Mediakutsu: DigiEduHack 3.–4.10. muovaa digitaalisen oppimisen tulevaisuutta
2.10.2019 11:11:36 EEST | Aalto-yliopisto | Kutsu

Tervetuloa DigiEduHack-tapahtumaan Otaniemeen!
Tapahtuman avajaisten yhteydessä on mahdollisuus tavata opetusministeri Li Andersson, Euroopan komission pääosaston edustajia (DG EAC) sekä lukuisia eurooppalaisia digitaalisen koulutuksen asiantuntijoita.
Kutsumme median edustajia myös seuraamaan, kun DigiEduHack-tiimit esittelevät innovatiivisia ratkaisuja digitaalisen oppimisen ja oppimisympäristöjen haasteisiin:
1. Miten lapset saataisiin uudelleen innostumaan lukemisesta?
2. Miten eurooppalaisten opiskelijoiden online-yhteistyötä voitaisiin kehittää kestävästi?
3. Miten IT-opinnot saataisiin kiinnostamaan kaikkia – ikään, sukupuoleen ja taustaan katsomatta?
4. Tulevaisuuden oppimiskokemukset – uudet tekniset mahdollisuudet, uudet konseptit ja menetelmät.
5. Miten oppiminen ja opintotarjonta saadaan vastaamaan tulevaisuuden työelämän vaatimuksia?
Avajaistilaisuus ja paneelikeskustelu
Aika: to 3.10.2019 klo 10.30–13.00 (lounas tarjotaan klo 12.00)
Paikka: Harald Herlin -oppimiskeskus, Otaniementie 9, Espoo
Pitchaus & ratkaisujen esittely
Aika: pe 4.10. klo 8.00–9.30 (aamupala tarjotaan klo 8.00)
Paikka: Harald Herlin -oppimiskeskus, Otaniementie 9, Espoo
DigiEduHack tuo yhteen yli 200 osallistujaa tavoitteenaan ratkaista viisi kiinnostavaa digitaalisen oppimisen haastetta 24 tunnissa. Otaniemessä oleva päätapahtuma on yhteydessä viiteenkymmeneen samanaikaisesti ympäri maailmaa järjestettävään tapahtumaan, joihin osallistuu yli 1500 opiskelijaa, tutkijaa, opettajaa ja innovaattoria.
Aalto-yliopiston tapahtuman juontaa André Noël Chaker, ja se käynnistyy paneelikeskustelulla koulutuksen tulevaisuudesta. Keskustelemassa on opetusministeri Li Andersson sekä Euroopan komission, opettajien ja opiskelijoiden edustajia. Iltapäivän ohjelma koostuu digitaalisen oppimisen asiantuntijoiden mielenkiintoisista puheenvuoroista.
Tapahtumassa esitellyt haasteet ja niiden ratkaisut muodostavat perustan EU:n tulevalle digitaalisen oppimisen toimintasuunnitelmalle. Parhaat ratkaisut keksineet joukkueet palkitaan maailmanlaajuisessa loppukilpailussa ja heistä tulee Euroopan unionin kansainvälisiä digitaalisen oppimisen lähettiläitä.
DigiEduHack on Euroopan teknologiainstituutin (EIT) aloite ja osa Euroopan komission digitaalisen oppimisen toimintasuunnitelmaa. Tapahtumaa johtaa EIT:n ympäristöohjelma Climate-KIC ja koordinoi Aalto-yliopisto. Päätapahtuman tuotannosta vastaa Ultrahack.
Pyydämme ystävällisesti ilmoittautumista etukäteen: Charlotta Järf, charlotta.jarf@aalto.fi tai 050 477 5977
Lue lisää (digieduhack.com):
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Median tiedustelut ja ilmoittautumiset: Charlotta Järf, viestinnän asiantuntija, charlotta.jarf@aalto.fi, 050 477 5977
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu 16 000 opiskelijaa ja 5 200 työntekijää, joista 446 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Katalyysi uudessa valossa: mikrotason vuorovaikutukset voivat tehostaa puhtaan energian teknologioita13.3.2026 11:30:00 EET | Tiedote
Uusi tutkimus avaa tarkemman näkymän siihen, miten katalyytit toimivat kemiallisten reaktioiden aikana. Löydös voi auttaa kehittämään tehokkaampia materiaaleja esimerkiksi vihreän vedyn tuotantoon ja kestävämpään kemianteollisuuteen.
Aalto-yliopisto sai oman kvanttitietokoneen – AaltoQ20 kouluttaa tulevaisuuden kvanttiosaajat11.3.2026 12:01:00 EET | Tiedote
AaltoQ20 on maailmallakin harvinainen ja Suomessa täysin ainutlaatuinen huipputason kvanttitietokone, jolla paitsi koulutetaan tulevaisuuden osaajia, myös tutkitaan kvantti-ilmiöitä ja kehitetään uutta teknologiaa.
Aalto University unveils AaltoQ20 – a state-of-the-art quantum computer for educating quantum talent of the future11.3.2026 12:01:00 EET | Press release
AaltoQ20 is a unique quantum computer that researchers can also use to study quantum phenomena and develop new technology.
“Mesoskaalan” uimarit voivat avata tien kehon sisäisille lääkeroboteille3.3.2026 11:10:00 EET | Tiedote
Tutkijat ovat selvittäneet, miten pienet eliöt rikkovat fysiikan lakeja uidakseen nopeammin. Löytö voi auttaa esimerkiksi lääkkeitä annostelevien robottien kehittämisessä.
Hanaholmens 50-årsjubileumsutställning får nytt liv online – det finsk-svenska samarbetets historia är nu tillgängligt för alla16.2.2026 07:30:00 EET | Pressmeddelande
Hanaholmens 50-årsjubileumsutställning tas ner senare i år, men berättelsen om samarbetet mellan Finland och Sverige lever vidare. Institutet för mätning och modellering av den byggda miljön (MeMo) har dokumenterat jubileumsutställningen som en trespråkig virtuell 3D-utställning som kan upplevas online världen över.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
