Mediakutsu: Yrittäjien ratkaisut sote-alueille tiistaina 5.10. kello 11–12
29.9.2021 09:45:34 EEST | Suomen Yrittäjät | Kutsu

Yrittäjille aluevaalit ovat tärkeät. Sosiaali- ja terveysalan yrityksiä on Suomessa 18 200. Mediatapaaminen pidetään lounastilaisuuteen tiistaina 5.10. kello 11–12 Helsingissä Finlandia-talolla (Aino-lounge).
Tilaisuudessa julkistetaan myös tutkimustulokset siitä, mitä suomalaiset ajattelevat palvelusetelien hyödyntämisestä, monituottajamallista ja uusien digitaalisten palveluiden hyödyntämisestä sote-palveluissa. Asiat käyvät ilmi Suomen Yrittäjien, Hyvinvointiala HALI ry:n ja Lääkäripalveluyritykset ry LPY:n teettämästä tutkimuksesta.
Paikalla ovat Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari ja kunta- ja elinkeinoasioiden päällikkö Tanja Matikainen. Hyvinvointiala HALI ry:stä johtaja Hanna-Maija Kause ja viestintäjohtaja Maira Kettunen sekä Lääkäripalveluyritykset ry:stä Ismo Partanen.
Kunta-alan huipputapahtumassa koolla liki 1 000 vaikuttajaa
Median edustajilla on mahdollisuus jäädä seuraamaan kunta-alan huipputapahtumaa Suomen Yrittäjien Kunnallisjohdon seminaaria Finlandia-talolle. Tapahtuma alkaa kello 12.00.
Tilaisuus tarjoaa medialle lukemattomia haastattelumahdollisuuksia. Tapahtuma kokoaa yhteen Suomen keskeisimmän kuntajohdon ja paikalliset yrittäjävaikuttajat. Paikalle odotetaan lähes 1 000 henkeä.
Puhujina ovat muun muassa Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo, kuntaministeri Sirpa Paatero, Ponsse Oyj:n hallituksen jäsen Juha Vidgrén ja pormestari Juhana Vartiainen.
Median edustajien ilmoittautuminen
Ilmoittautumiset mediatilaisuuteen ja tapahtumaan pyydetään perjantaihin 1.10.2021 mennessä kunnallisjohto@yrittajat.fi. Ilmoitathan erityisruokavalion samalla. Tapahtumaan saapuessa median edustajia pyydetään ilmoittautumaan infopisteelle, joka on oven M4 läheisyydessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janika Tikkalaviestintäpäällikkö
Puh:046 9234386janika.tikkala@yrittajat.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen YrittäjätKäynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI
09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Lähes 12 000 yrittäjää vastasi – Aloittavan yrittäjän palvelu on tärkein yrityspalvelu20.5.2026 16:00:00 EEST | Tiedote
Aloittavan yrittäjän yrityspalvelut koetaan kunnan yrityspalveluista kaikista tärkeimmäksi. Hankinnat on huonoiten hoidettu osa-alue, kertoo Suomen Yrittäjien keskiviikkona julkistettu Yrittäjien kuntabarometri. Kuntabarometrin julkistuksen yhteydessä palkittiin myös parhaat kunnat eri kokoluokissa. Tällä kertaa voittajiksi nousivat Hämeenlinna, Kauhava ja Utajärvi.
Yrittäjät: Työsopimuslain muutokset tärkeitä ja periaatteellisesti merkittäviä20.5.2026 14:19:23 EEST | Tiedote
Eduskunnan hyväksymät työsopimuslain muutokset vahvistavat yritysten sopeutumiskykyä, madaltavat työllistämisen kynnystä ja ovat periaatteellisesti merkittävä uudistus. "Määräaikaisten työsopimusten solmimisen helpottaminen on tärkeää. Lomautusilmoitusajan lyhentäminen on merkittävä uudistus, joka parantaa yritysten mahdollisuuksia reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin ja lisää mahdollisuuksia paikalliseen sopimiseen", Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Yrittäjägallup: Yritykset haluavat selvästi isomman roolin julkisissa palveluissa17.5.2026 06:55:00 EEST | Tiedote
Pk-yritykset odottavat selvästi nykyistä suurempaa roolia julkisten palveluiden tuottamisessa, käy ilmi Yrittäjägallupista. Yrityksistä 61 prosenttia katsoo, että yritysten roolia tulisi lisätä osana julkista palvelutuotantoa, 17 prosenttia pitää nykyistä tasoa riittävänä ja kuusi prosenttia haluaa vähentää yritysten osuutta.
Yrittäjien Pentikäinen: Eurooppa on Suomen koti ja turva9.5.2026 06:45:00 EEST | Tiedote
Tasan 76 vuotta sitten vuonna 1950 Ranskan entinen pääministeri Robert Schuman piti puheen, jossa kutsui saksalaiset hallitsemaan yhdessä Ranskan ja Saksan hiilivaroja sekä terästeollisuutta. Puhe tunnetaan Schumanin julistuksena sekä Euroopan hiili- ja teräsyhteisön perustana. Siksi Schumania pidetään yhtenä Euroopan unionin perustajista, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kirjoittaa Eurooppa-päivän blogissaan.
Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti6.5.2026 12:05:40 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla. ”Näemme tämän kasvutoimena, joka hyödyttää laajalti. Se vahvistaisi kehittyvän matkailun edellytyksiä, kun Suomi olisi auki Euroopan tärkeimmän kesälomakuukauden. Se antaisi myös monille nuorille arvokkaita työmahdollisuuksia”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Yrittäjistä sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
