Mediakutsu: Tampereen Oopperan Lentävä hollantilainen

Wagner: Lentävä hollantilainen
Lentävä hollantilainen on Richard Wagnerin (1813–1883) suosituimpia oopperoita. Teoksen kiehtovuus piilee siinä, että siitä on löydettävissä aina uusia sävyjä ja vivahteita, ovat kyseessä sitten ensikertalaiset tai oopperayleisön konkarit.
Teoksen ohjaa oopperadebyyttinsä tekevä kokenut tamperelainen teatteriohjaaja Marika Vapaavuori. Tampere Filharmoniaa johtaa saksalainen kapellimestari Anja Bihlmaier. Teoksen lavastuksen suunnittelee Marjatta Kuivasto, puvustuksen Leena Rintala, valosuunnittelun Jussi Kamunen, videosuunnittelun Toni Haaranen ja maskeerauksen ja kampaukset Johanna Paakkanen. Koreografiasta vastaa Miika Riekkinen ja Tampereen Oopperan kuoron valmennuksesta kuorokapellimestari Heikki Liimola.
”Teos on kuin meri itsessään – alati liikkuva, puoleensa vetävä, hetken huoleton, yhtäkkiä myllertävä ja uhkaava. Aina pakahduttavan kaunis ja alkuvoimainen.” – Marika Vapaavuori
Rooleissa
Hollantilainen – Tommi Hakala
Senta – Johanni van Oostrum
Daland – Timo Riihonen (10.2., 18.2.) & Matti Turunen (12.2., 15.2., 22.2., 25.2.)
Erik – Jussi Myllys
Mary – Tiina Penttinen
Perämies – Joel Annmo
Tanssijat – Miika Riekkinen & Petra Porspakka
Oopperan esityskieli on saksa. Teos tekstitetään suomeksi ja englanniksi.
Esitys kestää n. 3 tuntia ja sisältää yhden väliajan.
Tampereen Ooppera
Tampereen Ooppera on perustettu vuonna 1946. Esitystoiminta käynnistyi Leevi Madetojan Pohjalaisia-oopperalla 1947. Ooppera toimii vierailijavoimin, orkesterina on Tampere Filharmonia ja kuorona Tampereen Oopperan kuoro. Vuosittainen, noin 10 000 katsojan yleisön keräävä mittava produktio esitetään keväisin Tampere-talossa.
Vuosi 2023 on Tampereen Oopperan 77. toimintavuosi ja Wagnerin Lentävä hollantilainen sen 129. ensi-ilta. Tampereen Ooppera on Suomen kansallisoopperan ja Savonlinnan Oopperajuhlien ohella maamme pitkäaikaisimpia oopperatraditioita.
Esitykset
Pe 10.2.2023 klo 18.30 – Ensi-ilta
Su 12.2.2023 klo 15
Ke 15.2.2023 klo 18.30
La 18.2.2023 klo 15
Ke 22.2.2023 klo 18.30
La 25.2.2023 klo 15
Median ilmoittautumiset
Kutsumme juttua tai arvostelua tekeviä median edustajia katsomaan Lentävän hollantilaisen ennakkonäytöstä keskiviikkona 8.2. klo 18.30 tai ensi-iltaa perjantaina 10.2. klo 18.30.
Ilmoittaudu mukaan Tampere-talon viestintäasiantuntija Elsa Vähäselle. Ilmoita viestissä, mille medialle työskentelet. Kerrothan myös, jos olet kiinnostunut työryhmän tai esiintyjien haastatteluista.
Elsa Vähänen
Viestintäasiantuntija
Tampere-talo Oy
Puh. +358 40 5512 739
elsa.vahanen@tampere-talo.fi
Avainsanat
Kuvat








Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvä Talo Events Oy sekä sen aputoiminimi Tampere Live.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea. Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2024 Tampere-talo-konsernin liikevaihto ja liiketoiminnan muut tuotot olivat 28,6 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestimme yli 930 tapahtumaa, palvelimme yli 552 000 tyytyväistä kävijää ja tuotimme Tampereen talousalueelle 98 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Vuoden kulttuurikummisuhde -palkinto jaettu Bisnes & Kulttuuri -seminaarissa Tampere Guitar Festivalille ja Tomi Tolvaselle29.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Bisnes & Kulttuuri -seminaari käynnistyi tänään maanantaina 29.9. Tampere-talossa. Tapahtuman avauksessa jaettiin perinteinen Vuoden kulttuurikummisuhde -palkinto, joka myönnettiin tänä vuonna Tampere Guitar Festivalille ja sen taustalla toimivalle Tomi Tolvaselle.
Tampere-talo-konserni saa uuden pääpromoottorin – Ari Myllyniemi aloittaa tehtävässään lokakuussa25.9.2025 10:00:03 EEST | Tiedote
Tampere-talo-konsernin uudeksi pääpromoottoriksi ja ohjelmapäälliköksi on nimitetty Ari Myllyniemi. Myllyniemi on toiminut yrittäjänä valtakunnallisesti monipuolisissa promoottorin ja tapahtumatuotannon rooleissa omistamassaan Mr Live tuotantoyhtiössä sekä osakkaana ja festivaalijohtajana Nordic Live Productions Oy:ssä.
The roles in Tampere Opera’s Sweeney Todd are performed by some of the brightest stars of the musical and opera worlds25.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tampere Opera presents Stephen Sondheim’s modern musical classic Sweeney Todd – The Demon Barber of Fleet Street as a staged and visually enriched concert version at Tampere Hall from 8 to 10 January 2026. The soloists are Ville Rusanen, Maria Ylipää, Martti Manninen, Marika Hölttä, Juha Pikkarainen, Petrus Kähkönen, Essi Luttinen, Dan Karlström, and Jukka Nylund. The production will be directed by Tuomas Parkkinen. Eeva Kontu will conduct the Tampere Philharmonic Orchestra, the soloists and the Tampere Opera choir.
Tampereen Oopperan Sweeney Todd -kauhumusikaalin rooleissa loistavat musikaali- ja oopperamaailman kirkkaimmat tähdet25.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Tampereen Ooppera esittää Stephen Sondheimin modernin musikaaliklassikon Sweeney Todd – Fleet Streetin paholaisparturi ohjattuna ja visualisoituna konserttiversiona Tampere-talossa 8.–10. tammikuuta 2026. Solisteina laulavat Ville Rusanen, Maria Ylipää, Martti Manninen, Marika Hölttä, Juha Pikkarainen, Petrus Kähkönen, Essi Luttinen, Dan Karlström ja Jukka Nylund. Teoksen ohjaa Tuomas Parkkinen. Tampere Filharmoniaa, solisteja ja Tampereen Oopperan kuoroa johtaa Eeva Kontu.
Tampere-talo-konsernille yrityskohtainen työehtosopimus, joka huomioi tapahtuma-alan erityispiirteet24.9.2025 09:27:42 EEST | Tiedote
Tampere-talo-konserni ja JHL ovat sopineet uudesta yrityskohtaisesta työehtosopimuksesta, joka ottaa huomioon myös tapahtuma-alan erityispiirteet. Sopimus vastaa konsernin rakenteellisiin muutoksiin, tukee sen kasvua sekä vahvistaa asemaa alan edelläkävijänä. Neuvottelut käytiin tiiviissä yhteistyössä henkilöstön, työnantajan ja JHL:n edustajien kanssa. Uusi työehtosopimus astui voimaan 1.5.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme