Aviador Kustannus

Maltan harakka on paluu nuoren ukulele-etsivän jäljille

Jaa
Tapani Baggen ja Jusa Hämäläisen Maltan harakka on ukulele-etsivä Nanan seikkailusta kertovan lastenkirjasarjan kolmas osa.
Tapani Baggen kuva © Timo Ahola
Tapani Baggen kuva © Timo Ahola

Tapani Baggen ja Jusa Hämäläisen uusi lastenkirja on julkaistu Aviadorin kustantamana.

Salaperäinen asiakas johdattaa ukulele-etsivä Nanan ja hänen uskollisen palvelijansa Armaksen maineikkaan Maltan harakan jäljille. Se on suunnattoman arvokas patsas, jonka ritarit aikoinaan lahjoittivat Aragonian kuninkaalle. Nana ja Armas kohtaavat jälleen monenkirjavaa väkeä ja kaikenlaisia arvoituksia. Löytyykö Maltan harakka? Kuka sen saa haltuunsa – vai lentääkö se tiehensä?

Maltan harakka on jo kolmas kirja Tapani Baggen ja Jusa Hämäläisen lasten dekkarisarjassa, joka kertoo ukulele-etsivä Nanan tutkimuksista. Aiemmin ovat ilmestyneet Pohjoisen pikavuoron arvoitus ja Kultaisen ukulelen arvoitus.


Tapani Bagge (s. 1962) on kirjoittanut elääkseen jo vuodesta 1983 ja julkaissut urallaan jo yli sata kirjaa. Hänet tunnetaan erityisesti rikosromaaneistaan ja lasten- ja nuortenkirjoistaan. Hän on myös kirjoittanut televisio- ja sarjakuvakäsikirjoituksia sekä kuunnelmia. Hänet on moneen otteeseen palkittu kirjallisesta työstään mm. Arvid Lydecken- ja Vuoden johtolanka -palkinnoilla.

Jusa Hämäläinen (s. 1972) toimii kuvittajana ja sanomalehti Karjalaisen graafikkona. Lastenkirjojen lisäksi hän on kuvittanut myös sarjakuvarunokirjan.

BAGGE, TAPANI & HÄMÄLÄINEN, JUSA : Maltan harakka
32 sivua
Sidottu, kovakantinen, nelivärikuvitettu
ISBN 9789523810235
Ilmestymisaika: Kesäkuu 2021

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin vs. tiedottaja Miksu Väkiparralle. Lähetämme pyynnöstä myös arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tapani Baggen kuva © Timo Ahola
Tapani Baggen kuva © Timo Ahola
Lataa
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Marraskuussa Kulttuurikulmassa Saara Liljan valokuvia lähiluonnosta planetaarisen hyvinvoinnin tueksi11.11.2025 13:24:40 EET | Tiedote

VIERELLÄSI – Elämän suola valokuvataidenäyttely 6.–27.11. Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19) Saara Lilja TERVETULOA, Olet lähdössä luontoretkelle suomalaiseen lähiluontoon – sen kauneuteen ja yksityiskohtiin. Katsomalla teoksia voit löytää itsestäsi ja ympäristöstäsi jotain uutta. Oppia pysähtymään tähän ainutlaatuiseen hetkeen. Kiitos, kun otat itsellesi aikaa – hengitä – maailma tarvitsee sinua. Ensimmäinen näyttelyni pidettiin Aviadorin Kulttuurikulmassa Vironkadulla vuonna 2022. Rakkaudesta resilienssiin -näyttely toi kivijalkamyymälän ikkunalaudalle ja seinille Itämeri-päivän kunniaksi valokuvia, kiviä, runoja ja maalauksia. Rakkaudesta resilienssiin -teossarjaa täydennettiin vuodeksi 2023 ja se sai uuden nimen Maapallo polullani. Näyttely pysähdytti sulavan jään äärelle. Fysiikan lakien vastaista lumitaakkaa oli vanhan kelon hauraalla, mutta kuitenkin niin vahvalla oksalla. Näyttely Tie planeetalle vuonna 2024 vei vahvemmin ihmisen luontosuhteeseen, siihen miten elämä vi

Porvoolaisen Katariina Kärkelän fantasiaromaanissa hajonnut valonsäde etsii osiaan11.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote

Kirjallisuudentutkija Katariina Kärkelän kolmas romaani on fantasia siitä, miten ytimestään kauas kurottunut valo kääntyy sisäänpäin ja alkaa palata omia kehiään takaperin ja muuttua palatessaan aineeksi. Tätä pohti jo 800 vuotta sitten englantilainen filosofi Robert Grosseteste. Vastaavaa tutki luonnontieteen keinoin Albert Einstein – ja mullisti fysiikan. Katariina Kärkelä lähestyy samaa aihepiiriä mielikuvituksen voimalla: tarina alkaa kaikkeuden kääntöpisteestä, jota kauemmas valo ei enää voi kurottua.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye