Maa- ja metsätalousvaliokunnan sd-edustajat: Päätöksenteko suden kannanhoidollisesta metsästyksestä etenee
23.2.2023 14:03:42 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

– Eduskunta on aiemmin asettunut kansalaisaloitteen sisällön kannalle. Aloitteessa esitettiin, että valmistellaan laki, joka luo puitteet suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamiseksi. Viemällä lakia eteenpäin toteutamme eduskunnan tahtotilaa, sanoo Seppo Eskelinen.
– Jaamme huolen, joka liittyy susien aiheuttamaan uhkaan ja vaaraan. Saan asiasta jatkuvasti yhteydenottoja kansalaisilta, ja viestini on, että tähän huoleen tartutaan, Piritta Rantanen sanoo.
– Valiokuntaryhmämme on kaiken aikaa ollut yhtä mieltä itse asiasta, eli suden kannanhoidollisesta metsästyksestä. Haluamme kuitenkin muistuttaa, että valiokunnan puheenjohtajan vastuulla on johtaa toimintaa niin, että työ etenee ja ennalta sovituista pelisäännöistä pidetään kiinni, Raimo Piirainen toteaa.
Suden kannanhoidollista metsästystä koskevan kansalaisaloitteen (KAA 4/2020) yhteydessä eduskunta on edellyttänyt, että metsästyslain 41 a §:n sääntelyä täsmennetään siten, että se vastaa myös muiden rauhoitettujen lajien kohdalla omaksuttua EU:n luontodirektiivin 16 artiklan 1 kohdan poikkeusperusteiden tulkintaa sellaisena kuin se on vahvistettu EU-tuomioistuimen oikeuskäytännössä. Tällainen sääntely sallii myös suden metsästyksen poikkeusluvan perusteella, jos siitä ei ole haittaa lajin suotuisan suojelutason säilymiselle tai sen saavuttamiselle.
Voimassa oleva metsästyslain 41 a §:n 1 momentin johdantokappale vastaa direktiivin 16 artiklan vahvistettua tulkintaa. Se on ollut esteenä poikkeusluvan myöntämiselle, sillä se ei salli luvan myöntämistä, ellei ole asianmukaisesti osoitettu, ettei lupametsästyksellä entisestään huononneta susikannan epäsuotuisaa suojelun tasoa.
Hallitus antoi eduskunnalle muutosta koskevan hallituksen esityksen HE 288/2022 marraskuussa 2022, jolla metsästyslaki olisi muutettu niin, että kannanhoidollisen metsästyksen toteuttaminen Suomessa olisi käytännössä selkiytynyt. Esityksen pohjalta laadittu mietintöluonnos on parhaillaan käsittelyssä maa- ja metsätalousvaliokunnassa.
Lopullisen päätöksen kyseisen lainsäädännön etenemisen jatkosta tekee puhemiesneuvosto.
Yhteyshenkilöt
Piritta RantanenKansanedustaja
Puh:050 545 1123Raimo PiirainenKansanedustaja
Puh:050 512 1587Seppo EskelinenKansanedustaja
Puh:050 514 3350Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.
SDP:n Helena Marttila: Monikulttuurinen Espoo on tutkitusti onnellisen Suomen onnellisin kaupunki17.9.2026 12:41:22 EEST | Tiedote
Kuntarahoituksen tuoreen onnellisuustutkimuksen mukaan espoolaiset ovat kaikkein tyytyväisimpiä elämäänsä. Espoo nousi 22 suomalaiskaupungin vertailussa kärkeen keskiarvolla 7,81. Vertailun toisessa päässä oli Pori, jonka tulos jäi 6,43:een. Espoolainen kansanedustaja Helena Marttila (sd.) iloitsee tutkimustuloksesta.
SDP:n Paula Werning: Suomen investointeja ei pidä ohjata nykyisen sähköntuotannon kartan perusteella17.9.2026 09:23:40 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Paula Werning varoittaa, että sähkömarkkinalain uudistus heikentää Suomen kilpailukykyä kansainvälisistä investoinneista, jos sähköverkon liityntäkapasiteetin priorisointi alkaa käytännössä ohjata uusia investointeja sinne, missä sähköntuotantoa on jo ennestään paljon.
Sote-valiokunnan opposition edustajat: Hallituspuolueet rikkovat eduskunnan valiokuntien välistä työnjakoa seurauksista välittämättä16.9.2026 18:16:10 EEST | Tiedote
Eduskunnassa äänestettiin tänään siitä, voidaanko hallituksen esitystä sote-tutkimuslakipaketista käsitellä sote-valiokunnan sijasta sivistysvaliokunnassa. Eduskunta päätyi tänään äänin 82–72 hyväksymään puhemiesneuvoston eilisen esityksen siitä, että sote-valiokunnan sijasta hallituksen esityksen mietintövaliokuntana toimisi sivistysvaliokunta.
SDP:n Helena Marttila: Hyvinvointialueet tarvitsevat työrauhan – puheet alueiden yhdistämisestä tulisi haudata16.9.2026 14:49:54 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja hyvinvointialueiden tulevaisuutta pohtivan parlamentaarisen työryhmän jäsen Helena Marttila katsoo, että hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä käytävä keskustelu uhkaa tarpeettomasti alueiden kehittämistyötä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

