Mediakutsu: Teollisuus mukana energiatalkoissa: Vuosien työ energiatehokkuuden parantamiseksi auttaa ensi talvena

Jaa
Tulevan talven sähkönhintaan vaikuttaa eniten sähkön kysynnän ja tarjonnan suhde, ja energiankäytön tehostaminen on nyt tärkeämpää kuin koskaan.

Työ- ja elinkeinoministeriö, Motiva ja Sitra käynnistävät yhdessä Astetta alemmas -kampanjan lokakuun toisella viikolla kysynnän vähentämiseksi. Keskeiset teollisuudenalat, Kemianteollisuus, Metsäteollisuus, Teknologiateollisuus ja Energiateollisuus haluavat tukea kampanjaa kertomalla toimistaan energiankäytön tehostamiseksi. Teollisuuden viesti on se, että tehostamishaaste ei koske yksin kansalaisia. Teollisuus on talkoissa mukana jatkamalla pitkäjänteistä energiantehostamistyötään.

Julkistamme tilaisuudessa uusia lukuja energiatehokkuussopimuksista ja kuluvan vuoden sähkönkulutuksesta.

Maanantai 3.10. klo 11.00-12.00, Teams
Kokoukseen voi liittyä tästä linkistä:
Liity kokoukseen napsauttamalla tästä

Tilaisuudessa on puheenvuorot eri toimialojen edustajilta:

Kemianteollisuus ry:

Mika Aalto, toimitusjohtaja, mika.aalto@kemianteollisuus.fi, p. 050 438 9247

Metsäteollisuus ry:

Jyrki Peisa, johtaja, logistiikka, ympäristö, energia, jyrki.peisa@forestindustries.fi, p. 050 364 0836

Teknologiateollisuus ry:

Minna Helle, varatoimitusjohtaja, minna.helle@teknologiateollisuus.fi, p. 050 341 4884

Energiateollisuus ry:

Jukka Leskelä, toimitusjohtaja, jukka.leskela@energia.fi, p. 050 593 7233

Tervetuloa!

Avainsanat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Metsäteollisuus ry
Metsäteollisuus ry
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki

09 132 61, forest@forestindustries.fihttp://www.metsateollisuus.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Metsäteollisuus ry

Suomalaisen metsänhoidon ympäristövaikutustiedot saatavilla ensimmäistä kertaa ecoinventin tietokannassa6.11.2025 08:30:34 EET | Tiedote

Suomalaisen metsänhoidon ympäristövaikutuksista on nyt saatavilla kattavaa ja laadukasta dataa kansainvälisessä ecoinvent-tietokannassa. Tämä on ensimmäinen kerta, kun suomalaisen metsänhoidon tilastotieto on edustettuna tietokannassa, jota käytetään laajasti elinkaariarvioinneissa, ympäristövaikutusten laskennassa ja kestävän kehityksen päätöksenteossa eri puolilla maailmaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye