Mediatiedote: Lasten- ja nuortenkirjoissa salamarakastutaan, ollaan työharjoittelussa ja juhlitaan pyöreitä vuosia
26.6.2019 11:39:31 EEST | Gummerus | Tiedote

Holly Bourne: Niin käy vain elokuvissa (ilmestyy 15.7.)
Palkittu brittiläinen menestyskirjailija Holly Bourne tunnetaan nuorten elämää samaistuttavasti kuvaavista YA-romaaneista. Uutuusromaani Niin käy vain elokuvissa sisältää koko joukon herkullisia leffaviittauksia. Rakkaudessa pettynyt Audrey Winters aloittaa työt elokuvateatterissa, jossa hän kohtaa leffatähteä muistuttavan Harryn. Tämä vuosisadan rakkaustarina ei sisällä suudelmia lumisateessa, kiiruhtamista lentokentälle tai rakastetun kiipeämistä sisään makuuhuoneen ikkunasta. Siihen kuuluu kipua, hämmennystä, toivoa ja hämmästystä sekä romanttisen viihteen siirappisten, epärealististen ja vahingollisten kliseiden julistamista pannaan. Niin, ja zombeja.
alkuteos It Only Happens In The Movies, suomentanut Kristiina Vaara
Kerstin Gier: Pilvilinna (ilmestyy 15.7.)
Saksalainen Kerstin Gier tunnetaan suuren suosion saavuttaneista nuortenromaaneista, jotka nousevat kotimaassaan suoraan myyntilistojen kärkeen ja loistavat kansainvälisillä markkinoilla. Lastenromaani Pilvilinna on henkeäsalpaava seikkailu täynnä vanhan ajan tyttöromaanin viehätystä ja satumaista lumoa. Loistonsa päivät ohittanut vuoristohotelli Pilvilinna herää kerran vuodessa eloon uudenvuodenjuhlien alkaessa. Työharjoittelijaksi palkattu 17-vuotias Fanny ajautuu unohtumattomalle matkalle huomatessaan, että kaikki vieraat eivät ole sitä, mitä sanovat olevansa.
alkuteos Wolkenschloss, suomentanut Heli Naski
Gösta Knutsson: Pekka Töpöhäntä (ilmestyy 22.7.)
Maailman kiltein kissa täyttää 80 vuotta! Juhlan kunniaksi julkaistaan yksissä kansissa neljä ensimmäistä Pekka Töpöhäntä -kirjaa: Pekka Töpöhännän seikkailut, Pekka Töpöhännän uudet seikkailut, Pekka Töpöhäntä Amerikassa ja Mitenkähän Pekka Töpöhännän käy? Pekka Töpöhäntä on satukirja lapsille, mummoille, vaareille, lapsenlapsille, nostalgiannälkäisille, pitkien tarinoiden ystäville, iltasatujen lukijoille, klassikkosatuja rakastaville ja jokaiselle, joka uskaltaa olla kiltti.
suomentanut Terttu Liukko
Gösta Knutsson, Åsa Rönn ja Michael Rönn: Pekka Töpöhäntä ja Mauri Mäyräkoira (ilmestyy 22.7.)
Pekka Töpöhäntä muistuttaa meitä kaikkia erilaisuuden hyväksymisestä ja ystävyyden voimasta. Joskus vaatii paljon rohkeutta olla kiltti! Mauri Mäyräkoira on siitä kummallinen koira, että sillä on vain yksi korva. Muut koirat kiusaavat Mauria ja nimittelevät korvapuoleksi, mutta Pekan mielestä se näyttää oikeastaan aika kiltiltä. Eikä ole Maurin vika, että sillä ei ole toista korvaa. Kissan ja koiran ystävyys on aluksi muiden kissojen mielestä outo juttu, ja erityisesti ilkeä Monni yrittää tehdä kaksikolle kolttosiaan.
alkuteos Pelle Svanslös och Taxen Max, suomentanut Sirkka-Liisa Sjöblom
Parhaat koululaisvitsit 2019 (ilmestyy 15.7.)
Parhaat koululaisvitsit 2019 – Nakerrettu joulukuusi on kokoelma, johon on koottu koululaisten lähettämiä vitsejä. Kirja on tikahduttavan hauska ikisuosikki, jonka sisältö ilahduttaa vuodesta toiseen.
