logomon toimitiloissa, Byråssa ja Konttorissa, työskentelee päivittäin yli 400 ihmistä noin 70 yrityksessä. Logomossa on myös taiteilijatyöhuoneita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta LOGOMO
Katja Leppäkoskesta Logomon uusi toimitusjohtaja14.2.2023 12:00:00 EET | Tiedote
Logomo Oy:n ja Logomon Tapahtumatilat Oy:n toimitusjohtajaksi on valittu FM, MBA Katja Leppäkoski. Hän aloittaa tehtävässään 22. maaliskuuta. Leppäkoski siirtyy Logomoon Kulttuuritehdas Korjaamon johtajan tehtävästä.
Yleisö ja yritykset löysivät takaisin Logomoon – tästä vuodesta odotetaan ennätysvuotta20.1.2023 14:01:07 EET | Tiedote
Tapahtumakeskus Logomolle vuosi 2022 oli hyvä sekä tapahtumapuolen kävijämäärien suhteen että yritystapahtumien kasvun kannalta. Tälle vuodelle tavoitteet tapahtumien ja kävijämäärien suhteen ovat kuitenkin korkeammalla kuin koskaan.
Toimitusjohtaja Päivi Rytsä siirtyy Logomon hallitukseen – Sunborn ostaa Turun kaupungin osuuden tapahtumayhtiö Logomo Oy:stä26.9.2022 15:23:42 EEST | Tiedote
Sunborn Events Oy lisää kehittämispanostuksiaan Logomo Oy:ssä 1.1.2023, kun Turun kaupunki myy sille osuutensa Logomon operatiivista toimintaa harjoittavasta yhtiöstä. Samaan aikaan Päivi Rytsä siirtyy toimitusjohtajan tehtävästä Logomon hallituksen jäseneksi. Rytsän seuraajan haku on aloitettu.
Logomon Terassikesän 12 tapahtumailtaa keräsi yhteensä 6000 kävijää28.7.2022 14:20:04 EEST | Tiedote
Kolmatta kertaa järjestetty Logomon Terassikesä oli jälleen menestys. Kahdentoista peräkkäisen tapahtuman konserttisarja keräsi yhteensä 6000 kävijää. Suosituimmiksi illoiksi nousivat loppuunmyydyt kaksi Ismo Leikolan stand up -keikkaa, J. Karjalaisen sekä Amorphiksen tuhatlukuisen yleisömäärän keränneet illat. Logomon Terassikesä päättyi sunnuntaina 24.7. lasten päivään, jossa monisatapäinen tulevaisuuden keikkakävijäkanta nautti Hevisauruksen musiikista ja festivaalitunnelmasta. "Logomon Terassikesä osoitti jälleen tärkeän paikkansa osana Turun tapahtumakesän kohokohtia. Nyt ensimmäistä kertaa ilman yleisörajoituksia ponnistettu Teatron terassialue mahdollistaa tulevaisuutta ajatellen jopa entistä suurempia kotimaisia sekä kansainvälisen tason esiintyjiä. Vuoden 2023 osalta päätökset tapahtuman ajankohdasta ja kestosta tehdään myöhemmin", kertoo Sunborn Liven promoottori Pietu Sepponen. Lisätietoja: Pietu Sepponen Promoottori | Sunborn Live pietu.sepponen@sunbornlive.fi logomo.fi sun
Logomon uudistettu Teatro on Turun klubikentän uusi valovoimainen keikkapaikka!5.4.2022 09:00:00 EEST | Uutinen
Vesta, Von Hertzen Brothers, Klamydia, Ida Paul & Kalle Lindroth, Maustetytöt, Chisu ja lukuisia muita kotimaisia tähtiartisteja nähdään uudistetussa Teatrossa klubikeikoilla kevään 2022 aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme