Luottoluokittaja Standard Poor’silta S-Pankille luokitus BBB

Luottoluokittaja Standard & Poor’s (S&P) on julkistanut S-Pankille luottoluokituksen BBB pitkäaikaiselle varainhankinnalle. Lyhytaikaisen varainhankinnan osalta luokitus on A-2.
S&P laski toukokuussa seitsemän suomalaisen pankin näkymät negatiivisiksi koronaviruksen synnyttämän pandemian heikentäessä Suomen lähitulevaisuuden talousnäkymiä. S&P arvioi samasta syystä myös S-Pankin luokituksen näkymät negatiivisiksi.
"Olen tyytyväinen luottoluokitusyhteistyön aloittamiseen S&P:n kanssa. Yhteistyö kytkeytyy hankkeeseen, jonka tavoitteena on parantaa varainhankintamme kilpailukykyä ja sitä kautta toimintaedellytyksiämme. Osana hanketta olemme käynnistämässä kiinnitysluottopankkitoimintaa ja tutkimme mahdollisuuksia hakea rahoitusta markkinoilta joukkolainoilla. Nyt saatu luokitus parantaa meistä kiinnostuneiden sidosryhmien näkyvyyttä liiketoimintaamme", S-Pankin toimitusjohtaja Pekka Ylihurula sanoo.
S&P on yksi maailman suurimmista luottoluokittajista ja arvioi S-Pankin luottoluokitusta nyt ensimmäistä kertaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka Ylihurula, toimitusjohtaja, S-Pankki, pekka.ylihurula@s-pankki.fi, p. 010 768 2100
Eero Saloranta, johtaja, Yritysasiakkaat ja Treasury, S-Pankki, eero.saloranta@s-pankki.fi, p. 010 767 9375
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
E-fakturor kan nu beställas och redigeras i S-mobil16.1.2026 10:00:00 EET | Pressmeddelande
S-Banken utvecklar S-mobil kontinuerligt utifrån kundernas önskemål och respons. Ett av kundernas vanligaste önskemål har handlat om att införa e-fakturor i S-mobil. Vi har nu beaktat detta önskemål, och e-fakturor kan beställas och redigeras i S-mobil.
E-laskuja voi nyt tilata ja muokata S-mobiilissa16.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
S-Pankki kehittää S-mobiilia jatkuvasti asiakkaiden toiveita ja palautetta kuunnellen. Yksi asiakkaiden yleisimmistä toiveista on koskenut e-laskujen tuomista S-mobiiliin. Tähän toiveeseen on vastattu, ja e-laskuja voi tilata ja muokata S-mobiilissa.
S-Pankki: Politiikassa myllertää, mutta talous kantaa – sijoittajan tuottomahdollisuudet edelleen osakkeissa ja yrityslainoissa16.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
S-Pankin mukaan sijoitusvuotta 2026 leimaa edelleen jatkuva poliittinen epävarmuus. Talouden peruskuva on kuitenkin pysynyt vakaana, mikä luo pohjan yritysten tuloskasvuodotuksille.
S-Pankki: Helsingin pörssiin odotetaan tulosloikkaa, mutta osinkovirta ei vielä käänny nousuun14.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
S-Pankin salkunhoitajat odottavat Helsingin pörssiin vuodelle 2026 selvästi vahvempaa tuloskasvua kuin kahtena edellisvuotena. Samalla pörssiyhtiöiden osinkosumman ennustetaan olevan hieman edellisvuotta pienempi. Pienyhtiöiltä odotetaan jopa reilun 30 prosentin tuloskasvua.
MUISTUTUSKUTSU MEDIATILAISUUTEEN: Onko vuosi 2026 Helsingin pörssissä tuloskasvun vuosi?12.1.2026 07:30:00 EET | Kutsu
Suomen osakemarkkinat ovat nousseet yli 30 % vuoden 2025 aikana vaikka talous sakkaa. Samaan aikaan Helsingin pörssin osinkosumma on polkenut paikoillaan kohta 10 vuotta. Onko nousu kestävällä pohjalla? Tuoko 2026 osinkoihin muutosta? Entä mitä valopilkkuja S-Pankki näkee suomalaissijoittajalle?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