Lisätietoja
rosa-maria.kari@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Rosa-Maria KariMarkkinointiviestinnän tuottaja
Puh:050 477 9332rosa-maria.kari@gummerus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus
Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Lähes puoli miljoonaa myytyä kirjaa – Esa Sirén on sukupolvensa menestynein sotakirjailija4.8.2026 10:12:10 EEST | Tiedote
Esa Sirén ryhtyi kirjailijaksi viisikymppisenä pitkän jääkiekkovalmentajan uran jälkeen. Nyt, yli 20 vuotta ja 22 sotaromaania myöhemmin, hän on sukupolvensa menestynein sotakirjailija. Kaukopartioromaani Valiosissit selustassa (Gummerus) vie lukijan kesän 1944 sotatapahtumiin Aunukselle hetkeen, jossa puna-armeija ryhmittyi hyökkäykseen murskaavalla ylivoimalla, suomalaisjoukot vetäytyivät U-asemaan ja koko Suomi jännitti peloissaan maan kohtaloa.
ENNAKKOTIEDOTE: Erokirja lapsiperheiden vanhemmille antaa tietoa ja vertaistukea sekä pöllyttää perhepuhetta ja purkaa häpeää3.8.2026 13:10:00 EEST | Tiedote
Miksi puhutaan rikkinäisistä perheistä? Onko avioero epäonnistuminen? Millainen on hyvä ero ja miten se tehdään? Miten eroperheet pitäisi kohdata neuvolassa, päivähoidossa ja koulussa? Raisa Mattilan ja Antti Bergin Päätös – Erokirja lapsiperheen vanhemmille (Gummerus) on raikkaan suorapuheinen, hauska ja henkilökohtainen teos, joka kyseenalaistaa määrätietoisesti eroon liitettyä häpeää ja kokoaa yhteen kaiken tiedon, mitä tarvitaan hyvään eroon. Kirja ilmestyy 24.8.
ENNAKKOTIEDOTE: Miten irtautua turhasta yliajattelusta? Joseph Nguyenin menestyskirja Älä usko kaikkea mitä ajattelet (Gummerus) ilmestyy 31.8.31.7.2026 08:16:00 EEST | Tiedote
Ahdistus. Huolestuneisuus. Itsekritiikki. Yliajattelu. Miten mieli voi kasata vaikeista tunteista pysyvän henkisen kuorman? Olisiko mahdollista oppia elämään hyvää elämää siitä huolimatta? Älä usko kaikkea mitä ajattelet – Näin lopetat yliajattelun ja löydät mielenrauhan (Gummerus) on täsmäteos kaikille stressin riivaamille.
ENNAKKOTIEDOTE: Feministinen aikalaissatiiri tradwife-ilmiöstä riisuu somevaikuttajan kiiltokuvaelämän painajaiseksi – Caro Claire Burken hittiromaani Eilisvuosi ilmestyy suomeksi 10.8.25.6.2026 09:37:21 EEST | Tiedote
Kirjasomen hittikirjaksi Yhdysvalloissa sekä Isossa-Britanniassa noussut Caro Claire Burken esikoisromaani Yesteryear ilmestyy suomeksi elokuussa nimellä Eilisvuosi (Gummerus). Herkullinen satiiri myrkyllisestä somekulttuurista ja tradwife-ilmiöstä nousi välittömästi ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen. Esimerkiksi New York Times ja BBC ovat jo valinneet sen kuluvan vuoden parhaiden kirjojen joukkoon.
Palkittu tietokirja on suuri kertomus Wagner-loikkarista ja nyky-Venäjästä sodassa24.6.2026 14:36:16 EEST | Tiedote
Sota-alueilla tekemästään työstä tunnetun toimittajan ja tietokirjailijan Åsne Seierstadin Rauhattomuus – Venäjä sisältä käsin (Gummerus) kertoo Paatsjoen jäätä pitkin Venäjältä Norjaan loikanneen Wagner-taistelijan Andrei Medvedevin elämäntarinan ja päästää ääneen tavallisia venäläisiä suurkaupungeista Siperian syrjäseuduille. Seierstad teki kirjaa kirjoittaessaan viisi pitkää matkaa eri puolille Venäjää vuosina 2023–2025. Norjan kaikki merkittävimmät kirjallisuuspalkinnot, Brageprisenin, Kritikerprisenin ja Bokhandlerprisenin, voittanut teos ilmestyy suomeksi Onerva Kuusen kääntämänä 3.8. Åsne Seierstad vierailee Helsingissä 22.9.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme






