Gummerus

Mediatiedote: Syksyn sotakirjat käsittelevät talvisotaa Lapissa, Ässä-rykmentin jatkosotaa ja Mai Guban sissiretkeä

17.10.2019 14:00:00 EEST | Gummerus | Tiedote

Jaa
Historioitsija Mika Kuljun Kaksintaistelu lumessa (Gummerus) kuvaa vuosien 1939–1940 taisteluita Sallan ja Petsamon suunnalla. Erkki Nordbergin käsikirjoittama ja Jarmo Niemisen toimittama Ässät jyllää! (Gummerus) on ensimmäinen kattava kuvaus pääosin helsinkiläisistä koostuneen Ässä-rykmentin jatkosodasta. Raine Narvan ja Simo Liikasen Katkaiskaa Muurmannin rata (Gummerus) kertoo tammikuussa 1942 Mai Gubaan tehdystä massiivisesta sissiretkestä.

Mika Kulju: Kaksintaistelu lumessa – Lapin talvisota 1939–1940

Historioitsija Mika Kuljun uutuuskirja nostaa esiin vähemmälle huomiolle sotahistoriassa jääneet taistelut Lapissa talvisodassa vuosina 1939–1940. Mäntyvaaran taistelussa 20. joulukuuta 1939 ratkaistiin Lapin kohtalo neljässä tunnissa: jos suomalaiset olisivat hävinneet, olisi puna-armeija päässyt Rovaniemelle ja sitä kautta Tornioon. Suomen elintärkeä maayhteys länteen olisi ollut poikki. Mäntyvaaran ja Pelkosenniemen taisteluiden ohella Lapin talvisodan toinen päänäyttämö oli Petsamo. Siellä taisteltiin pääosin tuhannen suomalaisen voimin, kun hyökkääjällä oli käytössään 30 000 miestä.

Lapin taisteluiden kuvauksen lisäksi Kaksintaistelu lumessa on läpileikkaus talvisodan historiaan. Mika Kulju käy Lapin taistelut läpi faktojen valossa ja koko talvisodan kontekstissa: esimerkiksi Raatteen tien taistelulla ei olisi ollut nykykäsityksen kaltaista laajempaa merkitystä, jos suomalaiset olisivat hävinneet Sallan tai Petsamon suunnalla.

Historioitsija, FM Mika Kuljun (s. 1969) tuotantoon kuuluu sotahistoriaa, elämäkertoja ja eräkirjallisuutta, mm. Raatteen tie (2007), Lapin sota 1944–1945 (2013), Kohtalona Tali-Ihantala (2014), Käsivarren sota (2017), kaksi Eränkävijät-kirjaa (2017, 2018) ja Kirjeitä Raatteen tieltä (2018)

Erkki Nordberg ja Jarmo Nieminen (toim.): Ässät jyllää! – Stadin kundit jatkosodassa

Pääosin helsinkiläisistä koostunut Ässä-rykmentti tunnettiin joukkona, jota kuljetettiin ympäri rintamia vaikeisiin tilanteisiin. Eversti Erkki Nordberg kuvaa elävästi Stadin kundien sotatien jatkosodassa. Ässät jyllää! -kirja on ensimmäinen kattava kuvaus Ässä-rykmentin jatkosodasta.

Teos perustuu eversti Erkki Nordbergin (1946–2012) käsikirjoitukseen, jonka on toimittanut tietokirjailija, everstiluutnantti evp. Jarmo Nieminen. Tekstiä kuvittavat autenttiset valokuvat elämästä rintamalla sekä yksityiskohtaiset kartat Ässän sotatiestä. Teos sisältää henkilömatrikkelin Ässä-rykmentissä menehtyneistä.

Raine Narva ja Simo Liikanen: Katkaiskaa Muurmannin rata – Mai Guban sotaretken kadonneet kuvat

Tiedotuskomppaniassa työskennellyt Toivo V. Narva osallistui tammikuussa 1942 Mai Gubaan tehdylle massiiviselle sissiretkelle, josta tuli yksi koko jatkosodan legendaarisimmista. Yli 1 900 suomalaissotilasta hiihti kovassa pakkasessa Itä-Karjalan korpien läpi syvälle vihollisen selustaan, tuhosi menestyksellisesti Mai Guban asemakylän, katkaisi hetkeksi sotatarvikeliikenteen ratkaisevan tärkeällä Muurmannin radalla ja onnistui vetäytymään takaisin omalle puolelle.

Kirja perustuu Toivo V. Narvan ottamiin valokuviin, kirjeisiin ja hänen taitavasti kirjoittamaansa sotaretkikuvaukseen, joka toimitettiin viipymättä marsalkka Mannerheimin luettavaksi. Raine Narva ja Simo Liikanen taustoittavat historialliset tapahtumat.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Katkaiskaa Muurmannin rata
Katkaiskaa Muurmannin rata
Lataa
Kaksintaistelu lumessa
Kaksintaistelu lumessa
Lataa
Ässät jyllää!
Ässät jyllää!
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus

”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Hanna Brotherus kirjoittaa vahvan kehollisesti rakkaudesta, naiseudesta, sairaudesta ja addiktioista5.8.2026 10:46:17 EEST | Tiedote

"Eniten elämässäni olen ajatellut seksiä ja ruokaa”, toteaa päähenkilö kirjailija ja koreografi Hanna Brotheruksen 2.9. ilmestyvässä romaanissa Paitsi rakkaus (Gummerus). Romaani kuljettaa lukijan Pariisin kaduilta syömishäiriöklinikan käytäville. Se kuvaa vavahduttavasti naisen suhdetta omaan kehoon ja kaipuuta toisen lähelle. Silmiä avaava teos kysyy, voiko pakkomielteitä ruokaan ja rakkauteen erottaa toisistaan.

Lähes puoli miljoonaa myytyä kirjaa – Esa Sirén on sukupolvensa menestynein sotakirjailija4.8.2026 10:12:10 EEST | Tiedote

Esa Sirén ryhtyi kirjailijaksi viisikymppisenä pitkän jääkiekkovalmentajan uran jälkeen. Nyt, yli 20 vuotta ja 22 sotaromaania myöhemmin, hän on sukupolvensa menestynein sotakirjailija. Kaukopartioromaani Valiosissit selustassa (Gummerus) vie lukijan kesän 1944 sotatapahtumiin Aunukselle hetkeen, jossa puna-armeija ryhmittyi hyökkäykseen murskaavalla ylivoimalla, suomalaisjoukot vetäytyivät U-asemaan ja koko Suomi jännitti peloissaan maan kohtaloa.

ENNAKKOTIEDOTE: Erokirja lapsiperheiden vanhemmille antaa tietoa ja vertaistukea sekä pöllyttää perhepuhetta ja purkaa häpeää3.8.2026 13:10:00 EEST | Tiedote

Miksi puhutaan rikkinäisistä perheistä? Onko avioero epäonnistuminen? Millainen on hyvä ero ja miten se tehdään? Miten eroperheet pitäisi kohdata neuvolassa, päivähoidossa ja koulussa? Raisa Mattilan ja Antti Bergin Päätös – Erokirja lapsiperheen vanhemmille (Gummerus) on raikkaan suorapuheinen, hauska ja henkilökohtainen teos, joka kyseenalaistaa määrätietoisesti eroon liitettyä häpeää ja kokoaa yhteen kaiken tiedon, mitä tarvitaan hyvään eroon. Kirja ilmestyy 24.8.

ENNAKKOTIEDOTE: Miten irtautua turhasta yliajattelusta? Joseph Nguyenin menestyskirja Älä usko kaikkea mitä ajattelet (Gummerus) ilmestyy 31.8.31.7.2026 08:16:00 EEST | Tiedote

Ahdistus. Huolestuneisuus. Itsekritiikki. Yliajattelu. Miten mieli voi kasata vaikeista tunteista pysyvän henkisen kuorman? Olisiko mahdollista oppia elämään hyvää elämää siitä huolimatta? Älä usko kaikkea mitä ajattelet – Näin lopetat yliajattelun ja löydät mielenrauhan (Gummerus) on täsmäteos kaikille stressin riivaamille.

ENNAKKOTIEDOTE: Feministinen aikalaissatiiri tradwife-ilmiöstä riisuu somevaikuttajan kiiltokuvaelämän painajaiseksi – Caro Claire Burken hittiromaani Eilisvuosi ilmestyy suomeksi 10.8.25.6.2026 09:37:21 EEST | Tiedote

Kirjasomen hittikirjaksi Yhdysvalloissa sekä Isossa-Britanniassa noussut Caro Claire Burken esikoisromaani Yesteryear ilmestyy suomeksi elokuussa nimellä Eilisvuosi (Gummerus). Herkullinen satiiri myrkyllisestä somekulttuurista ja tradwife-ilmiöstä nousi välittömästi ilmestyttyään myyntilistojen kärkeen. Esimerkiksi New York Times ja BBC ovat jo valinneet sen kuluvan vuoden parhaiden kirjojen joukkoon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye