Marko Liikanen A-Insinöörien ympäristöyksikön johtoon
31.1.2023 09:18:26 EET | A-Insinöörit Oy | Tiedote

Ins. (YAMK) Marko Liikanen, on aloittanut ympäristö- ja turvallisuustekniikan palveluyksikön johtajana A-Insinöörien teollisuus- ja talotekniikan toimialalla. Hän on aiemmin toiminut yksikössä suunnittelujohtajana.
Teollisuus- ja energiayhtiöitä valtakunnallisesti palveleva A-Insinöörien ympäristöyksikkö tarjoaa ympäristöön ja turvallisuuteen liittyviä mittaus- ja konsulttipalveluita, joilla ehkäistään ympäristö-, omaisuus- ja henkilövahinkoja ja mahdollistetaan ympäristövaatimusten ja -tavoitteiden toteutuminen laitoksissa.
– Ympäristötekniikan vaativaa, laaja-alaista osaamista tarvitaan koko ajan enemmän velvoitteiden lisääntyessä ja kestävän kasvun rakentamisessa. Autamme kumppanina satoja teollisuusyrityksiä vuosittain ennakoimaan, hallitsemaan ja vähentämään negatiivisia ympäristövaikutuksia ja saavuttamaan myös turvallisuudelle asettamansa tavoitteet, yksikönjohtaja Marko Liikanen kertoo.
Ennakointia ja hallintaa päästöjen mallinnuksilla
A-Insinöörien vahvaan ympäristöosaamiseen kuuluvat mm. ilmapäästömittaukset, joita tehdään eri puolilla Suomea ja myös ulkomailla sijaitsevissa laitoksissa. Päästöjen leviämistä sekä pitoisuustasoja alueilla selvitetään matemaattisilla päästömallinnuksilla, joiden avulla voidaan ennakoida ja hallita ympäristö- ja terveysvaikutuksia.
Päästöjen vähentämiseen ja ympäristölupiin liittyvien asiantuntijapalvelujen lisäksi A-Insinöörien ympäristöyksikössä on vahvaa vaarallisten prosessien, toimintojen ja aineiden erityisasiantuntemusta. Palveluihin kuuluvat mm. työolosuhdeselvitykset ja -mittaukset, pelastussuunnitelmat sekä räjähdysvaarallisten tilojen luokittelu (ATEX).
Yksikönjohtajana aloittanut Marko Liikanen on työskennellyt A-Insinööreissä (ent. AX-Suunnittelu) vuodesta 2002.
– Ympäristö ja luonto ovat hyvin tärkeitä itselleni, joten urapolku on ollut minulle hyvin luonteva. Saan tehdä töitä merkityksellisten asioiden parissa, joilla on teollisuusasiakkaille paljon painoarvoa, Liikanen kertoo.
– Saamme Markosta osaavan ja sitoutuneen luotsin ympäristö- ja turvallisuustekniikan palveluillemme. Yksikön erityisosaaminen täydentää tärkeällä tavalla talotekniikan ja teollisuussuunnittelun palveluketjuamme ja kumppanuuttamme suomalaisen ja Suomeen investoivan teollisuuden kanssa, toimialajohtaja Sasu Karkiainen sanoo.
A-Insinöörien teollisuus- ja talotekniikan toimialalla työskentelee 140 talo-, teollisuus- ja ympäristötekniikan asiantuntijaa. Teknisen suunnittelun osaajat ovat erikoistuneet vaativiin kohteisiin sairaaloiden ja teollisuuden erikoistiloista suojeltuihin kulttuurirakennuksiin.
A-Insinöörien palvelut ja toiminta nojaa kaikilla toimialoilla sertifioituihin ISO 14001-ympäristöjärjestelmiin.
Yhteyshenkilöt
Marko Liikanen, yksikönjohtaja, ympäristötekniikka, A-Insinöörit
puh. 040 824 7278
marko.liikanen@ains.fi
Sasu Karkiainen, toimialajohtaja, teollisuus- ja talotekniikka, A-Insinöörit
puh. 050 525 4634
sasu.karkiainen@ains.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
A-Insinöörit (AINS Group) on suomalainen, ennakkoluuloton rakennetun ympäristön konsultti- ja suunnitteluyhtiö. 1 400 hengen asiantuntijayhteisömme tarjoaa talo-, teollisuus- ja infrahankkeisiin kaikki suunnittelun ja projektijohtamisen palvelut kuudella liiketoiminta-alueella: rakennuttaminen, arkkitehtisuunnittelu, rakennesuunnittelu, korjaussuunnittelu, teollisuus- ja talotekniikka sekä yhdyskunta- ja ympäristösuunnittelu. Konsernimme kuuluu arkkitehtitoimisto ONE Architects. Toimimme 19 toimipaikalla Suomessa ja kansainvälisesti.
A-Insinöörit – ihmisiä, joiden kanssa rakennat rohkeasti parempaa. www.ains.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta A-Insinöörit Oy
Uusi opas rakennustuotteiden uudelleenkäyttöön: ”Rakennuksissa piilee valtava materiaalivarasto"10.9.2026 09:41:14 EEST | Tiedote
A-Insinöörit on julkaissut rakennuttajille ja kiinteistönomistajille oppaan, joka auttaa ohjaamaan rakennustuotteiden uudelleenkäyttöä osana purku-, korjaus- ja uudisrakennushankkeiden johtamista. Rakennuskanta muodostaa merkittävän materiaalivaraston, jonka arvo jää hyödyntämättä ilman tavoitteellista johtamista.
LVI-Konsultointi J. Vaarala osaksi A-Insinöörejä2.9.2026 11:27:10 EEST | Tiedote
A-Insinöörit vahvistaa Pohjois-Suomen talotekniikan palvelujaan ostamalla LVI-suunnitteluun erikoistuneen rovaniemeläisen LVI-Konsultointi J. Vaaralan. Talotekniikan osaaminen ja projektit vahvistavat A-Insinöörien kykyä palvella monialaisesti Lapin kasvavalla markkina-alueella.
Tuomas Seppänen ONE Architectsin johtajaksi1.9.2026 11:28:01 EEST | Tiedote
Arkkitehti Tuomas Seppänen on nimitetty ONE Architects Oy:n ja A-Insinöörien arkkitehtisuunnittelun johtajaksi 1.9.2026 alkaen. Samalla organisaatio uudistuu tukemaan päivitettyä strategiaa. Uutena johtavana arkkitehtina toimistossa aloittaa Sami Horto.
Taru Suominen A-Insinöörien Länsi-Suomen rakennuttamispalvelujen johtoon18.8.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
DI Taru Suominen aloittaa A-Insinöörien Länsi-Suomen rakennuttamispalvelujen yksikönjohtajana Turussa 1.9.2026 alkaen. Rakennuttamispalveluja Varsinais-Suomessa pitkään kehittänyt Markku Könnö jatkaa yhtiössä projektijohtajana.
Hailuodon kiinteä yhteys avautuu liikenteelle – ennätyspitkä pengertie ja kaksi suursiltaa insinööritaidon näytteinä29.6.2026 09:03:00 EEST | Tiedote
Hailuodon ja Oulunsalon välille on valmistunut Suomen pisin meripengertie sekä Huikun ja Riutun suursillat. Allianssihankkeena toteutetun, harvinaislaatuisen tieyhteyden suunnittelua ohjasivat Perämeren vaativat olosuhteet ja maisema. Aikatauluaan edellä avautuvan kiinteän yhteyden suunnittelijoina toimivat A-Insinöörit ja AFRY.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
