Mediatiedote: Gummerus, Teos ja Schildts & Söderströms perustavat käännösoikeuksia myyvän agentuurin
9.12.2016 09:30:00 EET | Gummerus | Tiedote
”Suomen nykykirjallisuus on kirkkaasti kansainvälistä tasoa. Tuntui luontevalta perustaa yhteinen kirjallisuusagentuuri tilanteessa, jossa sekä menestyksestä että kiinnostuksesta ulkomailla on näyttöä. Yhteistyö kustantamojen välillä Suomessa tässä muodossa on uraauurtavaa, mutta yhteinen innostuksemme tukea tekijöiden kansainvälistä tunnettuutta ja monivuotinen kokemuksemme ulkomaanoikeuksien menestyksekkäästä myynnistä antavat sille erinomaiset lähtökohdat. Suomen- ja ruotsinkieliset kirjailijamme muodostavat yhdessä kansainvälisiä kustantajia kiinnostavan, laajan ja monipuolisen listan”, linjaavat toimitusjohtajat Anna Baijars Gummerukselta, Nina Paavolainen Teoksesta ja Mari Koli Schildts & Söderströmsiltä.
Toimitusjohtaja Urpu Strellman (s. 1979) aloittaa työnsä agentuurissa 9.1.2017. Strellman siirtyy tehtävään Art House-, Kustannus Jalava- ja Tietosanoma-kustantamojen kustannuspäällikön paikalta. Strellman on aikaisemmissa tehtävissään muun muassa vastannut kustantamojen kotimaisen ja käännetyn kirjallisuuden kustannuslistoista. Hänet tunnetaan erittäin laajoista kansainvälisistä verkostoistaan.
”Helsinki Literary Agency on ennennäkemätön mahdollisuus päästä kehittämään kotimaisen kirjallisuuden vientiä kansainvälisille markkinoille alusta alkaen. Uudesta toimijasta ja toimintamallista hyötyvät niin tekijät, kääntäjät kuin kustantajatkin. Olen myös iloinen ja innoissani päästessäni työskentelemään aikaisempaa enemmän sekä suomen- että ruotsinkielisen kotimaisen kaunokirjallisuuden kanssa”, sanoo Urpu Strellman.
Yhteyshenkilöt
Helsinki Literary Agency: toimitusjohtaja Urpu Strellman, 040 737 5535, urpu.strellman@gmail.com
Gummerus Kustannus Oy: kustantaja, toimitusjohtaja Anna Baijars, 040 584 0061, anna.baijars@gummerus.fi
Kustannusosakeyhtiö Teos: toimitusjohtaja Nina Paavolainen, 040 500 8342, nina.paavolainen@teos.fi
Schildts & Söderströms Ab: toimitusjohtaja Mari Koli, 045 657 9808, mari.koli@sets.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Gummerus
Gummerus on vuonna 1872 perustettu yleiskustantamo. Toteutamme edelleen Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Riko Saatsille ensimmäinen Karelia-kirjallisuuspalkinto31.1.2026 14:30:00 EET | Tiedote
Lieksasta kotoisin olevan Riko Saatsin suistamolaisesta evakkoperheestä kertova romaani Yönistujat (Gummerus) saa nyt ensimmäistä kertaa jaettavan Karelia-kirjallisuuspalkinnon. Kirjailijan oman suvun kohtaloista ammentava romaani tekee näkyväksi uhanalaisen karjalan kielen ja kulttuurin, jolle ei ollut tilaa 1950-luvun Suomessa. Karelia-palkinnon, 20 000 euroa, myöntää Karjalaisen Kulttuurin Edistämissäätiö.
Kaarlen palkinnot kirjailija Juha Itkoselle, tietokirjailija Noora Vaaralalle ja suomentaja Antero Tiittulalle30.1.2026 21:00:00 EET | Tiedote
Kaarlen palkinnon kaunokirjailijalle saa Juha Itkonen romaanistaan Huomenna kerron kaiken. Kaarlen tietokirjapalkinto myönnetään Noora Vaaralalle taiteilija Reidar Särestöniemen elämäkerrasta Sarviini puhkeaa lehti. Suomentaja Antero Tiittula palkitaan vuonna 2025 ilmestyneistä laatukäännöksistä Barbara Kingsolverin romaanille Demon Coppperhead ja Richard Powersin romaanille Alkumeri. Kaarlen palkinnot on nimetty Gummeruksen perustajan Kaarle Jaakko Gummeruksen mukaan.
ENNAKKOTIEDOTE: Ylistetty, Saksaan myyty fantasiatrilogia jatkuu – Kirjailija-muusikko Niilo Seväsen Unten kruunu ilmestyy Kalevalan päivänä29.1.2026 08:34:00 EET | Tiedote
Kirjailijana ja Insomnium-metalliyhtyeen tähtenä tunnetun Niilo Seväsen Ikitalvi-trilogian odotettu toinen osa jatkaa luutunsoittaja Orfeuksen ja hänen suojelemansa Halla-tytön tarinaa. Sarjan avausosa Ikitalven polku (2024) sai loistoarviot sekä kriitikoilta että lukijoilta. Unten kruunu (Gummerus) ilmestyy 28.2.
ENNAKKOTIEDOTE: Jängällä kukaan ei kuule huutoasi – Kirjailijapariskunnan vinksahtanut dekkaridebyytti Turisti (Gummerus) vie Lapin matkailubisneksen synkälle puolelle16.1.2026 10:26:12 EET | Tiedote
Noora Mustajoen ja Bosse Hellstenin Turisti on omaleimainen, Lappiin sijoittuva esikoisjännäri, jonka miljöönä on tunturiparatiisin synkkä puoli. Sen oudot tapahtumat, elämänmakuiset ja salaisuuksien riivaamat henkilöhahmot sekä musta huumori pitävät lukijan tiukasti otteessaan. Jo ennen ilmestymistään kansainvälistä kiinnostusta herättänyt rikosromaani aloittaa Arktis-dekkarisarjan. Turisti (Gummerus) ilmestyy 13.2.2026.
Tällaista kirjaa Supon sisältä ei ole kirjoitettu koskaan aiemmin14.1.2026 11:30:29 EET | Tiedote
Turun terrori-isku, Al-Holin pakolaisleiri, Venäjän hyökkäys Ukrainaan, erittäin salainen piirakkaresepti ja tietysti jotain Tiitisen listastakin. Saana Nilsson työskenteli 17 vuotta Suojelupoliisissa edeten arkistoharjoittelijasta esikuntapäälliköksi. Raikkaassa muistelmakirjassaan Suojeluenkeli (Gummerus) hän kertoo, millaista oli työskennellä organisaatiossa, jossa kaikki on ehdottoman salaista ja panoksena on kansallinen turvallisuus. Teos avaa myös Nilssonin näkemyksiä Suomen ajankohtaisista turvallisuusuhkista. Kirja ilmestyy ja on käsittelyvapaa 18.2.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
