Marttila MTK-Varsinais-Suomen kevätkokouksessa: EU:n maatalouspolitiikan ratkaisuilla kiire
22.6.2021 15:35:22 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Suurin hidaste on ollut Euroopan komissio. Se on valitettavasti toiminnallaan menettämässä Euroopan tuottajien luottamuksen. Komissio haluaa vihreämmän maatalouspolitiikan, jossa ympäristö- ja ilmastosäätelyn rooli on paljon nykyistä suurempi. Marttilan mukaan jäsenmaiden muodostama neuvosto hahmottaa paremmin maatalouspolitiikan niin, että myös maatalousyrittäjä pysyy hengissä. Se on ollut prosessin ripein ja jämeriin päätöksiin kykenevä toimielin.
Suomen kansallista maaseutuohjelmaa sen sijaan valmistellaan aikataulussa, vaikka tiedetään EU:n päätöksiin liittyvä epävarmuus.
– Jo tässä vaiheessa tiedetään, että Suomen ohjelmasta tulee Euroopan edistyksellisin ilmaston- ja ympäristön kannalta. Tämän mahdollistaa hyvä EU-rahoitusratkaisu. Panostukset nuoriin maatilayrittäjiin, luonnonmukaiseen tuotantoon, ympäristöön ja ilmastoon sekä osaamiseen kasvavat kymmeniä prosentteja. Tulotukien määrä laskee toki maltillisesti, Marttila sanoi.
Maatalousmarkkinat etenevät kovaa vauhtia entistä ympäristö- ja ilmastoystävällisempään suuntaan. Viljelijät joutuvat investoimaan joka vuosi kestävään tuotantoon, jota markkinat vaativat. Yhteiskunnan lisäsääntelyä ei tarvita, sillä vain uudistuksiin kykenevät viljelijät pärjäävät.
– Julkista rahaa tarvitaan siihen, että maatilojen talous saadaan kestävälle tolalle ja siten viljelijät kykenevät vastaamaan markkinoiden vaatimuksiin, Marttila sanoi.
Myös metsätalouden näkökulmasta komissio on Marttilan mielestä heikoilla jäillä.
– Komission metsänäkemys on pelkästään suojelua, jolle kaikki muu on alisteista. Suomen hallituksen on nyt toimittava vahvasti. Vitkasteluun ja hallituksen jäsenten välisiin kahnauksiin ei ole aikaa. Jos metsäpolitiikan itsenäisyys menetetään, niin se on loppu kestävälle metsäpolitiikalle ja metsäalan taantuman alku. Komission sekoilu maatalous- ja metsäpolitiikassa kulminoituu varapuheenjohtaja Timmermansiin. MTK odottaa, että ainakin Euroopan parlamentti ryhtyy vakavasti punnitsemaan varapuheenjohtajan luottamusta, sanoi Marttila.
Puheenjohtaja Marttila vastaanotti viime viikolla Naantalissa Ainutlaatuinen Saaristomeri-hankkeen huomionosoituksen, jolla suomalaiset viljelijät palkittiin huippukokouksessa merkittävästä työstään Saaristomeren eteen.
–Tämä tunnustus on osoitus siitä, että viljelijät haluavat tehdä työtä puhtaamman Saaristomeren ja samalla koko Itämeren puolesta. Palkinto haluttiin antaa juuri suomalaisille viljelijöille, sillä heidän tekemänsä työ tiloillaan ja pelloillaan on arvokasta, kiitti Marttila.
Lisätietoja
Juha Marttila, 050 341 3167
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kehysriihi ei tuonut ratkaisuja maatalouden kustannuskriisiin, metsäsektori unohtui22.4.2026 22:51:50 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihi ei löytänyt vastauksia maatalouden akuuttiin kustannuskriisiin. Energiaveron palautukseen kahdeksi vuodeksi tehty 10 miljoonan euron korotus ei korjaa tilannetta, jossa satojen miljoonien eurojen kustannusnousut lannoitteisiin ja polttoaineisiin kasaantuvat nopeasti maatiloille. On pettymys, ettei hallitus vastannut MTK:n esitykseen 100 miljoonan euron kriisituesta.
Metsänhoitoyhdistykset uudistavat puukaupan ja metsänomistamisen palveluita22.4.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Metsänhoitoyhdistys-ketjussa kehitetään palveluja niin, että ne vastaavat entistä paremmin tämän päivän metsänomistajien tarpeisiin. Uudistusten ytimessä ovat metsänomistajan tavoitteet. Metsänhoitoyhdistyksissä halutaan varmistaa, että jokainen metsänomistaja saa aiempaa paremmin tietoa erilaisista vaihtoehdoista, niiden vaikutuksista ja siitä, mikä ratkaisu sopii juuri omaan tilanteeseen.
Kehysriihessä turvattava ruoantuotanto, huoltovarmuus ja metsät20.4.2026 10:03:12 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK vaatii hallitukselta kehysriihen yhteydessä konkreettisia päätöksiä maatalouden kriisin ratkaisemiseksi, huoltovarmuuden vahvistamiseksi ja metsätalouden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Iranin sodan seuraukset vaativat päättäjiltä nopeita toimia, elinkeinojen elinvoima pitkää sitoutumista.
Hallituksen lakiesitys vahvistaa maanomistajien asemaa kaavoituksessa16.4.2026 14:38:13 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys uudeksi alueidenkäyttölaiksi korjaa maanomistajien omaisuudensuojaan liittyviä epäkohtia ja merkitsee MTK:n mukaan selkeää suunnanmuutosta kohti kunnioittavampaa kaavoituskulttuuria.
MTK:n Tiirola: Yhteismetsät turvaavat metsien kotimaisen omistuksen ja pitkäjänteisen hoidon16.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola korosti 90‑vuotisen Sallan yhteismetsän osakaskunnan kokouksessa 16. huhtikuuta yhteismetsien merkitystä suomalaiselle perhemetsänomistukselle, paikalliselle päätösvallalle ja metsien kestävälle käytölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
