Maanviljelijät protestoivat myymällä ruokaa tuottajahinnalla

Kutsumme toimituksenne edustajan seuraamaan tapahtumaa Helsingin Narinkkatorille 17.11. kello 11.00 alkaen.
Narinkkatorin tapahtumassa tuottajat tarjoilevat lihakeittoa 40 sentin tuottajahinnalla ja vegaanista hernekeittoa 10 sentillä. Vapaan kanan munakenno (10 kpl) on myynnissä 50 sentin hintaan ja viiden kilon ämpäri perunoita eurolla. Perunoiden ostaja saa ämpärin kaupan päälle. Kuluttajilla on protestissa mahdollisuus maksaa tuotteista halutessaan tuottajahintaa korkeampi, reilumpi hinta.
Maatalous on ajautunut syöksykierteeseen syksyn aikana. Markkinat eivät ole kyenneet korjaamaan tilannetta. Nyt kysymys on jo akuutista maksukriisistä, sillä maatilojen myyntitulot eivät ole nousseet kustannusten nousua vastaavasti.
Viljelijät haluaisivat suuremman osan tuloistaan markkinoilta. Laadukkain tuotanto EU-keskitasoa alhaisemmin tuottajahinnoin on kestämätön yhtälö. Miksi se, joka tekee eniten, saa vähiten, viljelijät kysyvät?
Narinkkatorilla ja muissa tapahtumissa on mahdollista laittaa nimensä vetoomukseen kotimaisen ruuantuotannon puolesta. Tuen asialle voi osoittaa myös sosiaalisessa mediassa peukuttamalla tapahtumiin liittyviä postauksia ja Facebook-tapahtumasivuja sekä osallistumalla keskusteluun #reilustikotimaista.
Narinkkatorilla kuullaan viljelijöiden puheenvuorojen lisäksi paneelikeskustelu ratkaisuista elintarvikemarkkinoiden haasteisiin. Aiheesta keskustelevat Elintarviketeollisuusliitto ETL:n toimitusjohtaja Mikko Käkelä, Päivittäistavarakauppa PTY:n toimitusjohtaja Kari Luoto, maaseutunuorten edustaja MTK:n johtokunnassa, maatalousyrittäjä Kaisa Rantasalo sekä elintarvikemarkkinavaltuutettu Olli Wikberg. Paneelikeskustelun juontaa MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin.
Lisätietoa kampanjasta ja Narinkkatorin tilaisuuden ohjelma: www.mtk.fi/reilustikotimaista
Keskustele aiheesta sosiaalisessa mediassa: #reilustikotimaista
Lisätietoja:
Juha Marttila, puheenjohtaja, 050 341 3167
Johan Åberg, maatalousjohtaja, 040 5233 864
Jyrki Wallin, toiminnanjohtaja, 050 522 5207
Klaus Hartikainen, viestintäjohtaja, 040 169 2060
Kaija Stormbom, viestinnän suunnittelija, 040 848 9559
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Puukauppamäärät laskivat merkittävästi vuonna 2025 – asiantuntijuuden merkitys korostuu kaupoille ryhdyttäessä19.1.2026 12:51:54 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden puukauppatilastot vuodelta 2025 osoittavat, että puukauppoja solmittiin merkittävästi aikaisempia vuosia vähemmän. Alemmalla tasolla puukauppamäärissä päädyttiin viimeksi vuonna 2020. Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa poikkeuksellisen hiljaista aikaa.
Kotimaista sipulia on nyt runsaasti – teemaviikko nostaa esiin talven arkisuosikin15.1.2026 15:23:58 EET | Tiedote
Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.
Maaseutumatkailuyritykset hakevat kasvua yli kolminkertaisesti muihin pk-yrityksiin verrattuna14.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
MTK:n ja Lomalaidun ry:n kyselyn mukaan joka viides maaseutumatkailuyritys tavoittelee voimakasta kasvua, vaikka yleinen taloustilanne on epävarma. Alan kasvuhalu erottuu selvästi muusta suomalaisesta yrityskentästä. Lisäksi yli puolet vastaajista kertoo hakevansa kasvua mahdollisuuksien mukaan. Tulokset julkistettiin Matkalla kasvuun -tapahtumassa 14.1.2026 Lopella.
MTK: Ilmasto- ja luontopaneeleilta puuttuu kokonaiskuva metsistä14.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
MTK tyrmää ilmasto- ja luontopaneelien ehdotukset hakkuiden rajoittamisesta. Paneelien esitykset perustuvat totuttuun tapaan kapeaan tarkasteluun. Ne sivuuttavat metsien kasvun ja hoidon merkityksen sekä ovat ilmasto- ja talousvaikutuksiltaan haitallisia.
Suomalainen metsäkuusi tuo joulun – ota talteen kuusenhakureissun muistilista!17.12.2025 15:21:13 EET | Tiedote
Suomalaisessa metsässä kasvanut kuusi on monelle jouluperinne, joka tuo joulun kotiin. MTK kokosi näppärän muistilistan, jolla joulupuun haku onnistuu sujuvasti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

