Mediakutsu: Tervetuloa MTK:n ja SLC:n järjestämään Laidunseminaariin 8.10.
24.9.2019 06:40:36 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Aika: tiistai 8.10. klo 12-16
Paikka: Tekniskan Salit, Eerikinkatu 2, Helsinki
Ilmoittautuminen: www.lyyti.fi/reg/Laitumet2019
Ohjelma:
12:00 Tilaisuuden avaus: Juha Marttila, MTK
12:10 Perinnebiotoopit ja karjatalous: Tapio Heikkilä, YM
12:35 Kotimaisen nautakarjatalouden ympäristövaikutukset ja suomalaisen tuotannon erityispiirteet: Perttu Virkajärvi, LUKE
13:15 Laidunnuksen hyödyt luonnon monimuotoisuudelle: Janne Heliölä, SYKE
13:50 Tauko: Kahvi ja pientä purtavaa
14:10 Laidunnus käytännön näkökulmasta, mahdollisuudet ja haasteet:
Peppi Laine, Mikkolan Lammastila
14:40 Märehtijät ja ilmastonmuutos: Marketta Rinne, LUKE
15:10 Paneelikeskustelu: Miten hyödyntää paremmin karjatalouden myönteiset ympäristövaikutukset?
Moderaattori: Annika Öhberg, SLC
Panelisteina: Tapio Heikkilä, YM, Janne Heliölä, SYKE,
Liisa Pietola, MTK, Peppi Laine, Mikkolan tila, Marketta Rinne, LUKE
15:55 Loppusanat: Mats Nylund, SLC
16:00 Seminaari päättyy
Tilaisuus on seurattavissa suorana myös netin kautta. Julkaisemme linkin livelähetykseen sivuillamme tapahtumaa edeltävänä päivänä.
Lisätietoja tapahtumasta:
Annika Öhberg, asiamies, SLC, puh. 040 773 8220, annika.ohberg@slc.fi
Avainsanat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Komission esitys ei ratkaise lannoitemarkkinoiden kriisiä - ruoantuotannon turvaaminen vaatii kansallisia päätöksiä19.5.2026 19:07:07 EEST | Tiedote
Euroopan komissio julkisti tiistaina lannoitteita koskevan toimintasuunnitelmansa. Komissio esittää suunnitelmassaan ratkaisuja lannoitesektorin Iranin sodasta johtuvan kriisitilanteen helpottamiseksi. MTK pitää komission avausta tärkeänä, mutta korostaa, että esitettyjen toimien on oltava mittaluokaltaan riittäviä vastaamaan tilanteen vakavuuteen.
Uusi hanke tukee metsänomistajia ilmastoviisaissa valinnoissa19.5.2026 13:43:31 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry on saanut Juuret tiedossa -hankekokonaisuudesta merkittävän rahoituksen Ilmastoviisas metsänomistaja: tieto, toiminta ja omistajuus (ILMO) -hankkeelle. Juuret tiedossa -kokonaisuuden tavoitteena on edistää ilmastokestäviä metsänhoidon käytäntöjä, vahvistaa talousmetsien kasvukykyä ja kasvattaa hiilinieluja nyt ja pitkällä aikavälillä.
MTK:n Hemmilä: Droonit voivat mullistaa viljelyn tarkkuuden – sääntely ei saa hidastaa käyttöönottoa19.5.2026 09:29:38 EEST | Tiedote
Raskailla maatalousdrooneilla voidaan saada suomalaisille maatiloille lisää tehokkuutta, tarkkuutta ja säästöjä viljelyyn sekä vahvistaa satovarmuutta muuttuvissa oloissa. Suomen on tärkeää pysyä mukana nopeasti etenevässä maatalousteknologian kehityksessä. Uusien ratkaisujen käyttöönottoa ei saa hidastaa pitkillä lupaprosesseilla.
Yhden varaan ei voi enää rakentaa – monialaisuus tekee maatilasta kestävän6.5.2026 15:31:45 EEST | Artikkeli
Maatalous on murroksessa. Yhteen tuotantosuuntaan nojaava tila on yhä useammin haavoittuva taloudellisesti, ekologisesti ja sosiaalisesti. Tulevaisuuden menestys syntyy monipuolistamisesta, monialaisuudesta sekä yhteistyöstä ja jatkuvasta uudistumisesta.
Maanomistajan omaisuudensuoja ei toteudu riittävästi – lakiin tarvitaan korjauksia5.5.2026 12:33:05 EEST | Tiedote
MTK kritisoi uutta yhdyskuntakehittämislain lakiluonnosta, joka jättää maanomistajan omaisuudensuojan liian heikoksi. MTK:n mukaan esitys ylläpitää nykytilaa, jossa pakkolunastusta voidaan käyttää liian kevyin perustein ja maanomistajan asema jää turvattomaksi. Lainsäädäntöä on muutettava.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
