Mediakutsu: Suomen ensimmäinen tiedesatelliitti on valmis – tervetuloa tutustumaan Foresail-1:een 12. huhtikuuta!
Kestävän avaruustieteen ja -tekniikan huippuyksikön tutkijat kertovat satelliitista ja sen tutkimusinstrumenteista sekä mission tavoitteista. Tilaisuutta voi seurata paikan päällä Otaniemessä tai suorana verkkolähetyksenä.

- Aika: 12. huhtikuuta 2022 klo 10–11.30
- Paikka: Maarintie 8, Otaniemi, Espoo sekä verkkolähetys https://youtu.be/0PFFm_8b4xE
Kestävän avaruustieteen ja -tekniikan huippuyksikkö tutkii avaruuden olosuhteita ja kehittää tutkimuksen pohjalta satelliitteja, jotka kestävät entistä kauemmin avaruuden vaikeissa olosuhteissa. Huippuyksikköä vetää Helsingin yliopisto ja siinä ovat mukana myös Aalto-yliopisto, Turun yliopisto ja Ilmatieteen laitos.
Nyt huippuyksikön ensimmäinen satelliitti, Aalto-yliopiston satelliittilaboratoriossa valmistunut Foresail-1 on valmis. Foresail-1 lähtee Otaniemestä ensin laukaisuvälittäjälle Saksaan, mistä se toimitetaan myöhemmin kesällä tapahtuvaa laukaisua varten Kaliforniaan Yhdysvaltoihin. Satelliitti kantaa mukanaan kahta huippuyksikön kehittämää, ainutlaatuista tieteellistä instrumenttia: lähiavaruuden säteily-ympäristöä tutkivaa PATE-hiukkasteleskooppia sekä satelliitin radalta poistavaa plasmajarrua.
Ennen matkan alkua toimittajilla ja sidosryhmillä on mahdollisuus tutustua satelliittiin ja huippuyksikön työhön 12. huhtikuuta.
Tilaisuudessa tutkijat esittelevät satelliittia ja sen instrumentteja, kertovat huippuyksikön tutkimuksesta ja vastaavat kysymyksiin. Vierailla on mahdollisuus myös tutustua tiloihin, joissa satelliitti on rakennettu.
Jos haluat tulla paikan päälle Otaniemeen, ilmoittauduthan etukäteen torstaihin 7.4. mennessä viestintäpäällikkö Niina Norjamäelle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmoittautumiset ja haastattelutiedustelut:
Niina Norjamäki
Viestintäpäällikkö, Aalto-yliopiston sähkötekniikan korkeakoulu
puh. 050 463 0150
niina.norjamaki@aalto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu 12 000 opiskelijaa ja yli 4000 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Tähtitieteilijät paljastivat ensimmäisen kuvan galaksimme ytimessä olevasta mustasta aukosta12.5.2022 16:07:00 EEST | Tiedote
Aalto-yliopiston, Turun yliopiston sekä Suomen ESO-keskuksen tutkijat osallistuivat käänteentekevän kuvan ottamiseen.
Mediakutsu: Miten vauhditetaan innovaatioita, saadaan ruoka riittämään ja tehdään kaupungeista vihreitä? Tervetuloa kestävän kehityksen tiedekonferenssiin 18.–19. toukokuuta!10.5.2022 08:00:00 EEST | Kutsu
Sustainability Science Days kokoaa kestävän kehityksen asiantuntijat ympäri maailmaa esittelemään uusinta tutkimusta ja keskustelemaan ajankohtaisista aiheista. Tiedotusvälineet voivat seurata tapahtumaa paikan päällä Otaniemessä tai verkkolähetyksen kautta.
Mediakutsu: Product Design Gala 13.5. – ekologinen kotimaisesta puusta valmistettu sähkövene, supertarkka tehdasnosturi, syötävä pakkausmateriaali ja paljon muuta9.5.2022 09:56:37 EEST | Kutsu
Aalto-yliopiston Product Development Project -kurssi (PDP) viettää tänä vuonna 25-vuotisjuhlaa. Monialaiset tiimit ovat syyskuusta lähtien paneutuneet yrityskumppanien esittämiin haasteisiin, ja Gala-tapahtumassa perjantaina 13.5. on aika näyttää tulokset ja prototyypit maailmalle. Tapahtuma on avoinna klo 9.00-17.00 kaikille kiinnostuneille, ja sinne odotetaan satoja kävijöitä sekä yliopisto- että yritysmaailmasta.
20 miljoonan ihmisen koti uhkaa jäädä veden alle Kaakkois-Aasiassa – tutkijat kertovat kuusi keinoa tuhon jarruttamiseen6.5.2022 07:32:27 EEST | Tiedote
Ilman päättäväisiä ja nopeita toimia nouseva merivesi voi peittää Mekong-joen suiston lähes kokonaan jo vuosisadan loppuun mennessä.
Helteet tekevät kodeista jopa hengenvaarallisia pätsejä – nyt tutkijat selvittävät tulevaisuuden jäähdytystarpeita4.5.2022 07:11:34 EEST | Tiedote
Hellekesä voi aiheuttaa jopa 400 suomalaisen ennenaikaisen kuoleman, ja ilmastonmuutoksen myötä helteet pahenevat ja yleistyvät entisestään. Tuore tutkimushanke selvittää rakennusten lämpötiloja ja niiden vaikutusta ihmisten viihtyvyyteen – sekä etsii tehokkaita ja helposti käyttöön otettavia jäähdytyskeinoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme