Jyväskylän yliopistoJyväskylän yliopisto

Maatalousyrittäjien työhyvinvoinnin parantaminen

29.4.2020 10:30:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Maatalousyrittäjillä on nyt mahdollisuus osallistua maksuttomaan kehittämishankkeeseen, jossa tarjotaan konkreettisia toimenpiteitä työhyvinvoinnin ja fyysisen kunnon parantamiseen.

Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen Voimax-hankkeen tavoitteena on kehittää maatalousyrittäjien työhyvinvointia sekä työkaluja hyvinvoinnin ylläpitämiseen.

Hankkeessa käytetään yliopistokeskus Chydeniuksen kehittämää kuntokatsastus-konseptia, jonka avulla osallistuja saa kokonaisvaltaisen kuvan fyysisestä toimintakyvystään ja kunnostaan. Osallistujille tarjotaan mahdollisuus myös osallistua erilaisiin liikuntakokeiluihin taukojumpista kuntosaliharjoitteluun.

Hankkeen aikana luodaan kuntokatsastusmalli maatalousyrittäjille, kehitetään liikunta- ja työterveyspalvelua maatalousyrittäjien näkökulmasta sekä tuotetaan uutta tietoa maatalousyrittäjien toimintakyvystä ja työhyvinvoinnista.

Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen hankekumppaneina ovat MTK Keski-Pohjanmaa ja Työplus Oy.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Magnus Björkgren, magnus.bjorkgren@chydenius.fi, +358 40 7476 418

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistojen muodostama yliopistokeskus, jonka toimintaa koordinoi Jyväskylän yliopisto. Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on aikuisille suunnatun yliopistollisen opetuksen ja oppimisen edelläkävijä sekä kansainvälisesti ja alueellisesti verkottunut tutkimuskumppani.
www.chydenius.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Yläkoululaiset disinformaation keskellä – tutkimuksessa selvitetään, kuka tunnistaa harhaanjohtavan tiedon ja miksi19.2.2026 11:45:02 EET | Tiedote

Disinformaatio eli tarkoituksellisesti harhaanjohtava tieto on yhä näkyvämpi osa nuorten arkea. Sosiaalisen median kanavat, algoritmit ja nopeasti leviävä sisältö altistavat yläkoululaiset virheelliselle tiedolle päivittäin. Jyväskylän yliopiston tutkimushankkeessa selvitetään, kuinka hyvin nuoret tunnistavat disinformaation ja mitkä tekijät vaikuttavat heidän kykyynsä erottaa tosi valheesta.

Suomen Akatemia rahoittaa musiikin kansainvälisen huippututkijan paluun Jyväskylän yliopistoon19.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote

Suomen Akatemia on myöntänyt yhteensä 27,5 miljoonaa euroa Suomen ulkopuolelta kutsuttavien korkeatasoisten tutkijoiden rekrytoimiseen. Jyväskylän yliopistoon myönnettiin 2,5 miljoonan euron rahoitus musiikin huippututkija Tuomas Eerolan rekrytointiin. Rahoituksen turvin kaikkiaan 11 kansainvälistä tutkijaa siirtyy suomalaisiin yliopistoihin professorin tehtäviin ja perustaa niihin tutkimusryhmänsä.

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiöltä merkittävä tuki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle - Säätiö myönsi apurahoja 265 000 euroa18.2.2026 21:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiö sr. on lahjoittanut Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle 190 000 euron apurahan 18.2.2026. Apurahatilaisuudessa Säätiö jakoi apurahoja kauppatieteiden opiskeluun sekä korkeakouluasteisen kaupallisen koulutuksen ja liikesivistyksen ylläpitoon ja tukemiseen Jyväskylässä yhteensä 265 000 euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye