Mediakutsu: Onko EU ohittamassa vuosisadan mahdollisuuden? Hiilenpoistomarkkinoilla kaikki voivat voittaa
21.4.2023 15:11:10 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Kutsu
Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan hiilensidonta-aiheista seminaaria Helsinkiin, Pikku-Finlandiaan, perjantaina 5. toukokuuta kello 9:00 alkaen.
Hiilensidontaseminaari: Onko EU ohittamassa vuosisadan mahdollisuuden? Hiilenpoistomarkkinoilla kaikki voivat voittaa
5. toukokuuta 9:00-12:00, Pikku-Finlandia, Karamzinranta 4, 00100 Helsinki
Alhaalta löydät tilaisuuden ohjelman:
Perjantai 5.5.2023 klo 9:00-12:00, Pikku-Finlandia, Karamzinranta 4, 00100 Helsinki
08:30 Kahvi
09:00 Tervetuloa
Antti Kurvinen, maa- ja metsätalousministeri
09:10 EU certification of carbon removals
Christian Holzleitner, Head of Unit, DG CLIMA.C.3
09:40 Maankäyttösektorin rooli ilmastonmuutoksessa ja hiilen poistossa.
Markku Kulmala, akateemikko, Helsingin Yliopisto
10:10 How trading can be done in practice?
Kristjan Lepik, CEO & Founder, Arbonics
10:30 Hiilenpoistomarkkinan merkitys kuljetussektorille
Mika Anttonen, St1
10:50 Kuinka vapaaehtoista hiilikauppaa voidaan edistää EU:n ilmastotavoitteiden kautta?
Juhani Damski, kansliapäällikkö, ympäristöministeriö
11:15 Yhteenveto
Juha Marttila, puheenjohtaja, MTK
11:30 Kahvi
Tilaisuuden moderaattorina toimii Ivan Puopolo.
Ilmoittaudu tapahtumaan 2.5.2023 mennessä (Linkki). Tilaisuutta on mahdollista seurata myös etänä.
The event will be held mainly in Finnish. Some of the speeches may be in English.
Seminar: EU passing business momentum of the century? Carbon removal markets, must-win-battle for all of us
May 5th, 2023 at 9:00-12:00, Little Finlandia, Karamzinranta 4, 00100 Helsinki
Lisätietoja seminaarista: Päivi Nerg, paivi.nerg@mtk.fi
Avainsanat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maanomistajan omaisuudensuoja ei toteudu riittävästi – lakiin tarvitaan korjauksia5.5.2026 12:33:05 EEST | Tiedote
MTK kritisoi uutta yhdyskuntakehittämislain lakiluonnosta, joka jättää maanomistajan omaisuudensuojan liian heikoksi. MTK:n mukaan esitys ylläpitää nykytilaa, jossa pakkolunastusta voidaan käyttää liian kevyin perustein ja maanomistajan asema jää turvattomaksi. Lainsäädäntöä on muutettava.
MTK:n Hemmilä: Ruokamarkkinoiden reagoitava nopeasti Iranin sodan synnyttämään kustannuskriisiin28.4.2026 12:51:10 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK) puheenjohtaja Tero Hemmilä vaatii koko ruokaketjussa nopeita toimia Iranin sodan aiheuttaman kustannuskriisin hillitsemiseksi maataloudessa. Hallituksen kehysriihi ei tarjonnut ratkaisuja tilanteeseen, joka heijastuu jo suoraan kotimaiseen ruoantuotantoon. Sen takia markkinoiden on reagoitava.
Jokakeväinen puheenaihe: miksi lantaa levitetään?23.4.2026 12:29:44 EEST | Tiedote
Kevät tuo tullessaan valon, sulavat pellot ja monille myös tutun tuoksun. Lannan haju jakaa mielipiteitä, mutta yleensä se viipyy ilmassa vain hetken. Sitä vastoin vaikutukset ulottuvat pitkälle kasvukauteen ja koko ruoantuotantoon. Peltojen lannoitus onkin yksi kevään olennaisimmista – ja myös positiivisimmista – maatalouden merkeistä.
Kehysriihi ei tuonut ratkaisuja maatalouden kustannuskriisiin, metsäsektori unohtui22.4.2026 22:51:50 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihi ei löytänyt vastauksia maatalouden akuuttiin kustannuskriisiin. Energiaveron palautukseen kahdeksi vuodeksi tehty 10 miljoonan euron korotus ei korjaa tilannetta, jossa satojen miljoonien eurojen kustannusnousut lannoitteisiin ja polttoaineisiin kasaantuvat nopeasti maatiloille. On pettymys, ettei hallitus vastannut MTK:n esitykseen 100 miljoonan euron kriisituesta.
Metsänhoitoyhdistykset uudistavat puukaupan ja metsänomistamisen palveluita22.4.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Metsänhoitoyhdistys-ketjussa kehitetään palveluja niin, että ne vastaavat entistä paremmin tämän päivän metsänomistajien tarpeisiin. Uudistusten ytimessä ovat metsänomistajan tavoitteet. Metsänhoitoyhdistyksissä halutaan varmistaa, että jokainen metsänomistaja saa aiempaa paremmin tietoa erilaisista vaihtoehdoista, niiden vaikutuksista ja siitä, mikä ratkaisu sopii juuri omaan tilanteeseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
