Gummerus

Mediatiedote: Ranskalaisfeministi Mona Chollet’n tietokirja noitavainoista on ajankohtainen puheenvuoro maailmalla jylläävästä naisvihasta

Jaa
1500- ja 1600-lukujen noitavainojen perintö elää yhä: monet samat ennakkoluulot rajoittavat naisten elintilaa nyky-yhteiskunnassakin, kirjoittaa Mona Chollet menestystietokirjassaan Naisia vai noitia? – Naisvainot ennen ja nyt (Gummerus). Ranskan eturivin feministi pohtii myös, miksi noituus on juuri nyt iso ilmiö maailmalla.

Mona Chollet tutkii tietokirjassaan Euroopan ja Yhdysvaltojen noitavainoja ja niiden seurauksia. Vainot lisäsivät naisiin kohdistuvia ennakkoluuloja ja tukahduttivat erilaisen tavan elää. Noidiksi tuomitut olivat usein yksin eläviä, lapsettomia tai vanhoja naisia. Syytteeseen saattoi riittää se, että sanoi vastaan miehelle, puhui liian kovalla äänellä tai oli seksuaalisesti hieman liian vapautunut.

Chollet’n mukaan vainoilla on ollut merkittävä vaikutus siihen, miten nykynaisen elintilaa rajoitetaan: ”Jos noitavainoja ei olisi ollut, eläisimme luultavasti hyvinkin erilaisissa yhteiskunnissa.”

Naisvainoista henkilökohtaisesti ja elävästi kertova Naisia vai noitia? on ollut Ranskan myydyimpien tietokirjojen listalla jo toista vuotta. Kirja on myös kriittinen puheenvuoro yhteiskunnasta, jossa naisten alistaminen on kulkenut rinnakkain luonnon alistamisen kanssa. Se pohtii myös, miksi miksi noidista on tullut nykyfeministeille esikuvia.

Mona Chollet
Mona Chollet on ranskalainen eturivin feministi, kirjailija ja toimittaja. Chollet toimii Le Monde Diplomatique -lehden päätoimittajana ja kirjoittaa sen ohella suosittua La Meridienne -blogia. Hänen aikaisemmat kirjansa käsittelevät muun muassa kauneuden ja kodin historiaa naisnäkökulmasta.

Mona Chollet, Naisia vai noitia? – Naisvainot ennen ja nyt
Alkuteos Sorcierès. La puissance invaincue des femmes
Suomentanut Taina Helkamo
254 sivua

Lisätietoja: eeva.herrainsilta@gummerus.fi

Arvostelukappale- ja kuvapyynnöt: rosa-maria.kari@gummerus.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Mona Chollet, kuva: Mathieu Zazzo
Mona Chollet, kuva: Mathieu Zazzo
Lataa
Naisia vai noitia?
Naisia vai noitia?
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus

”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

Ikipuut-kirjailijan häikäisevä uutuus kysyy, voiko valtameret pelastaa ihmisen ahneudelta16.9.2025 10:27:44 EEST | Tiedote

Pulitzer-palkitun Richard Powersin Alkumeri (Gummerus) tekee valtamerille sen, mitä menestysromaani Ikipuut (2021) teki metsille. Syvästi vaikuttava teos kertoo merien mahdista ja kauneudesta, ihmisen jättämistä peruuttamattomista jäljistä sekä teknologian vääjäämättömältä vaikuttavasta voittokulusta. Teoksen on suomentanut palkittu kääntäjä Antero Tiittula.

Chilillä maustettua kurpitsalattea – Bootkok-hitti Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on täsmäkirja Halloween-fiilistelyyn15.9.2025 12:42:16 EEST | Tiedote

Laurie Gilmoren suositun Dream Harbor -sarjan ensimmäinen osa Kahvila Pumpkin Spice (Gummerus) on noussut kansainvälisten myyntilistojen ykkössijoille ja lukijoiden suursuosikiksi. Kahvila Pumpkin Spice edustaa tällä hetkellä etenkin kirjatiktokkaajien keskuudessa trendaavaa viihdekirjallisuuden lajityyppiä, jossa yhdistyvät kodikkaat ja omalaatuiset pikkukaupungit, sympaattiset hahmot, romantiikka sekä poskia kuumottavat seksikohtaukset.

ENNAKKOTIEDOTE: Hiljaisia eroja ja vaiettuja tabuja – japanilainen rakkauselämä suomalaisen silmin5.9.2025 10:30:56 EEST | Tiedote

Vuosia Japanissa asuneen ja opiskelleen Minna Eväsojan tarinallinen tietokirja Rakkauden merkit (Gummerus) on hurmaava kurkistus japanilaisten naisten maailmaan rakkauden, parisuhteen ja perhe-elämän näkökulmasta.​ Kirja avaa japanilaisen rakkauselämän erikoisuuksia sekä eroihin, lapsettomuuteen, väkivaltaan ja häpeään liittyviä tabuja. Teos ilmestyy 3.10.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye