Mediakutsu: Loviisan Asuntomessut, mediatilaisuus 25.5.2023
23.5.2023 08:12:00 EEST | Schneider Electric | Kutsu
Älykkäitä ja ekologisia talokohteita Asuntomessuilla
Tervetuloa Loviisan asuntomessualueelle tutustumaan älykkäisiin ja ympäristöystävällisiin talokohteisiin. Schneider Electric on tuottanut ratkaisuja kahteen messualueen kohteeseen, Lilla Hyggeen ja Villa Auroraan.
Dekotalo Lilla Hygge on kaksikerroksinen puutalo, joka on suunniteltu nelihenkisen perheen tarpeisiin. Perheen arkea helpottamassa on Wiser-älykotijärjestelmä, joka tuo hallittavuutta talon toimintoihin. Wiseriin on muun muassa liitetty valaistuksenohjaus, jota voi ohjata puhelimella ja perinteisesti seinäpainikkeista. Wiserin avulla taloon voi luoda erilaisia valaistustiloja. Asukkaiden arkea helpottamaan on esimerkiksi asennettu aamiaiskaappiin älykäs pistorasia, jolla voi ohjata keittiön kaikkia laitteita. Älykästä ja skaalautuvaa Wiseria on helppo päivittää tulevaisuudessa vastaamaan aina sen hetkisiä tarpeita.
Villa Aurora on hirsitalo, jonka tuleville asukkaille ekologisuus on tärkeä arvo. Talossa on hyödynnetty ELKO Plus Ocean Plastic -sähkökalustesarjaa, jonka valmistuksessa on käytetty valtameriin hylättyjä kalaverkkoja.
Asuntomessujen seuraava mediatilaisuus järjestetään Loviisassa torstaina 25.5. Schneider Electricin asiantuntija Juhani Hallamaa on paikalla Lilla Hyggessä kertomassa sen älykotiratkaisuista.
Kutsut 25.5. mediapäivään on lähetetty huhtikuun aikana. Täältä löydät lisätietoja mediapäivästä: https://www.asuntomessut.fi/organisaatio/medialle/mediatilaisuudet#Tilaisuudet%20medialle
Asuntomessut järjestetään Loviisan Kuningattarenrannassa 7.7.–6.8.2023. Tapahtuma on avoinna päivittäin klo 10–18. Lisäksi torstaisin artisti-iltoina alue on auki klo 20.30 asti.
Lämpimästi tervetuloa!
Lisätiedot:
Juhani Hallamaa, kaupallinen tuotepäällikkö, Schneider Electric
juhani.hallamaa@se.com, puh. 050 327 8388
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sirpa IkolaVice President, Strategy & Development, Schneider Electric Finland
Puh:+358 40 638 6639sirpa.ikola@se.comTietoja julkaisijasta
Tietoa Schneider Electricistä
Schneider Electric on kansainvälinen energiateknologiajohtaja, joka mahdollistaa kestävän kehityksen kaikille sähköistämällä, automatisoimalla ja digitalisoimalla jokaisen toimialan, yrityksen ja kodin. Sen teknologiaratkaisujen avulla rakennukset, datakeskukset, tehtaat, infrastruktuuri ja sähköverkot voivat toimia avoimina, yhteen liitettyinä ekosysteemeinä, mikä parantaa suorituskykyä, häiriönsietoa ja vastuullisuutta. Schneider Electricin ratkaisuvalikoima kattaa älykkäät laitteet, ohjelmistokeskeiset arkkitehtuurit, tekoälyjärjestelmät, digitaaliset palvelut ja konsultoinnin.
Schneider Electricillä on 160 000 työntekijää ja miljoona kumppania yli 100 maassa. Schneider Electric on toistuvasti valittu yhdeksi maailman vastuullisimmista yhtiöistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric
Schneider Electricin tutkimus: Tekoäly ohjaa energia-alaa investoimaan autonomisiin ratkaisuihin29.4.2026 14:28:23 EEST | Tiedote
Tutkimuksen mukaan energia-alan toimijoista noin puolet on siirtynyt täysautomaatioon vuoteen 2030 mennessä, ja jo nyt lähes kolmasosa toiminnoista on täysin autonomisia. Autonomiset laitokset ovat itsenäisesti toimivia, jopa täysin miehittämättömiä laitoksia. Autonomisten ratkaisujen käyttöönoton viivästyminen nostaa toimintakustannuksia, kun ala pyrkii hallitsemaan inflaatiota ja työvoiman ikääntymistä. Persianlahden yhteistyöneuvosto (GCC) ja Aasia ovat tällä hetkellä kehityksen kärjessä. Käyttöönotto kiihtyy nopeimmin Pohjois-Amerikassa tekoälyn kasvattamasta energian kysynnästä ja datakeskusten lisääntymisestä. Kansainvälisen energiateknologiajohtajan Schneider Electricin uusi tutkimus osoittaa autonomisten ratkaisujen kasvavan merkityksen energia- ja kemianteollisuudessa. Global Autonomous Maturity -tutkimukseen osallistui yhteensä 400 johtavassa asemassa olevaa energia- ja kemianteollisuuden edustajaa 12 maasta. Kolmasosa vastaajista (31,5 %) sanoo, että autonomian edistäminen o
Vappupatsaan sähköinen sydän – Mantan alla sijaitseva keskus saa suihkulähteen veden pulppuamaan27.4.2026 11:15:33 EEST | Tiedote
Helsingin tunnetuin suihkulähdeteos on taiteilija Ville Vallgrenin suunnittelema Havis Amanda, tuttavallisemmin Manta, joka valmistui vuonna 1908. Teos peruskorjattiin vuosina 2023–2024, jolloin myös sen pumput ja putket sekä tekninen alusta uudistettiin. Mantan alla sijaitsee nykyään moderni sähkö- ja ohjauskeskus, jonka ansiosta patsaalle kerääntyvät juhlijat saavat nauttia teoksesta sen koko loistossa.
