Maalaisromantiikka hurmasi lukijat – Nämä ovat Kariston suosituimmat kaunokirjat

Anneli Kivelän Arkea ja juhlaa Katajamäellä on Kariston tämän vuoden suosituin kaunokirja. Lapsuuden ihanat, hämäläiset kesämaisemat ovat hurmanneet lukijoita jo vuosia, uusimmassa osassa Vilja Jousian unelmat toteutuvat, kun hän muuttaa Katajamäelle ja vuokraa vuosikymmeniä autiona olleen Niittyvillan tilan. Tarinalle ei onneksi tarvitse odottaa jatkoa pitkään, sillä uusi Katajamäki-osa ilmestyy jälleen ensi vuonna.
Suosittu brittikirjailija Ann Cleeves koukutti lukijansa tiukasti lokakuussa ilmestyneellä uudella Shetlanti-romaanillaan Kylmä maa. Romaani alkaa dramaattisesti, kun hautajaisista palaamassa ollut komisario Jimmy Perez löytää punaiseen silkkimekkoon pukeutuneen naisen ruumiin. Tiivistunnelmainen dekkari on taattua brittilaatua, ja se nousikin Kariston suosituimpien kirjojen listan toiselle sijalle.
Toinen lukijoiden rakastama sarja on Kirsi Pehkosen Jylhäsalmi. Uusimmassa, huhtikuussa ilmestyneessä romaanissa Reunamäen talon eripurainen perikunta on vihdoinkin päässyt sopuun talon myymisestä, mutta kesän kuluessa suvun ja kylän menneisyydestä paljastuu erikoisia piirteitä. Maalaisromanttisen sarjan kauniit maisemat, aidot henkilöhahmot, romantiikka, huumori ja jännitys vakuuttivat lukijat tänäkin vuonna, ja Jylhäsalmen sydänkesä nousi Kariston listalle sijalle kolme.
Lee Childin luoma supersuosittu sotilaspoliisi Jack Reacher ponkaisi neljännelle sijalle lokakuussa ilmestyneessä uutuusromaanissa Salaliitto. Reacherin fanit ehtivät olla jo hetken huolissaan sarjan lopettamisesta, mutta tarina ei pääty, vaikka kirjailija Lee Child vetäytyykin sivummalle, sillä sarjaa jatkaa pikkuveli Andrew Grant, joka julkaisee sarjaa kirjailijanimellä Andrew Child.
Kariston kauhuromaanikilpailun voittajaksi keväällä 2019 valittu Vieraat on nerokas moderni kauhutarina joka uppoutuu perheen sisäisiin asioihin. Johanna Sinisalon luoma turvallinen arki alkaa kuin varkain natista liitoksistaan, ja ihmisten välille syntyy epäluuloa. Hyytävä tarina kysyy, kuinka hyvin oikeastaan tunnet läheisesi, ja vakuutti sekä kriitikot että lukijat.
Kariston suosituimmat kaunokirjat top-10
1. Anneli Kivelä: Arkea ja juhlaa Katajamäellä
3. Kirsi Pehkonen: Jylhäsalmen sydänkesä
4. Lee Child & Andrew Child: Salaliitto
6. Amanda Vaara: Sopivassa suhteessa
7. Anne Vuori-Kemilä: Mustaa jäätä
8. Timo Sandberg: Kostonkierre
9. Essi Paju: Koskenniskan naisia
10. Heidi Mäkinen: Ei saa elvyttää
Listassa on huomioitu kovakantisten, ääni- ja sähkökirjojen myynti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni Heiti
Viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
p. 044-3585 060
jenni.heiti@otava.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Karisto
Kariston kesä ja syksy tuovat mukanaan takuuvarmasti koskettavia, jännittäviä ja romanttisia tarinoita30.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Loppuvuoden 2025 uutuuskirjat kattava Otavan tähdet -katalogi on nyt julkaistu. Kariston kustantamana luvassa on muun muassa koskettavia ja jännittäviä sotaromaaneja, selkäpiitä karmivia jännäreitä sekä tietysti lempeää ja kutkuttavaa romantiikkaa. Lasten- ja nuortenkirjoissa luvassa on niin uusia tuttavuuksia kuin suosikkisarjojen jatkoa.
Supersöpöt Coco Wyo -värityskirjat ilmestyvät viimein myös Suomessa24.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Cozy Cuties- ja Cozy Corner -värityskirjat sisältävät molemmat 45 rentouttavaa ja söpöä värityskuvaa. Maailmanlaajuiseksi ilmiöksi kasvaneen kuvitustyylin takana on Coco Wyo -nimeä käyttävä taiteilijaryhmä.
Vapiskaa, rikolliset – Hauhon oma neiti Marple selvittää sekä rikokset että antiikkiaddiktiot! Hanni Maulan hurmaava Vintagea ja veritekoja -esikoisromaani aloittaa sarjan9.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Hanni Maulan Vintagea ja veritekoja on kuin brittidekkari, joka vain sijoittuu idylliseen pieneen hämäläiskylään. Mystisiä kuolemantapauksia ja muita pikkurikoksia riittää, mutta loppujen lopuksi kyse on ystävyydestä.
Kuudes kuolee on vangitseva trilleri Kiltin tytön murhaopas -hitin kirjoittajalta8.4.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Holly Jackson jatkaa koukuttavan piinavien rikostarinoiden parissa. Uutuuskirjan tarina sijoittuu Yhdysvaltoihin kaveriporukan kevätlomareissulle, josta muuttuukin painajainen. Kuudes kuolee nousi heti ilmestyttyään New York Timesin ja Sunday Timesin bestsellerlistojen ykköseksi.
Sanni Ylimartimon Erokuu on haikeansuloinen kirja yhden kesän mittaisesta ensirakkaudesta3.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Raikas nuortenromaani kertoo ensirakkaudesta ja ohikiitävästä kesästä. Sanni Ylimartimon edellinen romaani sai Tiiliskivi-ehdokkuuden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme