Markus Copper – Metallin maku -näyttely avautuu Kiasmassa
10.11.2022 11:00:00 EET | KIASMA | Tiedote

Markus Copper oli yhteiskunnallinen taiteilija, joka käsitteli katastrofeja vertauskuvallisesti. Copperin teosten aiheet löytyvät yhteisesti koskettavista traumoista ja ihmisten itse aiheuttamista ongelmista. Suurikokoiset teokset Estonia (2006) ja Kursk (2004) tavoittavat autolautta Estonian ja ydinsukellusvene Kurskin uppoamisen synnyttämän kollektiivisen pelon ja ahdistuksen. Nahkatakeista ja soutuveneestä rakennettu mekaaninen installaatio Valaanpyyntiasema (2009) herää valaan nylkemistä demonstroivaan liikkeeseen.
“Markus Copper halusi vaikuttavilla veistoksillaan tuoda esille elämää hallitsevat voimat, tuhon ja luovuuden jatkuvan jännitteen, sen että taide voi käsitellä myös synkimpiä puolia elämästä ja yhteiskunnasta symbolisella tasolla. Teoksiin liittyvä uhkan tuntu osoittaa käännekohtiin, elämän haurauteen, murtumiin ja katoavuuteen”, kuvailee näyttelyn toinen kuraattori ja museonjohtaja Leevi Haapala.
Etenkin uransa alkuvaiheessa Copper halusi luoda vaaran tuntua teoksiinsa. Hänen varhaiset teoksensa saattoivat olla konkreettisestikin vaarallisia, kuten kuusiosainen teos Sixpack of Instant Death (1995), joka on saatettu uudelleen yhteen Kiasman näyttelyä varten. Copper jakoi aiemmin ystävilleen veistoksen osat, jotka yhdistettynä teoksen oli tarkoitus räjähtää. Vuonna 2020 poliisi teki teoksen vaarattomaksi.
Klassikkoja ja tuntemattomia teoksia
Näyttelyssä nähdään myös Copperin tunnetuin teos, klassikoksi muodostunut valasveistos Seitsemän meren arkkienkeli (1998). Kiasman kokoelmiin kuuluva teos on yksi museon rakastetuimmista. Veistoksessa on käytetty muun muassa Kotkan kirkon vanhoja urkupillejä, jotka nyt toistavat kuvitteellista valaiden laulua.
Mukana näyttelyssä on lisäksi harvemmin julkisesti esitettyjä videodokumentteja taiteilijasta 1990-luvulta. Copper oli myös ahkera ja taitava piirtäjä. Näyttelystä löytyy useita piirustuksia eri museokokoelmista, kuten Kiasman kokoelmiin kuuluva, hänen viimeiseksi jäänyt piirustussarjansa Huviretki tienpientareelle (2018).
Copperin teoksista moni on purettu osiin ja kadonnut tai tuhoutunut lopullisesti. Näistä teoksista näyttelyssä on esillä piirroksia, luonnoksia tai dokumenttimateriaalia. Näyttelyn teokset ajoittuvat vuosiin 1991–2018.
Näyttelyn kuratoivat museonjohtaja Leevi Haapala ja amanuenssi Jari-Pekka Vanhala.
Näyttelyjulkaisu tarjoaa tuoreita näkökulmia taiteilijan tuotantoon
Näyttelyn yhteydessä Kiasma ja Kustannusosakeyhtiö Parvs julkaisevat yhteistyössä Markus Copperin tuotantoa esittelevän kirjan. Runsaasti kuvitettu julkaisu tarjoaa tuoreita näkökulmia taiteilijan tuotantoon 1990-luvulta 2010-luvulle. Saara Karhusen, Päivi Nikkilän ja Carolina Söderholmin artikkelit hahmottavat näin kuvaa yhdestä aikamme merkittävimmästä suomalaisesta ja pohjoismaisesta kuvanveistäjästä.
Markus Copper – Metallin maku 11.11.2022–26.2.2023
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja medialle:
Jari-Pekka Vanhala, amanuenssi, 0294 500 517, jari-pekka.vanhala@kiasma.fi
Leevi Haapala, museonjohtaja, leevi.haapala@kiasma.fi
Kiasman viestintä:
Piia Laita, viestintäpäällikkö, piia.laita@kiasma.fi, 0294 500 507
Kiira Koskela, tiedottaja, kiira.koskela@kiasma.fi, 0294 500 631
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Nykytaiteen museo Kiasma on osa Kansallisgalleriaa yhdessä Ateneumin ja Sinebrychoffin taidemuseoiden kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KIASMA
Inbjudan till journalister: Välkommen att bekanta er med utställningen En dröm i fyra färger torsdagen den 26 februari 2026 på Kiasma5.2.2026 09:21:26 EET | Pressinbjudan
Man kan se utställningen som om den var en dröm: den består av fragment och förunderliga möten. En dröm i fyra färger fortsätter på Kiasmas serie av samlingsutställningar, som visar växlande smakprov ur Finlands Nationalgalleris samling på 43 000 verk.
Kutsu medialle: Tervetuloa Kiasmaan katsomaan Nelivärinen uni -näyttelyä ennakkoon to 26.2.20265.2.2026 09:21:26 EET | Kutsu
Tosi ja kuviteltu sekoittuvat näyttelyssä, joka avautuu kävijälle katkelmina ja ihmeellisinä kohtaamisina. Nelivärinen uni jatkaa Kiasman kokoelmanäyttelyiden sarjaa, jossa esitellään vaihtuvia otoksia Kansallisgallerian 43 000 teoksen kokoelmasta.
Media Invitation: Welcome to the press preview of the Exhibition A Dream in Four Colours at Kiasma on Thursday, 26 February 20265.2.2026 09:21:26 EET | Press invitation
The exhibition can be experienced as one might observe a dream – through fragmentary, wondrous encounters. A Dream in Four Colours continues Kiasma’s series of collection exhibitions, which presents curated selections from the Finnish National Gallery's collection of approximately 43,000 works.
Essi Kuokkanens målningar andas svåruttryckta känslor och tankar8.10.2025 09:52:00 EEST | Pressmeddelande
Alla av oss vill ibland bli hållna och burna, dörrar stängs ibland och det händer att våra egna drömmar förblir ouppnådda. Essi Kuokkanens målningar och teckningar är meditationer över människans lott och hennes relation till andra livsformer. Kuokkanens utställning Molnbärare öppnar på Kiasma 10.10.2025.
Essi Kuokkasen maalaukset tihkuvat tunteita ja ajatuksia, joita on vaikea ilmaista8.10.2025 09:52:00 EEST | Tiedote
Kaikki meistä kaipaavat aika ajoin pitelyä ja kannattelua, joskus ovia sulkeutuu ja toisinaan omat unelmat jäävät saavuttamatta. Essi Kuokkasen maalaukset ja piirustukset ovat pohdiskeluja siitä, mikä on ihmisen osa ja suhde muihin elämänmuotoihin. Hänen näyttelynsä Pilvenpitelijä avautuu Kiasmassa 10.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


