Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Maitotiloilla suuri huoli suomalaisen maidontuotannon tulevaisuudesta  

29.3.2022 10:32:51 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote

Jaa
Erittäin kalliiden tuotantopanosten vuoksi Maitovaltuuskunta on huolissaan tulevan kesän nurmi- ja viljasadoista. Uhkana on, että nurmesta tehtävän säilörehun ja rehuviljojen sadot jäävät niukoiksi tai laadultaan heikoiksi, jos esimerkiksi lannoitteiden hankintoja ja käyttöä joudutaan vähentämään. Tämä laskisi maidon tuotantomääriä ennakoitua enemmän. Valmisteilla olevan maatalouden kriisitukipaketin varat eivät myöskään ehdi tuomaan helpotusta kevätkylvöjen panoshankintoihin. Ratkaisun on tultava markkinoilta.

Taloudellinen ahdinko on nyt tiloilla paha, sillä energian, lannoitteiden ja rehujen hinnat ovat nousseet kiivaampaa tahtia kuin maidon tuottajahinta. Maidontuotannon muuttuvat kustannukset ovat nousseet viime kesästä yli kymmenen senttiä tuotettua maitolitraa kohti. Nyt valmisteilla olevat - ruokahuollon turvaamiseksi tarkoitetut - kriisirahat eivät ehdi tiloille ennen kevätkylvöjä. Markkinoiden on reagoitava!  

-        Kriisitukipakettien valmistelua ja rahojen maksatusta tulee kiirehtiä kaikin keinoin, painottaa joensuulainen maidontuottaja, MTK:n maitovaliokunnan puheenjohtaja Asko Miettinen.   

Viljelijöiden kassakriisiä on helpotettava kriisitukien ohella verohelpotuksin ja lainojen valtiontakauksin. Myös rahoituslaitosten on kannettava kortensa kekoon ja oltava joustavia lainojen uudelleen järjestelyissä.     

Kantar TNS Agri arvioi Maitomarkkinakatsauksessaan 3/2022 maidontuotannon vähenevän Suomessa tänä vuonna 1,5 %, jolloin maitoa tuotettaisiin 2 170 miljoonaa litraa. Vaarana on, että vajaista tuotantopanoksista johtuen nurmesta tehtävän säilörehun ja rehuviljojen sadot jäävät niukoiksi tai laadultaan heikoiksi, jolloin maidontuotanto vähenisi entisestään.   

-        Maitovaltuuskunta kannustaa kaikkia viljelijöitä hyvien peltolohkojen maksimaaliseen viljelyyn, muistuttaa maidontuottaja Maitovaltuuskunnan puheenjohtaja Mauri Penttilä Vesilahdelta.   

  
---------------    

Maitovaltuuskunta on vuonna 1995 perustettu maito-osuuskuntien rekisteröimätön yhdistys, johon kuuluu 16 maito-osuuskuntaa. Maitovaltuuskunnassa on 50 kokousedustajaa. 
------------ 

Maitovaliokunta on Maitovaltuuskunnan, MTK:n ja SLC:n perustama yhteistyöelin.   

-------------   

Lisätietoja:   

Maitovaltuuskunnan puheenjohtaja Mauri Penttilä, puh. 0400 832 993   

Maitovaliokunnan puheenjohtaja Asko Miettinen, puh. 040 732 7388   

-------------    

Etsitkö haastateltavaa?  Ole yhteydessä:   

maitoasiamies Marjukka Mattio, puh. 050 533 8924 tai
viestinnän suunnittelija Kaija Stormbom, 040 848 9559    

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Uudistettu luontoarvot.fi -markkinapaikka - webinaari torstaina 26. maaliskuuta20.3.2026 15:41:52 EET | Kutsu

Luontoarvot.fi on MTK:n ylläpitämä, täysin uudistettu palvelu, joka yhdistää luontoarvojen ostajat, myyjät ja asiantuntijat. Palvelun tavoitteena on helpottaa luontoarvojen, ennallistamistoimenpiteiden, ekologisen kompensaation hyvitysalueiden ja muiden luonnonhoidon hankkeiden löytymistä ja toteuttamista. Markkinapaikan kehittäminen on osa Koneen Säätiön Metsän Puolella -aloitteen rahoittamaa LUMA-hanketta. Tervetuloa seuraamaan uudistetun luontoarvot.fi -palvelun julkistamiswebinaaria torstaina 26. maaliskuuta kello 13:00 alkaen.

Sota Lähi-idässä tuomassa kriisin maatalouteen – MTK vaatii nopeita korjaustoimia20.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote

Sota Lähi-idässä on tuomassa vaikean kustannuskriisin suomalaisten ruokaturvan perustaan, maatalouteen. Lannoitteiden ja polttoaineiden kallistuminen uhkaa aiheuttaa maataloudelle satojen miljoonien eurojen lisäkustannukset. Kriisi koskee jo nyt erityisesti peltokasvituotantoa. MTK varoittaa alkutuotannon kriisistä ja vaatii hallitusta varautumaan nopeisiin toimiin jo tulevan kasvukauden viljelyn turvaamiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye