Maitotiloilla suuri merkitys maamme ruokaturvaan ja maaseudun elinvoimaisuuteen
- Maitotilat pitävät maaseudun elinvoimaisena, josta on tärkeää huolehtia myös turvallisuuden näkökulmasta, painottaa joensuulainen maidontuottaja, MTK:n maitovaliokunnan puheenjohtaja Asko Miettinen.
Suomessa on maitotiloja Ahvenanmaalta Utsjoelle, sillä nurmi kasvaa hyvin koko maassa. Se antaa kestävän lähtökohdan maidontuotantoon. Suomalaiset lehmät syövät pääosin nurmea ja käyttävät hyödyksi elintarviketeollisuuden sivuvirtoja. Lehmät tuottavat ravintorikasta, ensiluokkaista maitoa, josta ympäri Suomea sijaitsevat meijerit jalostavat moninaisia maitotuotteita.
Maidontuotannon kustannukset ovat kuitenkin nousseet jyrkästi viimeisen kahden vuoden aikana ja ovat edelleen varsin korkealla tasolla. Tästä johtuen maitotilojen yrittäjätulo on romahtanut. Maidontuotannon kannattavuuden heikennyttyä maatalouden tuista ei ole enää varaa tinkiä.
- Seuraavalla hallituskaudella tulee huolehtia siitä, että maidontuotantoa pystytään harjoittamaan ja tukemaan tasapainoisesti koko maassa, korostaa maidontuottaja, Maitovaltuuskunnan puheenjohtaja Tiina Linnainmaa Hämeenkyröstä.
Maitovaltuuskunta oli koolla 15.3. Kuopiossa. Kokouksessa linjattiin myös maitoalan tavoitteet EU:n yhteiseen maatalouspolitiikkaan (CAP) vuoden 2027 jälkeen.
- Tarvitaan vahva maatalousbudjetti ja vahvaa kahden pilarin yhteistä maatalouspolitiikkaa ruokaturvasta ja tuotannon kestävyydestä huolehtimiseksi sekä edistämiseksi. Kestävyyden kaikki osa-alueet: taloudellinen, sosiaalinen ja ympäristöllinen kestävyys on huomioitava, painottaa Linnainmaa.
---------------
Maitovaltuuskunta on vuonna 1995 perustettu maito-osuuskuntien rekisteröimätön yhdistys, johon kuuluu 16 maito-osuuskuntaa. Maitovaltuuskunnassa on noin 50 kokousedustajaa.
----------------
Maitovaliokunta on Maitovaltuuskunnan, MTK:n ja SLC:n perustama yhteistyöelin.
----------------
Lisätietoja:
Maitovaltuuskunnan puheenjohtaja Tiina Linnainmaa, puh. 040 551 3712
Maitovaliokunnan puheenjohtaja Asko Miettinen, puh. 040 732 7388
Maitoasiamies Marjukka Mattio, puh. 050 533 8924
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Nato-prosessi tuonut vauhtia Suomen maaseutumatkailuun22.3.2023 10:17:10 EET | Tiedote
Suomen Nato-prosessilla on ollut merkittävä rooli maamme näkyvyyden kasvussa ja myönteisten mielikuvien syntymisessä. Nato-prosessin myönteinen vaikutus näkyy myös mahdollisuutena maaseutumatkailussa. Kiinnostuksen ja kysynnän potentiaali tulisi hyödyntää pikaisesti, vaativat maaseutumatkailuyrittäjät Valtakunnallisessa maaseutumatkailuyrittäjien ja -kehittäjien seminaarissa 22.3. Kajaanissa.
Suuri maaseutuilta -vaalipaneeli 16.3. klo 17.30-1914.3.2023 14:01:12 EET | Kutsu
Eduskuntavaalit lähestyvät ja on aika syventyä maaseutua koskeviin kysymyksiin. Suuri maaseutuilta -vaalipaneeli torstaina 16.3. klo 17.30-19.00. Keskustelemassa ovat suurimpien eduskuntapuolueiden edustajat. Huom. Lähetys alkaa klo 17.20 ja paneeli klo 17.30. Tilaisuus ravintola Zetorista striimataan ja on katsottavissa täällä: https://www.youtube.com/watch?v=GprwoyIeFPU
Mediakutsu: Tervetuloa seuramaan Maatalousluonnon monimuotoisuus -webinaaria 17. maaliskuuta 14.3.2023 12:40:40 EET | Kutsu
MTK ja SLC tekevät parhaillaan Luonnonvarakeskuksen, Suomen ympäristökeskuksen ja Helsingin yliopiston tutkijoiden kanssa maa- ja metsätaloutta koskevaa luonnon monimuotoisuuden tiekarttaa. Webinaari tukee tiekartan valmistelua maatalouden osalta. Median edustajat ovat tervetulleita kuuntelemaan perjantaina 17. maaliskuuta järjestettävää webinaaria.
Aurinkovoimabuumi hämmentää maanomistajia – vuokrasopimuksiin apua MTK:lta9.3.2023 08:28:30 EET | Tiedote
Aurinkovoimahankkeiden määrä on kuluvana talvena lähtenyt räjähdysmäiseen kasvuun. Tämä on näkynyt MTK:n jäsenille aurinkovoimahankekehittäjien yhteydenottoina koskien maanvuokraamista. Hankkeiden kokoluokka vaihtelee muutamista hehtaareista useisiin satoihin hehtaareihin.
MTK julkisti vaaliohjelmansa: Maaseutu tarjoaa vakautta ja kasvua 1.3.2023 11:56:58 EET | Tiedote
Kuluva vuosikymmen on eletty poikkeusaikaa. Kannamme huolta siitä, onko Suomi turvallinen ja sopeutumiskykyinen maailman murroksissa. Miten yhdistämme välttämättömän talouskasvun ja kestävämmän kehityksen vaatimukset? Kykenemmekö enää turvaamaan hyvinvointiyhteiskunnan rahoituksen? Maaseutu tarjoaa näihin huoliin ratkaisuja. MTK julkisti eduskuntavaalitavoitteensa ”Kymmenen teesiä elävälle Suomelle” keskiviikkona.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme