Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Lumivalleja tyhjennetään valtatiellä 7 Kotkassa – alennetut nopeusrajoitukset voimaan

Jaa
Valtatiellä 7 Kotkassa tyhjennetään lumivalleja ensi yöstä alkaen. Työt jatkuvat niin kauan, että lumitilat saadaan tyhjennettyä.

”Kotkan maanteiden hoitourakassa lumitilat ovat täynnä ja niitä tyhjennetään yöaikaan. Liikenneturvallisuuden varmistamiseksi muuttuvia nopeusrajoituksia lasketaan tilapäisesti 80 km/h tunnissa”, kertoo kunnossapitoyksikön päällikkö Tuomas Vasama. Moottoritien rampit sekä hidastus- ja kiihdytyskaistat ovat runsaan lumen tulon takia kaventuneet, ja tästä on tullut palautetta myös tienkäyttäjiltä.

Tyhjennykset tapahtuvat yöaikaan ja silloin käyttöön otetaan alemmat nopeusrajoitukset. Työn tekee kunnossapidon alueurakoitsija YIT Suomi Oy.

Tilapäiset nopeusrajoitukset poistetaan heti kun työ saadaan tehtyä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kunnossapitoyksikön päällikkö Tuomas Vasama, p. 0295 021 361.

Tietoja julkaisijasta

Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Kaakkois-Suomen ELY-keskus
Kauppamiehenkatu 4 (PL 1041)
45101 Kouvola

0295 029 000http://www.ely-keskus.fi/kaakkois-suomi

Kaakkois-Suomen ELY-keskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä Kymenlaaksossa ja Etelä-Karjalassa. ELY-keskus hoitaa elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, liikenteeseen ja infrastruktuuriin sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Kaakkois-Suomen ELY-keskus kehittää ja tukee taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia. ELY-keskus toimii tiiviissä yhteistyöverkostossa alueen, kansalaisten, yritysten, yhteisöjen ja muiden toimijoiden hyväksi tavoitteenaan elinvoimainen, kestävä ja saavutettava Kaakkois-Suomi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kaakkois-Suomen ELY-keskus

Sateiset ja koleat säät ovat pitäneet kaakon leväesiintymät vähissä26.6.2025 15:08:46 EEST | Tiedote

Pilvinen, epävakainen ja ajankohtaan nähden viileä sää pitävät sinileväesiintymiä alhaisina Kaakkois-Suomessa. Kuluvalla viikolla leväseurannan sisävesien havaintopaikoista Lappeenrannan Haapajärvellä on havaittu hieman levää. Rannikkoalueella Virolahden Rautalanselällä havaittiin keskiviikkona runsaasti levää ja mahdollisesti ulompana Virolahden edustalla on lievä tai kohtalainen leväesiintymä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye