LVI-Trio ja sen tytäryhtiöt vahvistavat toimintaansa sulautumalla yhteen

Järjestelyllä ei ole vaikutusta asiakassopimuksiin, menossa oleviin urakoihin, yhteystietoihin tai henkilökunnan työsuhteisiin. LVI-Trion toimitusjohtajana jatkaa Martti Saario.
– Järjestely vahvistaa asemaamme kilpailussa. Selkeyttämällä yhtiörakennettamme esiinnymme ja toimimme entistä vahvemmin ja yhtenäisemmin sekä sisäisesti että ulkoisesti asiakkaiden ja sidosryhmien suuntaan, Martti Saarnio kertoo.
Trio Korjausrakentaja Oy:n toimitusjohtajana syksystä 2016 alkaen toiminut Kosti Kerve jatkaa sulautumisen jälkeen LVI-Trio Oy:n palveluksessa nykyisiin vastuualueisiinsa pohjautuvissa tehtävissä.
LVI-Trio tarjoaa kaikki talotekniikan ja korjausrakentamisen palvelut linjasaneerauksista ja laajoista urakoista pieniin ja nopeisiin huolto- ja korjaustöihin. QMG Partnersin verkosto sisältää 11 talotekniikkapalveluyritystä Etelä-Suomessa. Se on osa QMG-konsernia.
Lisätietoja:
Martti Saarnio, toimitusjohtaja, LVI-Trio Oy, 0400 617 913, martti.saarnio@lvi-trio.fi
Matti Ranne, toimitusjohtaja, QMG Partners Oy, 0400 317 110, matti.ranne@qmg.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Nimlas – Talotekniikan terävin kärki
Nimlas on yksi Pohjoismaiden johtavista talotekniikka-alan toimijoista. Suomessa Nimlaksen muodostavat lähes 50 paikallista yhtiötä, joissa työskentelee noin 1 500 ammattilaista. Nimlaksen yritykset tarjoavat projekteja ja palveluita kaikissa talotekniikan lajeissa valtakunnallisesti. Vuonna 2024 liikevaihtomme oli noin 294 miljoonaa euroa (pro forma).
Ketterästi paikallinen. Yhdessä vahvempi. Nimlas.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Quattro Mikenti Group
Signe on Vuoden työmaa – Quattroservices vastaa toimitilahankkeen talotekniikasta9.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Vaativiin kokonaistalotekniikkahankkeisiin erikoistunut Quattroservices toimii talotekniikan projektinjohtourakoitsijana Jatke Toimitilojen Spondalle toteuttamassa Signe-toimitilahankkeessa. Uudisrakennustyömaa valittiin Rakennuslehden Vuoden työmaa 2025-kilpailun voittajaksi.
Nimityksiä QMG-konsernissa: Jussi Lehto Mikentin toimitusjohtajaksi – Petri Pajunen johtamaan uutta Mikenti-Virtoota6.10.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
QMG-konserni uudistaa Keski-Suomen toimintojaan. Jyväskyläläisen LVI- ja sprinkleriyhtiö Mikentin toimitusjohtajaksi on nimitetty Jussi Lehto. Mikentin Leppävirran LVI-osasto yhdistyy kuopiolaiseen Sähköasennus Virtoohon, ja nyt muodostuneen Mikenti-Virtoon toimitusjohtajana aloittaa Petri Pajunen.
QMG yhdistää Movitekin ja Tornion Ilmastointitekniikan vahvaksi Pohjois-Suomen LVI-toimijaksi30.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kaksi kokenutta LVI-alan yritystä yhdistää voimansa Pohjois-Suomessa. Oululainen Movitek ja torniolainen Tornion Ilmastointitekniikka yhdistyvät 30.9.2025. QMG-konserniin kuuluvista toimijoista muodostuva yritys jatkaa Movitekin nimellä ja sen toimitusjohtajana jatkaa Anna Tervahauta. Yhdistymisellä ei ole vaikutusta henkilöstön asemaan yhtiöissä.
QMG:n ja Neveran yrityskauppa vahvistui – Konsernin kasvutavoitteena 550 miljoonan euron liikevaihto24.9.2025 11:30:00 EEST | Tiedote
Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) on hyväksynyt yrityskaupan, jolla QMG ostaa seinäjokelaisen kiinteistötekniikan moniosaaja Neveran. Yrityskauppa vahvistaa konsernin resursseja Etelä-Pohjanmaalla ja tukee QMG:n strategiaa osana pohjoismaista Nimlas Groupia.
Kiinteistötekniikan moniosaaja Nevera liittyy QMG-konserniin15.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG kasvattaa Etelä-Pohjanmaan resurssejaan ostamalla seinäjokelaisen Neveran, joka tarjoaa saman katon alta sähkö-, putki- ja ilmastointiliikkeen palvelut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme