Maaseudun kuljetuksia uudistava KaikkiKyytiin voitti Kuntaliiton Klash-kilpailun
23.1.2020 21:06:46 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
- Kilpailun voitto mahdollistaa mallin viimeistelyn pilottikunnassa, Janakkalassa. Tämä voi ratkaista kaikkien Suomen maaseutukuntien liikkumishaasteita, iloitsee MTK:n elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola.
Kuntien kuljetuskustannukset ovat rajussa kasvussa. Samalla maaseudun kuljetukset ovat heikolla tolalla. MTK:n vetämä KaikkiKyytiin -kampanja on viime keväästä saakka herätellyt kuntia hankkimaan vastuullaan olevat kuljetukset siten, että samoihin autoihin voidaan koota kuntien kuljetuspalveluihin oikeutetut sekä omalla rahalla maksavat.
- Klash-kilpailun voittajatiimi tarjoaa kunnille ainutlaatuisen ratkaisun ja valmiuden järjestää minkä tahansa Suomen kunnan kuljetukset aivan uudella tavalla. Kuntien maksamat henkilökuljetukset tarjoavat kestävän pohjan, johon voidaan lisäksi yhdistää kimppakyydit ja tavarakuljetukset, Mäki-Hakola sanoo.
Palkinnoksi KaikkiKyytiin tiimi saa neuvotella Kuntaliiton kanssa hankintasopimuksesta, jolla kilpailun voittanut ratkaisu viedään käytäntöön. Hankintasopimuksella on suuri merkitys Suomen maaseudun logistiikalle. Maaseudulle voidaan luoda ilmastoystävälliset kuljetukset ja samalla pienentää kuntien kustannuksia.
- Parasta tulevaisuudessa kuitenkin on, että maaseudun asukkailla olisi saatavilla omiin tarpeisiin sopivat liikennepalvelut, muistuttaa Mäki-Hakola.
Lisätietoja:
elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola, 040 502 6810, marko.maki-hakola@mtk.fi
toimitusjohtaja Pekka Möttö, Kyyti Group, 044 974 2477, pekka.motto@kyyti.com
toimitusjohtaja Harri Paloheimo, Coreorient Oy, 050 483 6399, harri.paloheimo@coreorient.com
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Muistutus: Kutsu MTK:n valtuuskunnan kevätkokoukseen 9.4.8.4.2026 09:55:06 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry järjestää valtuuskunnan kevätkokouksen 9.4.2026 Espoon Hanasaaressa. Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan kokousta.
Yksityinen maanomistaja ja Pohjois-Karjalan Osuuskauppa tekivät historialliset kaupat – näin se mullistaa luonnonsuojelua31.3.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Karjalassa tehty yksityisen maanomistajan ja Pohjois-Karjalan Osuuskaupan välinen luonnonarvokauppa on Suomen ensimmäisiä. Vuosien valmistelujen jälkeen luonnonarvojen tarjoaminen myyntiin alkaa olla mahdollista maanomistajille.
Suomen luonnonolosuhteet tekevät maidontuotannosta ruokajärjestelmän kivijalan30.3.2026 14:17:32 EEST | Tiedote
Kun ruokajärjestelmiä arvioidaan, ratkaisevaa on paikallisten luonnonolosuhteiden huomioiminen. Suomessa nurmi kasvaa koko maassa, ja sen varaan rakentuva maidontuotanto on mahdollistanut ruoan tuotannon alueilla, joilla kasvinviljely ihmisravinnoksi on hyvin haastavaa, maitoasiamies Marjukka Mattio korostaa MTK.fi -sivun blogitekstissä.
Kutsu median edustajille: MTK:n valtuuskunnan kevätkokous 9.4.27.3.2026 10:55:39 EET | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry järjestää valtuuskunnan kevätkokouksen 9.4.2026 Espoossa.
Kananmunat hupenivat kaupoista – mitä oikeasti tapahtui?27.3.2026 10:20:20 EET | Blogi
Olet ehkä huomannut, että kananmunahyllyt näyttävät paikoin tavallista tyhjemmiltä tai jopa siltä, että munista on suorastaan pulaa. Mistä oikein on kyse?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
