Gummerus

Mediatiedote: Gummerus, Teos ja Schildts & Söderströms perustavat käännösoikeuksia myyvän agentuurin

9.12.2016 09:30:00 EET | Gummerus | Tiedote

Jaa
Gummerus Kustannus Oy, Kustannusosakeyhtiö Teos ja Schildts & Söderströms Ab ovat perustaneet Helsinki Literary Agency -nimisen kirjallisuusagentuurin, joka myy kirjojen käännösoikeuksia ulkomaille. Ainutlaatuisen hankkeesta tekee se, että Suomessa kustantamot eivät ole koskaan aikaisemmin yhdistäneet voimiaan ulkomaanoikeuksien myymiseksi. Osakeyhtiömuotoinen Helsinki Literary Agency aloittaa toimintansa tammikuun 2017 alussa, ja sen toimintaa tulee vetämään FM Urpu Strellman.

”Suomen nykykirjallisuus on kirkkaasti kansainvälistä tasoa. Tuntui luontevalta perustaa yhteinen kirjallisuusagentuuri tilanteessa, jossa sekä menestyksestä että kiinnostuksesta ulkomailla on näyttöä. Yhteistyö kustantamojen välillä Suomessa tässä muodossa on uraauurtavaa, mutta yhteinen innostuksemme tukea tekijöiden kansainvälistä tunnettuutta ja monivuotinen kokemuksemme ulkomaanoikeuksien menestyksekkäästä myynnistä antavat sille erinomaiset lähtökohdat. Suomen- ja ruotsinkieliset kirjailijamme muodostavat yhdessä kansainvälisiä kustantajia kiinnostavan, laajan ja monipuolisen listan”, linjaavat toimitusjohtajat Anna Baijars Gummerukselta, Nina Paavolainen Teoksesta ja Mari Koli Schildts & Söderströmsiltä.

Toimitusjohtaja Urpu Strellman (s. 1979) aloittaa työnsä agentuurissa 9.1.2017. Strellman siirtyy tehtävään Art House-, Kustannus Jalava- ja Tietosanoma-kustantamojen kustannuspäällikön paikalta. Strellman on aikaisemmissa tehtävissään muun muassa vastannut kustantamojen kotimaisen ja käännetyn kirjallisuuden kustannuslistoista. Hänet tunnetaan erittäin laajoista kansainvälisistä verkostoistaan.

”Helsinki Literary Agency on ennennäkemätön mahdollisuus päästä kehittämään kotimaisen kirjallisuuden vientiä kansainvälisille markkinoille alusta alkaen. Uudesta toimijasta ja toimintamallista hyötyvät niin tekijät, kääntäjät kuin kustantajatkin. Olen myös iloinen ja innoissani päästessäni työskentelemään aikaisempaa enemmän sekä suomen- että ruotsinkielisen kotimaisen kaunokirjallisuuden kanssa”, sanoo Urpu Strellman.

Yhteyshenkilöt

Helsinki Literary Agency: toimitusjohtaja Urpu Strellman, 040 737 5535, urpu.strellman@gmail.com


Gummerus Kustannus Oy: kustantaja, toimitusjohtaja Anna Baijars, 040 584 0061, anna.baijars@gummerus.fi


Kustannusosakeyhtiö Teos: toimitusjohtaja Nina Paavolainen, 040 500 8342, nina.paavolainen@teos.fi


Schildts & Söderströms Ab: toimitusjohtaja Mari Koli, 045 657 9808, mari.koli@sets.fi

Kuvat

Urpu Strellman (kuva: Ismo Jokinen
Urpu Strellman (kuva: Ismo Jokinen
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus

Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Säyseimmilläänkin suurta draamaa – Laura Frimanin Uusi perhe eli miten päädyin elämäni hulluimpaan sekkailuun (Gummerus) ilmestyy Kansainvälisenä uusperheiden päivänä 16.9.25.8.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Kun toimittaja, kirjailija Laura Friman erosi lastensa isästä seitsemän vuotta sitten, aikeena ei todellakaan ollut salamarakastuminen ja nelilapsisen uusperheen perustaminen pikavauhdilla. Niin siinä kuitenkin kävi. Tuli äkkinäisiä muuttoja ja omaperäisiä tilanjakoratkaisuja, tuli kriisitilanteita ja kasvatusperiaateneuvotteluja, tuli sisäpiirin huumoria ja uusia perinteitä. Ennen kaikkea tuli uusi perhe, jolla on ikioma dynamiikkansa ja oma tapansa rakastaa ja välittää. Uusi perhe eli miten päädyin elämäni hulluimpaan seikkailuun (Gummerus) ilmestyy Kansainvälisenä uusperheiden päivänä 16.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Paula Havaste kirjoittaa historiallisessa romaanissaan sopimusavioliitosta, ruttoepidemiasta ja naiselle asetetuista odotuksista13.8.2026 13:17:25 EEST | Tiedote

Paula Havasteen Ruttotyttö-romaani (Gummerus) kertoo sitkeästä nuoresta Liinasta, joka joutuu luovimaan naiselle asetettujen odotusten ja vaatimusten ristiaallokossa 1600-luvulla. Havaste tunnetaan paitsi tietokirjoista myös historiallisista romaaneistaan, joissa tarinaan punoutuu tutkittua tietoa entisaikojen arjesta ja kansanperinteestä. Romaani ilmestyy ja on arvosteluvapaa 21.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Mitä tehdä, kun kansanvallan perustukset horjahtelevat? Jäähyväiset demokratialle (Gummerus) ilmestyy 4.9.12.8.2026 09:09:36 EEST | Tiedote

Demokratiaa on ajauduttu pitämään länsimaissa itsestäänselvyytenä, mutta sen perustukset horjahtelevat. Elämme maailmassa, jossa vaalit hävinnyt Yhdysvaltojen istuva presidentti yrittää estää vallanvaihdon usuttamalla kannattajansa rynnimään kongressitaloon estämään vaalituloksen vahvistamisen. Merkkejä kansanvallan rapauttamisesta löytyy myös EU-alueelta, Suomi mukaan lukien. Milloin maailma muuttui tällaiseksi? Miten kunnioitus kansanvaltaisia instituutioita ja inhimillisiä käytöstapoja kohtaan saivat väistyä öyhöttämisen, vihapuheen ja valheiden tieltä? Entä mitä asialle voisi tehdä? Matti Mörttisen ja Yannick Lahden Jäähyväiset demokratialle ilmestyy 4.9.

Murtuma runoilijan jalassa sai katsomaan maailmaa erilaisesta näkökulmasta – Silja Kejosen runokokoelmassa kontataan Versailles’n peilisalissa10.8.2026 14:02:09 EEST | Tiedote

Versailles (Gummerus) on kirjailija ja kuvataitelija Silja Kejosen neljäs runokokoelma. Siinä Marie Antoinette ei sopeudu tiukkaan etikettiin. Kokoelman hurmaavat kompositiot ja surrealistinen näyttämö tutkivat naisen ruumiillisuutta, vanhenemista ja vitaliteettia. Kejonen on sukeltanut Marie Antoinetten maailmaan myös yhdessä näyttelijä Outi Vuorirannan kanssa tehdyssä taideperformanssissa, jota on esitetty osana Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye