M2-Kodit ja Certego laajaan yhteistyöhön – turvallinen asuminen kuuluu jokaiselle
10.3.2021 08:41:10 EET | Certego | Tiedote

Y-Säätiö on asunnottomuuden asiantuntija ja Suomen neljänneksi suurin vuokranantaja yli 17 000 vuokra-asunnolla. Y-Säätiön asunnot ovat tarkoitettu asunnottomuutta kokeville tai asunnottomuusuhan alla oleville ja heille, joille oman kodin saaminen on vaikeaa. M2-Kodit on Y-säätiön kokonaan omistama kohtuuhintaiseen vuokra-asumiseen keskittynyt yhtiö, jolla on jo 10 600 vuokra-asunto ympäri Suomea. Yhteistyö nähdään Certegolla merkittävänä toiminnan laajuuden lisäksi myös sen yhteiskunnallisten vaikutusten takia.
”Yhteistyön tiivistäminen Y-Säätiön kanssa on meille erityisen mieluisaa. Y-Säätiö tekee merkittävää yhteiskunnallista työtä tarjoamalla koteja asunnonhakijan taustasta riippumatta”, kertoo Certegon myyntipäällikkö Kari Kivipensas ilahtuneena.
Y-Säätiö-konsernin kiinteistöpäällikkö Jussi Korja avaa laajenevaa yhteistyötä: ”Olemme Y-Säätiössä olleet tyytyväisiä aiempaan yhteistyöhön Certegon kanssa Tampereen ja Kuopion aluetoimistoissa. Lukosto- ja avainhallintapalvelut olivat aiemmin hajautettuna useammalle toimijalle, ja tällä uudella järjestelyllä saamme selkeytettyä toimintoja.”
Digitaalinen lukitus lisää turvallisuutta ja säästää ympäristöä
Certego vastaa jatkossa kokonaisvaltaisesti M2-Kotien oviympäristöjen palveluista. Näihin sisältyvät lukostojen hallinta, avainhallinta sekä sarjamuutokset ja huollot. Yhteistyöllä luodaan selkeä toimintatapa niin lukostojen kuin avainten hallintaan valtakunnallisesti. Samalla avainhallinta sähköistetään Visma Tampuuri -ohjelmistoon. Certego tulee lisäksi toimittamaan sähköiset iLOQ S50 -ratkaisulla toteutettavat reittiavainsäilöt koko Y-Säätiön kiinteistökantaan, ja tavoitteena on lopulta uusia kaikkien kohteiden lukostot digitaalisiksi.
”Vuokrataloissa asukasvaihtuvuus on suurempaa, jolloin myös avaimia hukkuu ja syntyy enemmän ylläpidollista työtä. Digitaalinen lukitus tuo turvaa asumiseen ja samalla helpottaa myös hallinnointia. Digitaaliseen järjestelmään siirtymisellä on merkittävä ajansäästöllinen vaikutus, ja se on samalla ympäristöteko”, pohtii Kari Kivipensas.
”Odotamme sähköiseen reittiavainjärjestelmään siirtymiseltä ennen kaikkea joustavaa ja turvallista pääsynhallintaa kiinteistöihimme. Oman henkilökunnan ja yhteistyökumppaneiden käynnit kiinteistöillä helpottuvat, koska avaimia ei tarvitse käydä erikseen noutamassa toimipisteistä. Tämä säästää sekä työntekijöiden aikaa että ympäristöä vähentäen huomattavasti ajettavia kilometrejä”, toteaa Korja.
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot:
Jussi Korja, kiinteistöpäällikkö, Y-Säätiö / M2-kodit
aluetoimistot (Järvenpää, Lahti, Tampere, Jyväskylä, Kuopio, Oulu)
jussi.korja@ysaatio.fi | p. 020 702 0226
Kari Kivipensas, myyntipäällikkö, Certego Oy
kari.kivipensas@certego.fi | p. 0400 834 369
Kuvat





Linkit
Tietoja julkaisijasta
CERTEGO on pohjoismainen turvallisuusratkaisuiden ja -palveluiden asiantuntija. Toteutamme asiakkaan liiketoimintaan integroituvia turvallisuusteknologian kokonaisratkaisuja kattavine palveluineen koko laitteiston elinkaarelle. Suunnittelemme, asennamme, hallinnoimme ja ylläpidämme kestäviä ja älykkäitä ratkaisuja mm. lukitukseen, kulunvalvontaan, työaikaan, kameravalvontaan sekä hälytinjärjestelmään. CERTEGO toimii yli 70 paikkakunnalla Pohjoismaissa, työllistää yli 1 200 henkilöä ja liikevaihto on yli 210 miljoonaa euroa. Osaamisemme ja kokemuksemme takaavat, että olemme turvallinen kumppani asiakkaille kaikilla toimialoilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Certego
CERTEGO ostaa Lukkotaiturit Oy:n30.6.2026 16:18:22 EEST | Tiedote
CERTEGO jatkaa kasvuaan Suomessa ostamalla Lukkotaiturit Oy:n. Lukkotaitureilla on vakiintunut asema lukituksen ja elektronisen turvallisuuden palveluntarjoajana Turun alueella. Yritysoston jälkeen CERTEGOsta tulee alueen suurin turvallisuusalan toimija.
CERTEGO Suomi -konserni ennätystulokseen – vuosikatsaus 202528.5.2026 08:47:06 EEST | Tiedote
Pohjoismaiseen turvallisuusalan CERTEGO-konserniin kuuluva CERTEGO Suomi on tehnyt vuonna 2025 jälleen uuden ennätystuloksen. Konsernin yhtiöiden positiivinen kehitystrendi on seurausta useamman vuoden jatkuneesta liiketoiminnan kehitystyöstä, jossa on huomioitu sekä alan kehityksen että yleisen turvallisuustilanteen tuomia vaatimuksia.
CERTEGO on avannut uuden toimipisteen Kokkolaan20.5.2026 09:00:15 EEST | Tiedote
Pohjoismaiseen turvallisuusalan konserniin kuuluva CERTEGO Oy on avannut huhtikuussa 2026 uuden toimipisteen Kokkolaan. Laajentuminen toi pohjoismaisen konsernin kattavat lukitus- ja turvatekniset palvelut Keski-Pohjanmaalle, jossa samaan konserniin kuuluva CERTEGO 24/7 -hälytyskeskus on toiminut jo pitkään.
Hybridivaikuttamisesta somehaasteisiin: uudet turvallisuusriskit haastavat yritysten varautumista13.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Turvallisuutta haastavien uhkien kirjo laajenee jatkuvasti. Hybridivaikuttaminen ja korkean paikan somehaasteet ovat vain esimerkkejä siitä, mihin kaikkeen yritystenkin on jo syytä varautua. CERTEGO Forumissa 6.2.2026 puhunut Presidentti Sauli Niinistö kannustaa suomalaisia tiivistämään tietojenvaihtoa kokonaisturvallisuuden vahvistamiseksi.
RumbleToolsin droonivalvonta täydentämään CERTEGOn valikoimaa18.12.2025 10:19:20 EET | Tiedote
CERTEGO Suomi ja tekoälypohjaista robotiikkaa kehittävä RumbleTools ovat allekirjoittaneet kaupallisen yhteistyösopimuksen Skyfleet-, Skynest- ja Skytrack-droonivalvontajärjestelmistä Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