Schneider Electric tutkii: Suomessa ja maailmalla varaudutaan päivittäistavaratuotannon tappioihin, tekoälystä odotetaan kilpailuetua23.4.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Schneider Electricin kansainväliseen kyselytutkimukseen osallistui 1 453 johtotason henkilöä, joiden yrityksissä valmistetaan päivittäistavaroita. Tutkimuksen mukaan kuilu tekoälyinvestointien tuotto-odotusten ja operatiivisen todellisuuden välillä kasvaa yrityksissä. Tekoälyratkaisuiden saatavuutta ei nähdä ongelmana, mutta tekoälyn onnistunutta käyttöönottoa hidastavat haasteet datan laadussa, perinteisessä automaatiossa ja muutosjohtamisessa. Kansainvälinen energiateknologiajohtaja Schneider Electric on julkaissut 2026 Industrial AI in CPG -tutkimuksen(1), jonka tulokset osoittavat, että Food & Beverages- ja Life Sciences -valmistajat (elintarvike- ja lääketeollisuus) eri puolilla maailmaa ennustavat tehottoman tuotannon ja kustannuspaineiden lisääntyvän merkittävästi vuoteen 2030 mennessä. Tutkimus paljastaa, että päivittäistavaravalmistajat odottavat kannattavuuden heikkenevän. Viivästykset valmistuksessa, seisokit, laiteviat ja muut tehokkuutta heikentävät tekijät selittävät jo n
Oanh Siitonen Schneider Electricin johtoryhmän jäseneksi8.4.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Oanh Siitonen on nimitetty Schneider Electric Finland Oy:n johtoryhmän jäseneksi ja uuteen myyntijohtajatehtävään 1.4.2026 alkaen. Jatkossa Siitosen vastuulle kuuluvat suunnittelutoimisto- ja keskusvalmistajasegmentit. Keskusvalmistajapuolesta aiemmin vastannut Sirpa Ikola vastaa jatkossa sähkötukku- ja sähköasennussegmenteistä sekä jatkaa johtoryhmän jäsenenä. Siitonen siirtyy uuteen rooliinsa Schneider Electricin Suomen keskusvalmistajasegmentin myyntijohtajan tehtävästä, jota hän on hoitanut vuodesta 2024 alkaen. Siitonen on työskennellyt Schneider Electricillä erilaisissa myynnin ja markkinoinnin rooleissa vuodesta 2020 lähtien. Aiemmin urallaan hän on toiminut muun muassa Nissan Nordic Europella sekä ulkomailla Suomen Hongkongin-pääkonsulaatissa markkinoinnin ja taloushallinnon tehtävissä. – Oanh on määrätietoinen ja innostunut myynnin ja markkinoinnin ammattilainen, jolla on laaja kokemus kasvun ja kumppaniyhteistyön kehittämisestä eri myyntikanavissa. Hän pystyy tarjoamaan asiak
Schneider Electriciltä ja NVIDIAlta merkittäviä innovaatioita gigawattitason datakeskusten suunnitteluun, simulointiin ja käyttöön26.3.2026 11:02:05 EET | Tiedote
Schneider Electricin ja NVIDIAn kehittämä validoitu NVIDIA Vera Rubin -referenssimalli on tarkoitettu uusimpien NVIDIAn räkkitason järjestelmien tehonhallintaa ja jäähdytystä varten. NVIDIA ja Schneider Electricin omistama teollisuusohjelmistoyritys AVEVA ovat kehittäneet NVIDIA Omniverse -alustalla mallin digitaaliselle kaksoselle, joka huomioi datakeskusten koko elinkaaren. Se on tarkoitettu suuren mittakaavan tekoälytehtaisiin, joissa halutaan maksimoida tekoälytoimenpiteiden tuotto megawattia kohden. Schneider Electric testaa NVIDIA Nemotron -tekoälyagenttimallia, joka on tärkeä askel kohti seuraavan sukupolven autonomisia, ohjelmistopohjaisia toimintoja. Kansainvälinen energiateknologiajohtaja Schneider Electric, NVIDIA ja alan johtava teollisuusohjelmistojen kehittäjä AVEVA ovat julkistaneet uusia edistysaskeleita gigawattitason tekoälydatakeskusten infrastruktuurin suunnitteluun, simulointiin, rakentamiseen, käyttöön ja ylläpitoon. Uusi validoitu NVIDIA Vera Rubin -referenssimal
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
