Marko Piirainen SAK:hon johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi

Marko Piiraisella on vankka kokemus ammattiyhdistysliikkeen edunvalvonnallisista tehtävistä. Hän on aiemmin toiminut muun muassa AKT:n talous- ja henkilöstöpäällikkönä ja työsuojelupäällikkönä (1998–2010) sekä Työväen Sivistysliitto TSL:n hallintojohtajana (2010–2012). Marraskuusta 2012 alkaen Piirainen on toiminut AKT:n puheenjohtajana.
SAK:n hallituksen ja työvaliokunnan jäsen Marko Piirainen on ollut joulukuusta 2012 alkaen.
Piiraisella on kokemusta myös kansainvälisestä edunvalvonnasta kuljetusalan pohjoismaisella (NTF), eurooppalaisella (ETF) ja globaalilla tasolla (ITF). Hän on toiminut hallituksen jäsenenä kaikissa edellä mainituissa järjestöissä.
Solidaarisuustyö on tullut Marko Piiraiselle tutuksi SASK ry:n hallituksen jäsenenä. Hän on myös suomalaisten palkansaajakeskusjärjestöjen kuljetusalan liittojen muodostaman Kuljetusalan Ammattiliittojen Federaation KAF:n puheenjohtaja.
SAK:n hallinto-osaston tehtävänä on varmistaa hyvät toiminta- ja työskentelymahdollisuudet hallinnolle, organisaatiolle sekä henkilöstölle. Vastuualueita ovat toiminnan ja talouden suunnittelu ja seuranta, strategisen suunnittelun organisointi, henkilöstöpolitiikka, sijoitustoiminta, talous- ja palkkahallinto, tietohallinto sekä toimistopalvelut.
– On innostavaa siirtyä töihin SAK:hon. Järjestö on rakennettu vahvalle pohjalle ja on ylivoimaisesti suurin palkansaajien edunvalvoja sekä yhteiskunnallinen vaikuttaja Suomessa. Järjestössä on paljon huippuluokan asiantuntijuutta ja osaamista, Marko Piirainen toteaa.
Hän haluaa kiittää AKT:n jäseniä, ammattiosastojen aktiiveja, hallinnon jäseniä sekä liiton henkilökuntaa yhteisistä hetkistä, joita kertyi eri tehtävissä yli 20 vuotta.
– Markolla on vahva osaaminen ja tausta esimerkiksi talous- ja hallintotehtävistä, laaja yhteiskunnallinen verkosto sekä pitkä esimies- ja johtamiskokemus. Lisäksi hän vahvistaa SAK:n johtoryhmän toimialaosaamista, puheenjohtaja Jarkko Eloranta sanoo.
AKT:n vt. puheenjohtajana toimii huhtikuun alusta 1. varapuheenjohtaja Pekka Lehtonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta, haastattelupyynnöt viestintäpäällikkö Marjo Pihlajaniemen kautta, puh. 0400 969 633
Marko Piirainen, puh. 09 6131 1200
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rfPitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 17:ää ammattiliittoa ja noin 900 000 jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK:n kysely: Henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen lisää irtisanomisia ja kiistoja työpaikoilla29.10.2025 12:53:54 EET | Tiedote
SAK:laiset luottamushenkilöt arvioivat, että henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen tulee näkymään työpaikoilla irtisanomisten sekä niihin liittyvien kiistojen lisääntymisenä. Kyselystä käy myös ilmi, että henkilöön liittyvät irtisanomiset eivät ole työpaikoilla harvinaisia.
Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025 14:14:02 EEST | Tiedote
Vaikka osa aiemmin esitetyistä heikennyksistä työntekijöiden irtisanomissuojaan saatiin poistettua hallituksen lakiesityksestä, on se toteutuessaan edelleen merkittävä huononnus ihmisten työsuhdeturvaan.
Patrizio Lainà on SAK:n uusi pääekonomisti10.10.2025 14:04:38 EEST | Tiedote
Valtiotieteiden tohtori Patrizio Lainà on valittu SAK:n uudeksi pääekonomistiksi. Hän työskentelee tällä hetkellä STTK:n pääekonomistina. Lainà on toiminut vuosina 2017–2019 SAK:ssa ekonomistina.
Tulevaisuus tänään -työelämätapahtumassa etsitään korjaussarjaa Suomelle2.10.2025 09:59:47 EEST | Kutsu
Lauantaina 4.10. järjestettävä Tulevaisuus tänään on kaikille avoin ja maksuton työelämän suurtapahtuma Pikku-Finlandiassa. Vuoden 2025 tapahtumassa pohditaan, millaisella korjaussarjalla rakennamme yhtenäisempää ja pärjäävää Suomea.
KUTSU: Ay-liikkeen ehdotukset työperäisen hyväksikäytön ja harmaan talouden kitkemiseen1.10.2025 14:42:30 EEST | Kutsu
Kutsumme median edustajat SAK:n ja liittojen tiedotustilaisuuteen perjantaina 3.10.2025. Tiedotustilaisuuden aiheena SAK:laisten ammattiliittojen keinot torjua työperäistä hyväksikäyttöä ja harmaata taloutta Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme