Mari Koli avgår som vd för Schildts & Söderströms – Nils Saramo tillträder som ny vd
Koli fortsätter i bolaget som Senior Advisor till slutet av 2023 för att trygga en smidig övergång.
– Jag sökte mig till förlagsbranschen för att jag älskar litteratur, och jag avgår nu på toppen av min förläggarkarriär för att få mera tid över till att läsa och skriva, säger hon.
Styrelseordförande Claes von Heiroth betonar den stora insats Mari Koli har gjort för bolaget.
– Styrelsen är tacksam för det framgångsrika jobb Mari har gjort för bolagets utgivning av allmänlitteratur. Tack vare hennes insats är S&S idag ett starkt och välkänt förlagsbrand, som får tack både av författarna och läsarna, säger von Heiroth.
Under Mari Kolis tid som vd har bolagets litterära strategi utvecklats och bär nu frukt i form av prisregn och framgångar, både på svenska och finska, både på vuxenlitteraturens- och barn- och ungdomslitteraturens område.
Styrelsen har utnämnt Nils Saramo till ny vd för S&S från och med 1.2.2023. Nils Saramo har lett S&S Läromedel, bolagets största enhet, sedan 2015 och han leder S&S Läromedel också framöver.
– Nils Saramo har visat starkt ledarskap inom S&S Läromedel och har bland annat. genomfört en lyckad digitalisering av gymnasieläromedlen och styrelsen har stort förtroende för att hela bolaget skall utvecklas vidare under hans ledarskap, säger von Heiroth.
– Jag är verkligt glad över utnämningen, säger Mari Koli. S&S är i goda händer med Nils Saramo som vd och Anna Friman och Mirjam Ilvas som förläggare för litteraturen.
– Liksom alltid tidigare är författarna och illustratörerna själva grundförutsättningen för förlagets verksamhet, och på S&S Litteratur och Kustantamo S&S är det våra erfarna förläggare Anna Friman och Mirjam Ilvas som leder samarbetet med dem. Frimans och Ilvas roller och betydelse förstärks som ansvariga för S&S Litteratur respektive Kustantamo S&S , säger Nils Saramo.
Kontakter
Claes von HeirothStyrelseordförande S&S
Tel:040 5613516Nils SaramoVerkställande direktör S&S (fr.o.m. 1.2.2023)
Tel:0400 593036Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Välkommen till den ljusa sidan av internet! Schyssta hackers är en hyllning till nyfikenhet, öppen källkod och teknikens goda krafter30.4.2025 12:24:13 EEST | Pressmeddelande
Hacker är inte ett skällsord. Det är en hedersbetygelse. I Schyssta hackers tar Linus Nyman, doktor i informationsbehandling, föreläsare och självutnämnd glad nörd, med oss på en fartfylld resa genom teknikens historia. Från världens första kodare Ada Lovelace till Linus Torvalds, visar han hur världen förändras när tekniken hamnar i rätt händer.
”Är det något i vår samtid som glufsar i sig våra hjärnor?”23.4.2025 08:53:38 EEST | Pressmeddelande
Yvonne Karsten vann första pris i Schildts & Söderströms ljudbokstävling Lyssnar du? för romanen Infiltrerad. Det blev första delen i en trilogi; Projekt människa. Nu utkommer andra delen Invaderad, som utspelar sig främst i Helsingfors år 2087.
En personlig och skoningslös uppgörelse med bantningskultur, fettfobi och kroppsnormer16.4.2025 15:48:21 EEST | Pressmeddelande
Hur är det att leva i en kropp som ständigt ses som ett problem? I Tips för tjockisar riktar författaren, komikern och kroppsaktivisten Raisa Omaheimo skarp kritik mot bantningskultur, fettfobi och samhällets besatthet av smalhet. Med både humor och allvar skildrar hon hur tjocka kroppar osynliggörs, skammas och kontrolleras, och hur självhat formas redan i barndomen. Boken, som gjorde stort avtryck när den utkom på finska 2022, släpps nu på svenska och kombinerar personliga erfarenheter med forskning. Resultatet är en träffsäker uppgörelse med de normer som styr våra liv – och en uppmaning att bryta sig fri.
Livet & USA – Peppe Öhman förklarar landet vi trodde att vi kände10.4.2025 09:12:00 EEST | Pressmeddelande
Hur är det egentligen att leva i USA – ett land som känns allt svårare att förstå? Författaren och journalisten Peppe Öhman har bott i Los Angeles i tolv år och skaffat sig en unik inblick i den amerikanska vardagen, medielandskapet och politiken. I Livet & USA väver hon samman personliga erfarenheter med skarpa analyser av det enorma, komplexa USA.
En spännande berättelse om barn som älskar djur28.3.2025 13:16:19 EET | Pressmeddelande
Wilma Möller som gett ut fyra hästböcker utkommer nu med sin första bilderbok, Lejon på vift som är illustrerad av Fanny Penttinen. Bröderna Nilo och Aron ser fram emot skolresan till djurparken. I parken finns nämligen två lejonungar som de väldigt gärna vill återse. Men när pojkarna äntligen når inhägnaden syns inga lejonungar till …
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum