Suomen Yrittäjät

Mediakutsu: Eduskuntaryhmien johto koolla: Miten ratkaista energiakriisi?

Jaa
Eduskuntaryhmien puheenjohtajat Atte Harjanne (vihr.), Eeva Kalli (kesk.), Kai Mykkänen (kok.), Matias Mäkynen (sd.) ja perussuomalaisten eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Lulu Ranne kohtaavat Suomen Yrittäjien tentissä tiistaina 22.11. kello 10.00–11.00 hotelli Scandic Parkissa Helsingissä.
Puoluejohtoa Suomen Yrittäjien tentissä syksyllä 2021 Helsingissä. Osallistujina Riikka Purra (ps), Petteri Orpo (kok), Markus Lohi (sdp), Matias Mäkynen (sdp) ja Hanna Holopainen (vihr). Kuvaaja: Johanna Kinnari/Suomen Yrittäjät
Puoluejohtoa Suomen Yrittäjien tentissä syksyllä 2021 Helsingissä. Osallistujina Riikka Purra (ps), Petteri Orpo (kok), Markus Lohi (sdp), Matias Mäkynen (sdp) ja Hanna Holopainen (vihr). Kuvaaja: Johanna Kinnari/Suomen Yrittäjät

Tentin juontaja, Talouselämän päätoimittaja Jussi Kärki kysyy, mitä ratkaisuja puolueilla on energiakriisiin ja kotimaisen energian lisäämiseksi. Yleisönä on Suomen Yrittäjien valtuuston jäsenet eri puolilta Suomea.

Tiedotusvälineillä on mahdollisuus tulla seuraamaan keskustelua paikan päälle. Keskustelu on myös mahdollisuus seurata suorana lähetyksenä Talouselämän, Kauppalehden ja Uuden Suomen verkkosivuilta.

Paikalle saapuvia median edustajia pyydämme ilmoittautumaan maanantaina 21.11. kello 10 mennessä osoitteeseen janika.tikkala@yrittajat.fi.

Suomen Yrittäjät julkaisee pian tentin jälkeen keskustelusta kuvat, joita media voi vapaasti hyödyntää ja julkaista. Kuvaajana on Johanna Kinnari Suomen Yrittäjistä. Kuvat latautuvat tämän linkin taakse.

Aika: 22.11.2022 klo 10.00–11.00.

Paikka: Scandic Park, Mannerheimintie 46, 00260 Helsinki.

Lämpimästi tervetuloa!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Puoluejohtoa Suomen Yrittäjien tentissä syksyllä 2021 Helsingissä. Osallistujina Riikka Purra (ps), Petteri Orpo (kok), Markus Lohi (sdp), Matias Mäkynen (sdp) ja Hanna Holopainen (vihr). Kuvaaja: Johanna Kinnari/Suomen Yrittäjät
Puoluejohtoa Suomen Yrittäjien tentissä syksyllä 2021 Helsingissä. Osallistujina Riikka Purra (ps), Petteri Orpo (kok), Markus Lohi (sdp), Matias Mäkynen (sdp) ja Hanna Holopainen (vihr). Kuvaaja: Johanna Kinnari/Suomen Yrittäjät
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjägallup: Auto hallitsee pk-yritysten työmatkoja3.1.2026 06:45:00 EET | Tiedote

Joka neljännessä pk-yrityksessä (23 %) matkustetaan päivittäin, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Päivittäinen työmatkailu on erittäin yleistä rakentamisen alalla, kun taas esimerkiksi palvelualoilla matkoja tehdään selvästi vähemmän. Maakunnissa työmatkoja kertyy enemmän kuin pääkaupunkiseudulla. ”Suomi on pitkien etäisyyksien maa, ja sujuva yritystoiminta edellyttää usein oman auton käyttöä ja hyvää tiestön kuntoa”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Yrittäjägallup: Maahanmuuttajien palkkaaminen yleistyy suuremmissa pk-yrityksissä30.12.2025 09:03:00 EET | Tiedote

Suomalaisista pk-yrityksistä 17 prosenttia on palkannut maahanmuuttajan, osoittaa Yrittäjägallup. Luku on sama kuin vuosi sitten marraskuussa. Rekrytointi painottuu selvästi suurempiin pk-yrityksiin. Yli kymmenen hengen yrityksistä jo 54 prosenttia on palkannut maahanmuuttajia, kun pienemmissä yrityksissä osuus jää alhaisemmaksi. Teollisuus on suurin työllistäjä, sillä alan yrityksistä 44 prosenttia raportoi palkanneen maahanmuuttajan.

Yrittäjägallup: Pk-yritysten tilanne heikentynyt – ”Huonoa uutista on tullut joka tuutista”20.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote

Pk-yritysten taloudellinen tilanne on huonontunut lokakuusta, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Tällä hetkellä yritysten taloustilanne on heikoin keskiarvoltaan Yrittäjägallupin mittaushistoriassa. Mittaaminen aloitettiin 2022. ”Käänne pk-yritysten tilanteessa on valitettava mutta ei yllättävä kaiken synkistelyn keskellä. Syksyllä orastanut optimismi on huuhtoutunut alkutalven sateisiin ja Suomen joutumiseen talouden tarkkailuluokalle”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye