Luonto lähtökohtana Kuntsin modernin taiteen museon uudessa näyttelyssä

“Luonnolla on keskeinen rooli työskentelyssäni pyrkiessäni tuottamaan materiaaleja, joita voin käyttää mahdollisimman pitkään. Työhöni vaikuttavat ympäristöt, joista löydän itseni. Löydän yhteyksiä ympäröivästä luonnosta ja sisäisestä maisemastani. Näyttelyn teema By Nature herättää minussa kysymyksen, mitä suomenruotsalaisessa identiteetissä pidetään pohjalaisena luontona.“ – Moa Cederberg
Näyttelyyn osallistuvat taiteilijat ovat joko Pohjanmaalla syntyneitä tai tänne muuttaneita, ja alueelle juurtuneita. Taiteilija voi tuntea itsensä suomalaiseksi ja edelleen pohjalaiseksi, vaikka olisi syntynyt Kolumbiassa, Saksassa tai Romaniassa.
Luonto on näyttelyn lähtökohtana, mutta perinteisen näkökulman lisäksi teokset käsittelevät sitä, miten luonto koetaan ja tulkitaan. Kuvien lisäksi taiteilija siirtää katsojalle luonnosta muodostuvan tunnelman ja ympäristön. Ne voivat olla tiedostamattomia myös taiteilijalle itselleen.
Tiedostamaton prosessi on tärkeä osa luovan taiteilijan työtä ja vaikuttaa siihen, miten hän lähestyy luontoa luontevimmalla tavalla. Tässä leimautuvat myös se ilmapiiri ja ympäristö, jossa hän asuu, eli Pohjanmaalla.
Näyttelyssä näkökulmina tasapainoilevat sekä luonto kohteena, että taiteilijan subjektiivisesti kokema luonto. Osalle taiteilijoista luonto on selkeä lähtökohta. Toiset taiteilijat taas kokevat omat ajatuksensa ympäröivästä maailmasta tärkeimmiksi, jolloin ne toimivat myös teosten lähtökohtina.
Uniikit teokset syntyvät näyttelytilaan
Näyttely esittelee teoksia, joita ei aiemmin ole nähty Pohjanmaalla. Osa teoksista on toteutettu nimenomaan tähän näyttelyyn. Esimerkiksi John Courtin performanssiin pohjautuva prosessiteosvalmistuu vasta näyttelyn kuluessa ja Heidi Katajamäki toteuttaa teoksensa suoraan näyttelytilaan.
Teoksessaan The Nature of Fear Dragos Alexandrescu on käyttänyt metsän kuvaamisessa yksinkertaisia menetelmiä ja työstänyt kuvamateriaalia siten, että lopullinen teos saa katsojan tuntemaan kauhua. Albert Braunin teoksissa voi havaita poliittisia kannanottoja, mutta näyttely esittelee myös visuaalisesti suoria tulkintoja luonnosta, kuten Malin Franzén ja Patricia Rodas osoittavatteoksissaan.
Yhteiskunnallista kritiikkiä voi tulkita Oscar Hagenin teoksessa, joka näyttää toteen myös alueen nurjia puolia. Robert Back yhdistää digitaalisiin maalauksiinsa luontevasti luonnontieteellisesti tarkan visuaalisuuden ja nykyteknologian. Näyttelyn on kuratoinut tuottaja Marcus Lerviks.
By Nature on esillä Kuntsin modernin taiteen museossa 22.2.–19.4.2020. Näyttelyyn osallistuvat taiteilijat ovat Dragos Alexandrescu, Robert Back, Albert Braun, Moa Cederberg, John Court, Malin Franzén, Oscar Hagen, Heidi Katajamäki ja Patricia Rodas.
Tapahtumia ja oheisohjelmaa näyttelyn aikana
John Courtin performanssiin pohjautuva prosessiteos valmistuu näyttelyn kuluessa. Pitkäkestoiset performanssit (6 h) järjestetään 7.3., 21.3., 4.4. ja 18.4. klo 11-17.
Yleisöopastukset Kuntsilla ovat sunnuntaina 1.3. ja 5.4. ruotsiksi klo 13 ja suomeksi klo 14.
Tiedotuskuvia: https://kuvapankki.vaasa.fi/s/x21PfWDFgo9796ly/fo
Taiteilijainfo: https://kuvapankki.vaasa.fi/s/bT7ujBirDfOna0Lt/d
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
tuottaja Marcus Lerviks
Vaasan kaupungin museot
marcus.lerviks@vaasa.fi
puh. 040 1912729
näyttelypäällikkö Maaria Salo
Vaasan kaupungin museot
maaria.salo@vaasa.fi
puh. 040 3537377
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Aina aurinkoinen Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa yhdistyvät innovatiivisuus, teknologia, laadukkaat palvelut, monipuolinen koulutus- ja kulttuuritarjonta sekä energinen meininki.
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Soliständring i konserten med Bachs Juloratorium16.12.2025 11:56:39 EET | Tiedote
I Trefaldighetskyrkan fredagen den 19.12.2025 kl. 18.00 sker en soliständring i Vasa stadsorkesters konsert, där kantaterna 1–3 ur Johann Sebastian Bachs Juloratorium framförs. Den tenor som ursprungligen annonserats för konserten, Juan de Dios Mateos, har insjuknat, och i hans ställe medverkar tenoren Miloš Bulajić. I övrigt förblir konsertens program och medverkande oförändrade.
Solistimuutos Bachin Jouluoratoriossa16.12.2025 11:56:23 EET | Tiedote
Vaasan kirkossa perjantaina 19.12.2025 klo 18.00 järjestettävässä Vaasan kaupunginorkesterin konsertissa, jossa kuullaan Johann Sebastian Bachin Jouluoratorion kantaatit 1–3, on tapahtunut solistimuutos. Alun perin konsertin tenorisolistina esiintyväksi ilmoitettu Juan de Dios Mateos on sairastunut, ja hänen tilallaan laulaa tenori Miloš Bulajić. Muilta osin konsertin ohjelma ja esiintyjät säilyvät ennallaan.
Unga producerar ett musikevenemang, Punk Before Christmas16.12.2025 09:01:00 EET | Pressmeddelande
I Vasa arrangeras före julen ett musikevenemang som är planerat av och för unga, Punk Before Christmas. Programmet under den avgiftsfria och rusmedelsfria kvällen är musik, både av band och som karaoke.
Nuoret tuottivat oman Punk Before Christmas -musiikkitapahtuman16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Vaasassa järjestetään ennen joulua nuorille suunnattu ja nuorten itsensä suunnittelema musiikkitapahtuma Punk Before Christmas. Maksuttoman ja päihteettömän illan ohjelmassa on musiikkia sekä bändien että karaoken muodossa.
Julens mästerverk klingar i Trefaldighetskyrkan12.12.2025 12:33:01 EET | Tiedote
Vasa stadsorkester avslutar höstsäsongen fredagen den 19.12 kl. 18.00 i Vasa kyrka, där ett av den klassiska musikens mest storslagna mästerverk får ljuda. Johann Sebastian Bachs Juloratorium bjuder på en djupt berörande väg in i julens stilla tid. Konserten samlar ett exceptionellt högklassigt och internationellt solistfält, där bland andra Mirjam Helin-tävlingens vinnare Jingjing Xu medverkar. Medverkar gör också Kammarkören Canticum Maris.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
