Mediatiedote: Antti Röngän ja Petri Tammisen avoin ja rohkea kirjeenvaihto
17.12.2019 14:06:13 EET | Gummerus | Tiedote

Kyllä pojalla pitää olla oikeus vihata isäänsä, ainakin ensimmäiset viisikymmentä vuotta, ilman että isä yrittää tukahduttaa sitä vihaa. Sen jälkeen voi ehkä hiukan armahtaa, mutta ei sen armon kanssa saa hosua.
Kirjeenvaihto lähtee liikkeelle siitä, kun isä haluaa kuulla, mitä hänen toiselle paikkakunnalle opiskelemaan muuttaneelle pojalleen kuuluu. Kirjeenvaihdon edetessä Antti päättää näyttää isälleen Petrille, mitä on kirjoittanut. Kahden kirjailijan viisas ja rehellinen keskustelu saa lukijan pohtimaan: mitä jos sen kaiken pukisikin sanoiksi ja uskaltaisi?
Lapsella olisi varmasti helpompaa, jos isä olisi vuorenvarma hahmo. Mutta kai epävarmuudestakin voi olla hyötyä. Sehän kannustaa ajattelemaan. Pakottaa ajattelemaan. On kornia väittää, että taide vaatisi trauman, mutta uskon, että jostakin harmonian lajista ihmisellä on kova puute ja pula, jos se tosissaan ryhtyy kirjoittamaan romaania. Tai toisin päin: Jos ihminen on niin herkkä että se haluaa kirjoittaa, siitä seuraa väistämättä myös jotain hankalaa.
Silloin tällöin onnellinen – Pelosta, kirjoittamisesta ja kirjoittamisen pelosta
219 sivua
ilmestyy ja on arvosteluvapaa 2.1.2020
Lisätietoja ja vedospyynnöt: eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Murtuma runoilijan jalassa sai katsomaan maailmaa erilaisesta näkökulmasta – Silja Kejosen runokokoelmassa kontataan Versailles’n peilisalissa10.8.2026 14:02:09 EEST | Tiedote
Versailles (Gummerus) on kirjailija ja kuvataitelija Silja Kejosen neljäs runokokoelma. Siinä Marie Antoinette ei sopeudu tiukkaan etikettiin. Kokoelman hurmaavat kompositiot ja surrealistinen näyttämö tutkivat naisen ruumiillisuutta, vanhenemista ja vitaliteettia. Kejonen on sukeltanut Marie Antoinetten maailmaan myös yhdessä näyttelijä Outi Vuorirannan kanssa tehdyssä taideperformanssissa, jota on esitetty osana Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.
ENNAKKOTIEDOTE: Historiallinen trilleri aloittaa trilogian sortovuosista Tampereella – 60 vuotta täyttävän Päivi Alasalmen uusi romaani Enkelinkihara (Gummerus) ilmestyy 18.9.7.8.2026 08:07:00 EEST | Tiedote
Suosikkikirjailija Päivi Alasalmen historiallinen trilleri Enkelinkihara (Gummerus) aloittaa syyskuussa uuden, 1800-luvun lopun sortovuosien Tampereelle sijoittuvan Sydänkylmä-trilogian. Pitkästä kirjailijanurastaan tunnettu Alasalmi täyttää 60 vuotta tänään 7.8.
ENNAKKOTIEDOTE: Vaikuttava Pulitzer-palkittu romaani kirjoittaa uudelleen mustien historiaa6.8.2026 10:09:09 EEST | Tiedote
Yhdysvaltalaiskirjailija Percival Everettin James (Gummerus) on uudelleentulkinta Mark Twainin klassikkoromaanista Huckleberry Finnin seikkailut. Nerokas, teräviä havaintoja ja huumoria kihisevä romaani on kirjoitettu orjuutetun Jimin näkökulmasta, ja se näyttää orjat aktiivisina toimijoina. Romaani on myynyt yli kaksi miljoonaa kappaletta, se käännetään 33 kielelle, ja se on saanut lukuisia arvostettuja kirjallisuuspalkintoja ja -ehdokkuuksia. Kielellisesti taiturillisen romaanin suomentaa palkittu kääntäjä Antero Tiittula, ja se ilmestyy 31.8.
ENNAKKOTIEDOTE: Hanna Brotherus kirjoittaa vahvan kehollisesti rakkaudesta, naiseudesta, sairaudesta ja addiktioista5.8.2026 10:46:17 EEST | Tiedote
"Eniten elämässäni olen ajatellut seksiä ja ruokaa”, toteaa päähenkilö kirjailija ja koreografi Hanna Brotheruksen 2.9. ilmestyvässä romaanissa Paitsi rakkaus (Gummerus). Romaani kuljettaa lukijan Pariisin kaduilta syömishäiriöklinikan käytäville. Se kuvaa vavahduttavasti naisen suhdetta omaan kehoon ja kaipuuta toisen lähelle. Silmiä avaava teos kysyy, voiko pakkomielteitä ruokaan ja rakkauteen erottaa toisistaan.
Lähes puoli miljoonaa myytyä kirjaa – Esa Sirén on sukupolvensa menestynein sotakirjailija4.8.2026 10:12:10 EEST | Tiedote
Esa Sirén ryhtyi kirjailijaksi viisikymppisenä pitkän jääkiekkovalmentajan uran jälkeen. Nyt, yli 20 vuotta ja 22 sotaromaania myöhemmin, hän on sukupolvensa menestynein sotakirjailija. Kaukopartioromaani Valiosissit selustassa (Gummerus) vie lukijan kesän 1944 sotatapahtumiin Aunukselle hetkeen, jossa puna-armeija ryhmittyi hyökkäykseen murskaavalla ylivoimalla, suomalaisjoukot vetäytyivät U-asemaan ja koko Suomi jännitti peloissaan maan kohtaloa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


