MEDIAKUTSU: Pienten ja keskisuurten teollisuusyritysten digitalisaatio – osaamista ja kumppaneita etsimässä
10.4.2019 09:05:00 EEST | Business Tampere | Tiedote
Aika: tiistaina 16.4. klo 8:30 – 16.30
Paikka: Paja, Sokos Hotel Torni, Ratapihankatu 43, Tampere
Tampereen seudulla on vahvaa teollisuutta ja osaamista siihen liittyen. Business Tampereen roolina on tukea aktiivista elinkeinotoimintaa ja luoda paras ympäristö yrityksille toimia seudullamme. Tampere Industry Startup -tapahtuma kokoaa pienet ja isot teollisuusyritykset yhteen digitalisaatio-teeman ja uusien yhteistyömahdollisuuksien äärelle.
Aamupäivällä keskitytään pienten ja keskisuurten teollisuusyritysten digitalisaatioon ja iltapäivän aikana pienten ja isojen yritysten väliseen yhteistyöhön. Puheenvuorojen aiheina mm. teollisuusrobotiikan kehityssuunnat ja softan hyödyntäminen teollisuudessa.
Isojen teollisuusyritysten kohdalla nouseva trendi on yhdessä tekeminen. Kaikkea ei tarvitse tehdä itse. Mutta mitkä ovat keinot yhdessä tekemiselle? Iltapäivän yrityspaneelissa mukana ovat Cargotec, Valmet ja Stora Enso, sekä pienten edustajina Delta Cygni Labs, Forciot ja Leonidas.
Tapahtuman yhteydessä Business Tampere järjestää pitchauskilpailun teollisuudelle palveluita ja tuotteita tarjoaville teknologiayrityksille, startupeille ja tutkijoille. Pajan lavalle nousee kymmenen hissipuheensa kuntoon hionutta esiintyjää, joista parhaat palkitaan tilaisuuden päätteeksi.
Tapahtumassa julkistetaan myös Tampereen seudun uusi teollinen yhteistyökiihdyttämö ja sen operaattori.
Tutustu 16.4. ohjelmaan tapahtuman verkkosivulla osoitteessa http://bit.ly/TampereIndustryStartupForum ja seuraa keskustelua Twitterissä tunnuksella #TISF19 .
Lämpimästi tervetuloa!
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja ja houkutella osaavaa työvoimaa sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Palvelemme sinua Tampereen kaupunkiseudun elinkeino-ohjelman mukaisesti asiakastoimialoillamme, joita ovat uudistuva teollisuus, älykkään kaupunkiseudun ratkaisut ja elämystalous. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
Ministeri Puisto avasi kansainvälisen innovaatioverkoston Tech Hub Finlandin muistuttamalla Tampereen perinteistä uusissa teknologioissa29.9.2026 18:47:49 EEST | Uutinen
Ministeri Sakari Puisto avasi kansainvälisen innovaatioverkoston Tech Hub Finlandin Tampereella. Verkostoa operoi Yhdysvalloissa syntynyt Plug and Play -yhtiö, jolla on nyt 65 toimistoa ympäri maailmaa.
Business Tampere avasi toimiston Lviviin vahvistamaan yritysten liiketoimintaa Ukrainassa17.9.2026 19:00:00 EEST | Uutinen
Toimisto vahvistaa Tampereen kaupunkiseudun yritysten toimintamahdollisuuksia Ukrainan kehittyvässä taloudessa. Lvivin toimisto on väylä kumppaneiden, asiakkaiden ja uuden liiketoiminnan löytämiseen.
Maailman johtavat kuvankäsittelyn tutkijat ja yritykset kokoontuvat Tampereelle IEEE ICIP 2026 -konferenssiin14.9.2026 16:59:02 EEST | Tiedote
IEEE International Conference on Image Processing (ICIP) 2026 -konferenssi kokoaa Tampereelle Tampere-taloon 13.–17. syyskuuta yli tuhat tutkijaa, teknologia-asiantuntijaa ja alan johtajaa eri puolilta maailmaa.
Voiko Tampere-Pirkkalasta kehittyä nykyistä merkittävämpi kansainvälisen matkustaja- ja rahtiliikenteen solmukohta?7.9.2026 16:52:56 EEST | Kutsu
Kutsu medialle: Tampere Aviation Forum -hybridiseminaari kokoaa yhteen ilmailun, logistiikan ja elinkeinoelämän asiantuntijoita keskustelemaan ilmailun ja logistiikan tulevaisuudesta sekä Tampere-Pirkkalan lentoaseman kehittämismahdollisuuksista. Lentoliikenteen ja -rahdin tulevaisuus on syyskuun 10. päivänä Tampere Aviation Forumiin teema.
Voiko sovellus opettaa lapset liikkumaan? 18 tamperelaista koulua mukana uudessa tutkimuksessa31.8.2026 16:38:41 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston DigiKids-tutkimus selvittää, kuinka koulupäivään ja koteihin tuotavat lyhyet, sovelluksen käynnistämät liikuntahetket vaikuttavat 6–8-vuotiaiden liikuntataitoihin ja liikkumiseen. Tutkimuksessa käytettävän tamperelaisen Geego Kids -sovelluksen erikoisuus on, että sen ääreen ei ole tarkoitus jäädä: näyttö antaa tehtävän, lapsi liikkuu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
