Maanalaisen työturvallisuuden koulutuskeskuksen toteuttaminen alkoi Pyhäjärvellä
2.6.2020 09:43:33 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

Henkilö- ja työturvallisuuden harjoitteluun ja koulutukseen maanalaisissa tiloissa on tarvetta laajasti niin julkisilla kuin yksityisilläkin organisaatioilla; palo- ja pelastuslaitoksilla, kaivosyhtiöillä alihankkijoineen, maanalaista rakentamista suorittavilla yrityksillä, energiayhtiöillä, työ- ja paloturvallisuuden teknologiatoimittajilla.
Kaikilla uusilla tai satunnaisesti maanalaisessa ympäristössä työskentelevillä työntekijöillä ei ole aina ammatillista osaamista tai kokemusta toimia turvallisesti kaivosympäristössä. Tämä asetetaan lähtökohdaksi suunniteltaessa tilojen käyttäjille työsuojelun näkökulmasta annettava perehdytys maan alaisen toimintaympäristön turvallisuusmääräyksiin ja -ohjeisiin, joissa korostuvat mm. hälytyksen tekeminen, turvallinen poistuminen ja liikkuminen, turvallinen ajotapa, viestintäjärjestelmien ja suojainten oikeanlainen käyttö.
Maan alla testaukseen, tuotekehitykseen, harjoitteluun sekä koulutukseen käytetään erilaisia kuiluja, periä ja tunneleita.
Turvallisuusjohtaminen on maanalaisen toiminnan keskiössä
Palo- ja pelastustoimen harjoittelun ja koulutuksen, testaus- ja kehittämistyön turvallisuus edellyttää systemaattista turvallisuusjohtamista. Hankkeessa osatoteuttajana toimivan Oulun yliopiston Kerttu Saalasti Instituutin tehtävä on suunnitella ja toteuttaa koulutusympäristöön ISO 45001 Työterveys- ja työturvallisuusjärjestelmät –standardin mukainen johtamisjärjestelmä. Standardi tukee turvallisuuskulttuurin kehittämistä ja järjestelmälle voidaan hakea sertifiointi. Standardin mukaisesti laadittu järjestelmä antaa CALLIO koulutusympäristön asiakkaalle osoituksen työturvallisuusasioiden huomioimisesta ja asiakas voi luottavaisin mielin tulla ja perehdytyksen saatuaan toimia tiloissa tuvallisesti.
Järjestelmän kehittämistyössä tarkastellaan työ-, terveys- ja turvallisuusnäkökohdista kaikki koulutuskeskuksen käyttöön tulevat tilat ja harjoitteluympäristöt sekä niihin suunnitellut toiminnot. Vaaratilanteet tunnistetaan, niiden vaikutus ja todennäköisyys arvioidaan. Samoin huomioidaan kaivosalueen yleiset turvallisuusvaatimukset ja niihin laaditut käytännöt, joita on noudatettava, esim. järjestys ja siisteys, yleinen paloturvallisuus, liikenne, opasteet, henkilökohtaisten suojainten käyttö.
EAKR-rahoitteisen CALLIO Underground Rescue (UR) –hankkeessa toteutettava koulutuskeskus sijoitetaan kaivoksen entiselle +400-päätasolle tiloihin, jossa aktiivinen louhintatoiminta on päättynyt. Kokonaisuudessaan kaivostoiminta päättyy kesäkuussa 2021, jonka jälkeen rikastamon toiminta jatkuu vielä 5 vuotta. Vireillä on useita Pyhäsalmen kaivoksen uusiokäyttöön tähtääviä projekteja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Risto Mäkeläinen, Projektipäällikkö, CALLIO Underground Rescue, risto.makelainen@pyhajarvi.fi, puh. 040 620 5682
Pirjo Rousu, Projektitutkija, Oulun yliopisto, CALLIO Underground Rescue, pirjo.rousu@oulu.fi, puh. 050 573 4763
Sakari Nokela, Ohjelmajohtaja, Pyhäjärven Callio sakari.nokela@pyhajarvi.fi, puh. 040 1809 511
Tapio Mäkinen, viestintäpäällikkö, Oulun yliopisto, puh. 040 546 3413
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Yllättävä perhoslöytö – Euroopassa lähes tuntematon laji löytyi Suomesta10.7.2026 12:01:00 EEST | Tiedote
Lounais-Suomen Bromarvista on löytynyt Suomelle uusi ja erittäin odottamaton perhoslaji. Kyseessä on todennäköisesti Cuprina fuscella, jota on Euroopassa tavattu aiemmin vain Itävallasta. Löytö on poikkeuksellinen, sillä laji kuuluu alaheimoon, jota ei ole aiemmin havaittu Suomessa eikä muuallakaan Pohjois-Euroopassa.
Äidin sensitiivisyys suojaa keskosta tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmilta10.7.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Äidin lämmin, nopea ja tilanteeseen sopiva reagointi lapsen tarpeisiin ehkäisee tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmia lapsen myöhemmällä iällä. Uuden tutkimuksen mukaan sensitiivinen vuorovaikutus suojaa etenkin ennenaikaisesti syntyneitä.
Ihminen muokkaa susien kehitystä – kallon muoto vaihtelee eri puolilla maailmaa7.7.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Eri puolilla maailmaa elävät sudet eivät ole rakenteeltaan samanlaisia. Uusi kansainvälinen tutkimus osoittaa, että susien kallon muoto ja koko vaihtelevat ilmaston, saaliseläinten, evoluutiotaustan sekä yhä enemmän myös ihmisen vaikutuksen mukaan.
Kaukolämmön hukkalämpöä jäteveden puhdistukseen: taloudellista hyötyä ja päästövähennyksiä uudella menetelmällä – myös datakeskuksista6.7.2026 06:04:00 EEST | Tiedote
Hukkalämmön ja kaukolämmön paluuveden lämpö tarjoaa lupaavia mahdollisuuksia kaupunkien puhtaan siirtymän edistämiseen. Oulun yliopiston Kavereno-tutkimushankkeen tulosten mukaan energiayhtiön vuosittainen liiketulos voi parhaimmillaan kasvaa lähes 40 prosenttia, samalla kun hiilidioksidipäästöt vähenevät noin kolmanneksen.
Ukrainalaisilla meneillään laajamittainen kielenvaihto – venäjä halutaan korvata ukrainalla2.7.2026 07:32:00 EEST | Tiedote
Venäjän hyökkäyssodan vuoksi moni ukrainalainen ei enää halua käyttää venäjän kieltä. Pakolaisten arjessa kielen merkitys korostuu, sanoo tutkija.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
