Schneider Electric

Mediakutsu: Loviisan Asuntomessut, mediatilaisuus 25.5.2023

Jaa

Älykkäitä ja ekologisia talokohteita Asuntomessuilla

Tervetuloa Loviisan asuntomessualueelle tutustumaan älykkäisiin ja ympäristöystävällisiin talokohteisiin. Schneider Electric on tuottanut ratkaisuja kahteen messualueen kohteeseen, Lilla Hyggeen ja Villa Auroraan.

Dekotalo Lilla Hygge on kaksikerroksinen puutalo, joka on suunniteltu nelihenkisen perheen tarpeisiin. Perheen arkea helpottamassa on Wiser-älykotijärjestelmä, joka tuo hallittavuutta talon toimintoihin. Wiseriin on muun muassa liitetty valaistuksenohjaus, jota voi ohjata puhelimella ja perinteisesti seinäpainikkeista. Wiserin avulla taloon voi luoda erilaisia valaistustiloja. Asukkaiden arkea helpottamaan on esimerkiksi asennettu aamiaiskaappiin älykäs pistorasia, jolla voi ohjata keittiön kaikkia laitteita. Älykästä ja skaalautuvaa Wiseria on helppo päivittää tulevaisuudessa vastaamaan aina sen hetkisiä tarpeita.

Villa Aurora on hirsitalo, jonka tuleville asukkaille ekologisuus on tärkeä arvo. Talossa on hyödynnetty ELKO Plus Ocean Plastic -sähkökalustesarjaa, jonka valmistuksessa on käytetty valtameriin hylättyjä kalaverkkoja.

Asuntomessujen seuraava mediatilaisuus järjestetään Loviisassa torstaina 25.5. Schneider Electricin asiantuntija Juhani Hallamaa on paikalla Lilla Hyggessä kertomassa sen älykotiratkaisuista.

Kutsut 25.5. mediapäivään on lähetetty huhtikuun aikana. Täältä löydät lisätietoja mediapäivästä: https://www.asuntomessut.fi/organisaatio/medialle/mediatilaisuudet#Tilaisuudet%20medialle

Asuntomessut järjestetään Loviisan Kuningattarenrannassa 7.7.–6.8.2023. Tapahtuma on avoinna päivittäin klo 10–18. Lisäksi torstaisin artisti-iltoina alue on auki klo 20.30 asti.

Lämpimästi tervetuloa!

Lisätiedot:

Juhani Hallamaa, kaupallinen tuotepäällikkö, Schneider Electric  

juhani.hallamaa@se.com, puh. 050 327 8388 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Schneider Electric
Schneider Electric



Tietoa Schneider Electricistä

Schneider luo merkitystä tarjoamalla kaikille mahdollisuuden hyödyntää energiaa ja muita resursseja parhailla mahdollisilla tavoilla. Kaikessa toiminnassamme yhdistyy edistys ja kestävä kehitys. Kutsumme tätä ajatusta teemalla Life Is On.

Globaalina teollisena teknologiajohtajana tuomme sähköistämisen, automaation ja digitalisoinnin huippuasiantuntemusta älykkääseen teollisuuteen, joustavaan infrastruktuuriin, tulevaisuuden datakeskuksiin, älykkäisiin rakennuksiin ja intuitiivisiin koteihin. Syvällisen toimialatuntemuksemme ansiosta tarjoamme integroituja, koko elinkaaren kattavia ja tekoälypohjaisia teollisia IoT -ratkaisuja, joissa yhdistyvät kytketyt tuotteet, automaatio, ohjelmistot ja palvelut. Rakennamme asiakkaillemme myös digitaalisia kaksosia kannattavan kasvun mahdollistamiseksi.

Tärkein voimavaramme ovat ihmiset: 150 000 kollegaa ja yli miljoona kumppania yli 100 maassa varmistavat läheisen yhteyden asiakkaisiimme ja sidosryhmiimme. Integroimme monimuotoisuuden ja inkluusion kaikkeen toimintaamme, ja meitä ohjaavat tavoitteemme luoda kestävää tulevaisuutta kaikille.

https://www.se.com/fi/fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Schneider Electric

Schneider Electric julkaisee uusia datakeskusten suunnittelumalleja – mukana integroitu tehonhallinta ja nestejäähdytyksen ohjaus22.9.2025 08:13:00 EEST | Tiedote

Datakeskusalan ensimmäiset tekoälyinfrastruktuurin referenssimallit ohjauksineen ovat saumattomasti OT/IT-yhteensopivia NVIDIA Mission Controlin ja yrityssovellusten kanssa. NVIDIA GB300 NVL72:n uusi sähköjärjestelmä- ja jäähdytysreferenssimalli, joka on suunniteltu yhdessä NVIDIAn kanssa, tukee seuraavan sukupolven Blackwell-grafiikkaprosessorien (GPU) käyttöönottoa. Uusien referenssimallien avulla datakeskusoperaattorit voivat nopeuttaa tekoälyinfrastruktuurin käyttöönottoa tekoälytehtaita varten. Energianhallintaan ja automaatioratkaisuihin erikoistunut Schneider Electric on lanseerannut yhteistyössä NVIDIAn kanssa kehitetyt uudet referenssimallit, jotka nopeuttavat merkittävästi datakeskusten käyttöönottoon kuluvaa aikaa ja auttavat operaattoreita ottamaan käyttöön tekoälyvalmiita infrastruktuuriratkaisuja. Schneiderin ensimmäinen referenssimalli on alan ainoa ja uraauurtava kriittisen infrastruktuurin kehys integroiduille tehonhallinnan ja nestejäähdytyksen ohjausjärjestelmille, j

Tutkimus: Hankintapäätösten hajanaisuus hidastaa älykkään talotekniikan käyttöönottoa11.9.2025 08:13:00 EEST | Tiedote

Tuoreessa Sara Orren diplomityössä kartoitettiin kyselyllä älykkään kiinteistötekniikan hankintaa estäviä ja edistäviä tekijöitä. Energiatehokkuus ja elinkaaren aikaiset kustannussäästöt ovat ensisijaisia syitä sijoittaa älykkääseen kiinteistötekniikkaan. Haasteina nähdään rakennushankkeiden monimutkaisuus ja vaikeus tehdä hankintapäätöstä hankkeen alkuvaiheessa. Usein älykkäät ratkaisut jätetään suunnitteluvaiheen ulkopuolelle kustannuspaineiden vuoksi. Toimeksiantajana toimi Schneider Electric Finland. Älykästä talotekniikkaa hyödynnetään laajalti kiinteistöalalla, sillä uuden teknologian avulla voidaan säästää energiaa, parantaa rakennusten käyttömukavuutta ja helpottaa huoltoa. Schneider Electric oli toimeksiantaja LUT-yliopistossa tehdyssä diplomityössä, jossa tarkasteltiin kiinteistönomistajien suhtautumista älyteknologian käyttöön. Diplomityössä haastateltiin kiinteistöjä omistavien yritysten työntekijöitä, jotka osallistuvat älykkään kiinteistötekniikan hankintaprosessiin. Työs

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye