Maskien käyttö yleistynyt HSL:n liikenteessä: 90 prosenttia matkustajista käyttää maskia
24.3.2021 11:45:00 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Ennen maskipakkoa HSL:n liikenteessä on ollut suositus kasvomaskien käytöstä elokuusta 2020 asti. Maskien käyttö on yleistynyt siitä asti tasaisesti. Ennen maskipakon käyttöönottoa maskeja käytti keskimäärin noin 80 prosenttia matkustajista.
”Maskipakko on otettu liikenteessämme positiivisesti vastaan – kiitos kaikille matkustajillemme turvallisten matkojen takaamisesta”, sanoo HSL:n toimitusjohtaja Mika Nykänen.
Seuraamme maskien käyttöastetta viikoittain. Luvut perustuvat matkalippujen tarkastajien liikenteessä tekemiin havaintoihin. Tuoreimmat luvut ovat viime viikolta.
Muista hyvät käytöstavat – myös kuljettajia kohtaan
Olemme saaneet runsaasti palautetta matkustajilta siitä, että esimerkiksi monet linja-autojen kuljettajat eivät käytä maskia. Tavoitteemme kuitenkin on, että kaikki ne kuljettajat, jotka voivat, käyttäisivät maskia.
Vaikka liikenteessä on matkustajia koskeva maskipakko, kuljettajille olemme antaneet asiasta vahvan suosituksen. Jos maskin käyttö esimerkiksi vaarantaa liikenneturvallisuudesta huolehtimista huurtuvien silmälasien tai terveydellisten syiden takia, maskia ei tarvitse käyttää.
Kuljettaja työskentelee lähes aina omassa pleksillä suojatussa turvaohjaamossaan, ja kuljettajan oikealla puolella olevat etupenkit eivät ole matkustajien käytössä. Jos kuljettaja työskentelee lähikontaktissa asiakkaiden kanssa, maskia on käytettävä. Toivomme, että kuljettajat käyttävät maskeja myös ajotilanteissa, jos se on mahdollista.
Vaikka elämme erikoisia aikoja, haluamme muistuttaa myös hyvistä käytöstavoista. Kuljettajien tärkein tehtävä on huolehtia siitä, että joukkoliikenne kulkee ja että se kulkee turvallisesti. Annetaan yhdessä työrauha, myös kuljettajille.
Yhteyshenkilöt
Johannes Laitila
viestinnän asiantuntija
p. 040 528 2976
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Raitiovaunuliikenne Kruunusilloilla alkaa 7.11.31.8.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin raitiovaunuverkko laajenee itään lauantaina 7.11.2026, kun Kruunusillat-hankkeessa rakennettu raitiotie aukeaa liikenteelle. Uudella reitillä liikennöivät linjat 11 (Pasila–Kruunuvuorenranta) ja 12 (Rautatientori–Yliskylä).
HSL LOOKS -muotinäytöstapahtuma järjestetään keskustassa lauantaina 29.8. – Lue kaikki tarvittava tieto koottuna27.8.2026 10:13:00 EEST | Tiedote
Mitä: HSL LOOKS on kaikille avoin ja maksuton muotinäytöstapahtuma, jossa esitellään stylisti Minttu Vesalan, HSL:n, nousevien suomalaisten suunnittelijoiden ja Stadin ammattiopiston yhteistyöstä syntynyttä tyylikokonaisuutta. Lookit on luotu täysin kierrätysmateriaaleista ja liikennevälineisiin unohtuneista löytötavaroista. Sekä tyylikokonaisuus että tapahtuma juhlistavat kaupunkikulttuuria ja joukkoliikenteen monimuotoisuutta. Missä: Helsingin päärautatieaseman Kompassiaukio (Rautatientorin metroasema). Näytöstä voi seurata livenä myös HSL:n Instagramissa ja TikTokissa. Milloin: lauantaina 29.8. järjestetään kaksi samansisältöistä näytöstä klo 16 ja klo 18 Muuta: Tapahtumassa esiintyy lisäksi artisti Olga. Näytöksen malleina nähdään muun muassa Jorma Uotinen, Ina Mikkola, Isaac Sene, Sini Sabotage ja Jekku Berglund. Tapahtuma on osa Helsinki Design Weekin ohjelmistoa.
HSL ja stylisti Minttu Vesala järjestävät ainutlaatuisen kaupunkikulttuuria ja katutyyliä juhlistavan HSL LOOKS -muotinäytöstapahtuman Helsingin Päärautatieaseman Kompassiaukiolla lauantaina 29.8.20.8.2026 14:39:12 EEST | Tiedote
Helsingin seudun liikenne (HSL) toteuttaa stylisti Minttu Vesalan kanssa yhteistyössä HSL LOOKS -nimisen tapahtuman, joka juhlistaa pääkaupunkiseudun erilaisia tyylejä, kaupunkikulttuuria, joukkoliikenteen monimuotoisuutta ja kierrätysmuotia. Lisäksi se kannustaa matkustajia tuomaan rohkeasti esiin omaa tyyliään, sekä muistuttaa, että joukkoliikenteessä on tilaa kaikille ja jokainen voi olla siellä oma itsensä sekä kantaa omaa tyyliään ylpeydellä.
HSL:n hallituksen päätöksiä 18.8.202618.8.2026 14:22:23 EEST | Tiedote
HSL:n hallituksen käsiteltävinä olivat muun muassa HSL-korttien ja lippujen myynti- ja latauspalveluista vastaavien toimijoiden kilpailutus ja osavuosikatsaus 2/2026.
HSL:n liikennevälineisiin unohtuneista tavaroista noudetaan noin neljännes13.8.2026 14:38:10 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun julkisiin unohtuu vuosittain yli 30 000 tavaraa, joista noudetaan vain neljännes – mukana hääpuku, kalkkuna ja lehmien rapsutusharja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

