Mediatiedote: Kesän dekkareissa seikkaillaan ympäri maailmaa

Seppo Mustaluoto: Kuoleman safari (ilmestyy 10.6.)
Seppo Mustaluodon Kuoleman safarissa seikkaillaan Nigeriassa entisen erikoisjoukko-operaattorin Janne Norrmanin matkassa. Kirjassa selvitellään öljysatamabisneksiä, Jannen ukrainalais-venäläisen appiukkokokelaan liiketoimia sekä joudutaan terroristijärjestön kaappaamaksi. Luvassa on tiukkaa toimintaa, rohkeita juonenkäänteitä ja ammattisotilaan asiantuntemuksen ansiosta taatusti kutinsa pitävät yksityiskohdat. Seppo Mustaluoto tietää, mistä kirjoittaa sillä hän on tehnyt pitkän uran ammattisotilaana ja lainvalvontaviranomaisena eri puolilla Suomea ja kansainvälisissä tehtävissä.
Erin Kelly: Älä jää pimeään
Ylistävät arviot saanut Älä jää pimeään myi yksin Britanniassa yli puoli miljoonaa kappaletta ja nosti kirjailija Erin Kellyn psykologisen trillerin tähtikaartiin. Kellyn monitahoinen läpimurtoteos käsittelee seksuaalista väkivaltaa sekä rajaa suostumuksen ja kieltäytymisen välillä. Raiskausoikeudenkäynnistä alkunsa saava, yllättävä tapahtumaketju saa lukijan pohtimaan naisen asemaa, valheiden seurauksia ja totuuden monia puolia.
alkuteos He Said / She Said, suomentanut Päivi Pouttu-Delière
Fred Vargas: Muistoksi käynnistäsi (ilmestyy 3.6.)
Palkitun ranskalaisen dekkarikirjailijan Fred Vargasin Muistoksi käynnistäsi on loistavasti kirjoitettu, hulvaton dekkari, jonka vertaansa vailla oleva henkilögalleria takaa hauskuuden, loistava tyyli lukunautinnon ja uskomattomat juonenkäänteet aivojumpan. Salapoliisityö käynnistyy kun entinen poliisi Louis Kehweiler havaitsee koirankikkareessa ihmisluun harjoittaessaan tarkkailutoimintaa pariisilaisella puistonpenkillä rupikonnansa Bufon kanssa. Fred Vargas on koulutukseltaan kulkutauteihin ja keskiajan luihin erikoistunut arkeologi.
alkuteos Un peu plus loin sur la droite, suomentanut Marja Luoma
Anna Jansson: Sokea hetki (ilmestyy 3.6.)
Anna Jansson on yksi Ruotsin rakastetuimpia dekkaristeja. Hänen rikosromaaneitaan on myyty lähes kolme miljoonaa kappaletta, ja niitä on käännetty 15 kielelle. Sokea hetki jatkaa suosittua Maria Wern -sarjaa. Se yhdistelee taidokkaasti Gotlannin historiaa nykypäivän tapahtumiin.
alkuteos Kvinnan på bänken, suomentanut Sirkka-Liisa Sjöblom
Sujata Massey: Murha Bombayssa
Rei Shimura -dekkareistaan tunnetun Sujata Masseyn Murha Bombayssa aloittaa uuden historiallisen rikoskirjasarjan, jonka päähenkilö Perveen Mistry on saanut inspiraationsa Intian ja Ison-Britannian ensimmäisestä naisasianajajasta Cornelia Sorabjista. Sorabji oli ensimmäinen Bombayn yliopistosta valmistunut nainen ja ensimmäinen Oxfordin yliopistosta lakitutkinnon suorittanut nainen. Masseyn Murha Bombayssa on vanhanajan mysteeri, joka ei mässäile raakuuksilla vaan herkuttelee henkilöhahmoilla ja miljööllä ja herättää 1920-luvun monikulttuurisen Bombayn eloon.
alkuteos The Widows of Malabar Hill, suomentanut Maija Heikinheimo
Lisätietoja sekä haastattelupyynnöt:
Eeva Herrainsilta, eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Rosa-Maria Kari, rosa-maria.kari@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiRosa-Maria KariMarkkinointiviestinnän tuottaja
Puh:050 477 9332rosa-maria.kari@gummerus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Riko Saatsin Yönistujat on kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana6.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Kirjailija ja ohjaaja Riko Saatsi ammentaa Yönistujat-romaaniinsa (Gummerus) oman sukunsa kohtaloista. Teos kertoo isoäidin ruumiinvalvojaisten kautta suistamolaisesta evakkoperheestä, joka joutuu 1950-luvun Suomessa piilottamaan kielensä, uskontonsa ja kulttuurinsa. Romaani tekee näkyväksi uhanalaisen karjalan kielen.
Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.
Sanna Marinin muistelmakirja Toivo on tekoja on ilmestynyt4.11.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin odotettu kirja Toivo on tekoja (Gummerus) ilmestyy suomeksi ja englanniksi 4.11. Muistelmissaan Marin kertoo tiestään politiikan huipulle sekä avaa näkemyksiään johtajuudesta ja muutoksen aikaansaamisesta. Kirjan käännösoikeudet on myyty 17 maahan.
Koskettavia tarinoita, riipaisevia kohtaloita ja tietoa suljettujen ovien takaa – Gummeruksen kevään 2026 kirjaluettelo on julkaistu31.10.2025 10:55:56 EET | Tiedote
Ilmat pihalle lyövä romaani poikiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta ja hyväksikäytöstä. Suojelupoliisin arkistoharjoittelijan matka esikuntapäälliköksi. Urbaani ilmiöromaani sisaruudesta, menetyksistä ja riippuvuuksista. Eeppinen tietokirja millimetrin mittaisesta karhukaisesta. Gummeruksen kevät 2026 -katalogi esittelee Markku Haussilan, Saana Nilssonin, Coco Mellorsin, Suvi Auvisen ja muiden kiinnostavien kirjailijoiden uutuudet.
Synkässä Sveitsi-dekkarissa postipaketit johdattavat poliisin murhaajan jäljille30.10.2025 10:36:49 EET | Tiedote
Nicolas Feuzin Filatelisti (Gummerus) on tummanpuhuva dekkari, jossa Sveitsi toimii lumisena näyttämönä hyytäville murhille. Bestsellerkirjailija Joël Dicker valitsi teoksen Rosie & Wolf -kustantamonsa ensimmäiseksi julkaisuksi, ja sen ranskankielinen laitos on myynyt jo yli 40 000 kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

