Mediakutsu: Tervetuloa MTK:n ja SLC:n järjestämään Laidunseminaariin 8.10.
24.9.2019 06:40:36 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Aika: tiistai 8.10. klo 12-16
Paikka: Tekniskan Salit, Eerikinkatu 2, Helsinki
Ilmoittautuminen: www.lyyti.fi/reg/Laitumet2019
Ohjelma:
12:00 Tilaisuuden avaus: Juha Marttila, MTK
12:10 Perinnebiotoopit ja karjatalous: Tapio Heikkilä, YM
12:35 Kotimaisen nautakarjatalouden ympäristövaikutukset ja suomalaisen tuotannon erityispiirteet: Perttu Virkajärvi, LUKE
13:15 Laidunnuksen hyödyt luonnon monimuotoisuudelle: Janne Heliölä, SYKE
13:50 Tauko: Kahvi ja pientä purtavaa
14:10 Laidunnus käytännön näkökulmasta, mahdollisuudet ja haasteet:
Peppi Laine, Mikkolan Lammastila
14:40 Märehtijät ja ilmastonmuutos: Marketta Rinne, LUKE
15:10 Paneelikeskustelu: Miten hyödyntää paremmin karjatalouden myönteiset ympäristövaikutukset?
Moderaattori: Annika Öhberg, SLC
Panelisteina: Tapio Heikkilä, YM, Janne Heliölä, SYKE,
Liisa Pietola, MTK, Peppi Laine, Mikkolan tila, Marketta Rinne, LUKE
15:55 Loppusanat: Mats Nylund, SLC
16:00 Seminaari päättyy
Tilaisuus on seurattavissa suorana myös netin kautta. Julkaisemme linkin livelähetykseen sivuillamme tapahtumaa edeltävänä päivänä.
Lisätietoja tapahtumasta:
Annika Öhberg, asiamies, SLC, puh. 040 773 8220, annika.ohberg@slc.fi
Avainsanat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Puun hinnat ovat eriytyneet Itämeren alueella – raakapuun vienti voisi parantaa metsänomistajien asemaa6.3.2026 11:34:25 EET | Tiedote
Itämeren alueen puumarkkinoilla on käynnissä huolestuttava kehitys. Puun hinnat ovat Suomessa laskeneet samaan aikaan, kun ne ovat nousseet Baltian maissa sekä Keski- ja Itä-Euroopassa. Kehitys heikentää suomalaisten metsänomistajien asemaa ja herättää kysymyksiä markkinoiden toimivuudesta, arvioi MTK:n tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen.
Elintarvikemarkkinalain uudistus ei iske kaupan merkkeihin, vaan epäterveisiin kauppatapoihin2.3.2026 14:02:31 EET | Tiedote
Päivittäistavarakauppa ry julkisti maanantaina tiedotteen, jonka mukaan elintarvikemarkkinalain uudistus iskisi kaupan omiin tuotemerkkeihin ja olisi vahingoksi kuluttajalle. Väite on harhaanjohtava. Elintarvikemarkkinalain uudistuksen tarkoitus on estää epäterveet kauppatavat ja kohtuuttomat sopimusehdot sekä vahvistaa heikomman osapuolen suojaa ruokaketjussa.
MTK, SLC, SBB: Biokaasusta uusi kasvuloikka – maa- ja metsätalous mukaan kiertotalouden green dealiin23.2.2026 11:04:07 EET | Tiedote
MTK, ruotsinkielinen tuottajajärjestö SLC ja Suomen Biokierto ja Biokaasu ry sitoutuvat vauhdittamaan agrobiomassojen hyödyntämistä osana kiertotalouden green dealia. Tavoitteena on kasvattaa biokaasun tuotantoa merkittävästi ja lisätä ravinteiden kierrätystä, mikä vahvistaa huoltovarmuutta ja avaa uusia tulovirtoja maataloudelle.
Suomessa syödään ruisleipää eniten maailmassa23.2.2026 07:59:00 EET | Tiedote
Ruisleipä on enemmän kuin leipä. Se on pala suomalaista arkea, sinnikkyyttä ja historiaa. Ruisleipäpäivää vietetään Kalevalan päivänä 28.2.2026. Silloin juhlistetaan kotimaista ruisleipää, jota suomalaiset syövät enemmän kuin kukaan muu maailmassa.
MTK: Itäisten raja-alueiden elinvoima on vahva turvallisuustekijä koko Euroopalle18.2.2026 14:47:20 EET | Tiedote
EU-komission tuore tiedonanto nostaa unionin itäiset ulkoraja-alueet keskeiseksi osaksi koko Euroopan turvallisuutta ja kriisinkestävyyttä. MTK pitää linjausta tervetulleena. Järjestön mukaan sotilaallisen turvallisuuden ja kriisinkestävyyden lisäksi panostaminen alueiden elinvoimaan on tärkeä osa kokonaisturvallisuutta, ja erityisesti maa- ja metsätaloudella on merkittävä rooli ulkoraja-alueiden elinvoiman turvaamisessa. MTK muistuttaa kuitenkin, että ilman nopeita rahoituspäätöksiä konkreettiset vaikutukset voivat viivästyä vuosilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
