Maksukyvyttömyystapaukset kasvussa
4.5.2022 09:00:00 EEST | Atradius | Tiedote

Kaksi silmiinpistävää poikkeamaa ovat Uusi-Seelanti ja Hong Kong, joissa maksukyvyttömyystapaukset tulevat vähentymään vuonna 2022. Tämä johtuu siitä, että näissä maissa verotuen odotetaan jatkuvan vuoden 2022 loppuun asti, mikä lisää kasvumahdollisuuksia.
Atradiuksen uusimman maksukyvyttömyysraportin mukaan odotamme vuonna 2022 maailmantalouden nousevan vähitellen pois Covid-pandemiasta ja rajoituksia höllennettävän useimmissa maissa. Talouskasvun näkökulmasta näemme kuitenkin, että suurin osa talouksien uudelleen avaamisesta saaduista hyödyistä on jo käytetty. Lisäksi toimitusketjujen pullonkaulat, kasvava kulutuskysyntä ja Ukrainan sota painavat kasvua lisäämällä hintapaineita. Odotamme kuitenkin, ettei maailmantalous ajaudu lamaan, sillä Venäjä ja Ukraina eivät ole tarpeeksi suuria talouksia vaikuttaakseen globaaliin kasvuun (ne edustavat alle 2 % maailman BKT:sta).
Suurin vaikutus maailmantalouteen on raaka-aineiden hintojen nousulla. Arvioimme maailmanlaajuisen inflaation olevan 6,1 prosenttia vuonna 2022, millä on negatiivinen vaikutus kuluttajien ostovoimaan ja maailmanlaajuiseen BKT:n kasvuun, jonka odotetaan hidastuvan 3,4 prosenttiin vuonna 2022 (5,9 % vuonna 2021).
Tämän vuoden jälkeen odotamme maksukyvyttömyystapausten määrän vähentyvän tai pysyvän suunnilleen samana. Tämä johtuu siitä, että heikot yritykset, jotka eivät selviä ilman tukea, ovat jo menneet konkurssiin. Tulevina vuosina yritysten on sopeuduttava toimimaan ilman merkittävää valtion tukea. Yrityksille, jotka ovat jo ottaneet paljon velkaa pandemian aikana, tämä voi olla haaste.
Atradius Suomen maajohtaja Juhani Laitala kommentoi:
– Vastuullinen yritys tuntee pelikenttänsä. Yritysten on ensisijaisen tärkeää tuntea oman asiakkaansa maksukäyttäytyminen, ettei pallo mene maalin ohi. Tietämällä miten asiakas käyttäytyy pystyt myös varautumaan ennalta. Pahimmassa tapauksessa asiakkaan maksukyvyttömyys voi vaikuttaa negatiivisesti kassavirtaan, ja yrityksesi voi joutua vaikeuksiin. Tunne, toimi ja ennaltaehkäise. Kun riskienhallinta on kunnossa, voit huoletta keskittyä oman ydinbisneksesi hoitoon.
Lue koko raportti täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenna OllikainenAtradius Suomi / Viestintä
Puh:+358405157069jenna.ollikainen@atradius.comKuvat
Tietoja julkaisijasta
Luottovakuuttamisen, takausten ja perintäpalveluiden asiantuntijoina olemme sitoutuneet rakentamaan vahvoja asiakassuhteita.
Atradius on merkittävässä roolissa tukiessaan kansainvälisesti toimivien suomalaisten yritysten liiketoimintaa. Kansainvälinen verkostomme mahdollistaa sen, että pystymme vastaamaan suomalaisten asiakkaidemme moninaisiin tarpeisiin sekä koti- että vientimarkkinoilla.
Olemme kansainvälinen yritys; toimimme 52 eri maassa ja meillä on tiedot yli 240 miljoonan yrityksen maksutapakäyttäytymisestä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atradius
Elintarvikkeiden hinnat nousevat edelleen, kun riskit kasaantuvat koko arvoketjuun9.9.2026 08:27:42 EEST | Tiedote
Atradiuksen tuoreen elintarvikealaa käsittelevän raportin mukaan geopoliittiset konfliktit, energian ja lannoitteiden kallistuminen sekä sään ääri-ilmiöt lisäävät merkittävästi paineita koko elintarviketoimialaan. Vaikutukset ulottuvat viljelijöistä ja elintarvikevalmistajista aina vähittäiskauppaan ja kuluttajiin saakka.
AI investoinnit vauhdittavat elektroniikka ja ICT sektorin kasvua11.8.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Atradiuksen tuore Industry Trends Electronics/ICT August 2026 ‑raportti toteaa, että elektroniikka- ja ICT‑sektori jatkaa vahvaa kasvuaan tekoälyyn liittyvien investointien siivittämänä.
Atradius: Kuljetus- ja logistiikka-alan kasvunäkymät heikentyneet7.7.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kuljetus- ja logistiikka-alan maailmanlaajuiset kasvunäkymät ovat heikentyneet kuluvan vuoden aikana. Atradiuksen tuoreen Industry Trends Transportation and Logistics June 2026 -raportin mukaan alan kasvun ennustetaan jäävän 2,5 prosenttiin vuonna 2026 (aiempi ennuste 3,4 %).
Matkailu ylitti pandemiaa edeltävän tason, mutta turbulenssi lisääntyy3.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Matkailuala on toipunut viime vuosien kriiseistä ja toimii jälleen globaalin talouden keskeisenä veturina. Vuosi 2025 oli poikkeuksellisen vahva: kansainväliset matkailijamäärät ylittivät pandemiaa edeltäneen tason, samalla kun matkailutulot kasvoivat arviolta 1,9 biljoonaan dollariin ja, matkustajaliikenne huomioiden, yhteensä jopa 2,2 biljoonaan dollariin.
Kemianteollisuuden kasvu hyytyy – geopoliittinen kriisi ravistelee markkinoita13.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tuore Industry trends chemicals May 2026 -raporttimme ennustaa, että globaalin kemianteollisuuden kasvu hidastuu vuonna 2026. Keskeisin syy on Hormuzinsalmen tilanteen vaikutus energian saatavuuteen ja hintoihin, mikä heijastuu laajasti koko teolliseen tuotantoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

