Mediatiedote: Kirja antisankari Jeesuksesta, punkista ja kirkon kriisistä

”Kirjoitin tämän kirjan ihmisille, jotka ovat todennäköisesti jo vieraantuneet kirkosta, mutta joiden sydämellä on edelleen kysymys Jumalasta”, Henrik Wikström kertoo. Hän näkee alkukirkon aikansa punkliikkeenä, muutosta etsivien toisinajattelijoiden yhteisönä, ja uskoo, että kirkko voi selviytyä kriisistään, jos se ymmärtää nähdä Jeesuksen antisankarina ja osaa haastaa itsensä muutoksiin.
"Jumala on uljas peto, metsän kuningas, ei pyhän kokemisella itseään kaupittelevan kirkkolaitoksen brändi ja tuote eikä isojen kaupunkien vihervasemmistoa kosiskelevien seurakuntalehtien ”suuri tuntematon liberaali”. Pyhää ei voi olla ilman pelkoa, jännitystä ja seikkailua, pelastumista ei ilman vaaraa ja suuria tarinoita. Hyvä sotatarina on kiinnostavampi kuin se jännittävin, mikä moraalista karmaansa varjelevalle neurootikolle voi tapahtua: hybridiautolla saadut ylinopeussakot."
Henrik Wikström
Henrik Wikström on työskennellyt 15 vuotta pappina. Tällä hetkellä hän toimii Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan Agricola-liikkeen toiminnanjohtajana ja yhteisön rakentajana. 1970-luvun alussa syntyneenä hän varttui kaksinapaisessa maailmassa, ydinsodan varjossa – aikuisena hän huomasi lapsuutensa sisältäneen ihmiskunnan viimeiset selkeät päivät.
Wikström arvostaa mekaanisia kojeita niiden alastoman rehellisyyden vuoksi. Hän unelmoi maailmasta, jossa aikuiset olisivat vapaita työpaikkojen roolileikeistä ja kytköksissä alkukantaisempaan ihmisyyteen.
Mitä Jeesus tekisi – Kirkko ja 2000-luvun kapina
154 sivua
Kirja ilmestyy 23.9.2019
Lisätietoja sekä vedos- ja haastattelupyynnöt: eeva.herrainsilta@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva HerrainsiltaViestintäpäällikkö
Puh:040 5146 360eeva.herrainsilta@gummerus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Millaista on olla hiv-positiivinen äiti Suomessa? – Kansainvälistä aids-päivää vietetään 1.12.11.11.2025 13:14:00 EET | Tiedote
Kirjailija-toimittaja Mirkka Torikan Positiivinen – Minä ja hiv (Gummerus) kertoo Mervi Pakan elämästä yhtenä noin 3700 suomalaisesta hiv-positiivisesta. Teos päivittää tietoa hi-viruksesta, kuvaa sairastuneiden kohtaamaa syrjintää ja purkaa tautiin liittyvää stigmaa. Ennen tätä kirjaa yksikään suomalainen nainen, äiti, ei ole kertonut omalla nimellään hiv-tartunnastaan tässä mittakaavassa.
Anna-Liisa Ahokummulle Kalle Päätalo -palkinto11.11.2025 08:13:44 EET | Tiedote
Taivalkoskelta kotoisin oleva kirjailija Anna-Liisa Ahokumpu saa Kalle Päätalo -palkinnon romaanistaan Kosminen tanssija (Gummerus). Taitavan prosaistin syvästi koskettava romaani herättää pohtimaan sosiaalisen historiamme kipupisteitä. Palkinnolla halutaan Päätalon (11.11.1919–20.11.2000) toiveen mukaisesti tukea poikkeuksellisen lahjakasta nuorta kirjailijaa.
Riko Saatsin Yönistujat on kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana6.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Kirjailija ja ohjaaja Riko Saatsi ammentaa Yönistujat-romaaniinsa (Gummerus) oman sukunsa kohtaloista. Teos kertoo isoäidin ruumiinvalvojaisten kautta suistamolaisesta evakkoperheestä, joka joutuu 1950-luvun Suomessa piilottamaan kielensä, uskontonsa ja kulttuurinsa. Romaani tekee näkyväksi uhanalaisen karjalan kielen.
Paavo Teittisen Pitkä vuoro on tietokirjallisuuden Finlandia-palkinnon ehdokkaana4.11.2025 11:30:00 EET | Tiedote
Palkitun tutkivan journalistin Paavo Teittisen Pitkä vuoro – Kuinka moderni orjuus juurtui Suomeen (Gummerus) on kylmäävä selvitys suomalaisesta ihmiskaupasta. Hätkähdyttävä teos purkaa osiin oikeusvaltiolle kiusallisen ilmiön: meidän elintasoamme – edullisia lounaita, koulujen siisteyttä, kotien rakentamista – ylläpitää suuri joukko hyväksikäytettyjä ihmisiä. Suomessa ulkomaalaiset ihmiskaupan uhrit tekevät pakkotyötä ravintoloissa, siivousfirmoissa, marjatiloilla, rakennustyömailla ja metsissä. Köyhistä maista saapuvia työntekijöitä riistetään järjestelmällisesti.
Sanna Marinin muistelmakirja Toivo on tekoja on ilmestynyt4.11.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin odotettu kirja Toivo on tekoja (Gummerus) ilmestyy suomeksi ja englanniksi 4.11. Muistelmissaan Marin kertoo tiestään politiikan huipulle sekä avaa näkemyksiään johtajuudesta ja muutoksen aikaansaamisesta. Kirjan käännösoikeudet on myyty 17 maahan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



