Gummerus

Mediatiedote: Tarkka kuvaus naisiin kohdistuvista paineista ja urakeskeisestä työkulttuurista nyky-Japanissa

11.2.2020 13:28:12 EET | Gummerus | Tiedote

Jaa
Mitä tarkoittaa ”normaali elämä”, pohtii Sayaka Murata romaanissaan Lähikaupan nainen (Gummerus). Kirja kertoo 36-vuotiaasta Keikosta, joka on tyytyväinen elämäänsä sinkkuna ja osa-aikaisena lähikaupan myyjänä. Perhe ja ystävät eivät kuitenkaan ymmärrä hänen valintojaan. Monesti palkittu Murata on yksi Japanin merkittävimpiä nykykirjailijoita.

Keiko on ollut samassa tokiolaisessa lähikaupassa, konbinissa, töissä 18 vuotta. Myymälästä ja sen joka päivä toistuvista askareista hän on löytänyt elämänsä tarkoituksen. Läheisten ja ympäristön luoma paine edetä uralla ja perustaa perhe pakottavat Keikon epätoivoisiin tekoihin.

Viimeisen kahden viikon aikana minulta oli kysytty neljätoista kertaa, miksi en ollut naimisissa. Kaksitoista kertaa oli tiedusteltu, miksi olin yhä osa-aikatyössä. Olin päättänyt joka tapauksessa korjata asiat, joista oli huomautettu lukuisia kertoja. Halusin muutosta. Oli muutos sitten hyvä tai paha, tuntui se paremmalta kuin nykyinen umpikujani.

Sayaka Murata (s. 1979) on palkittu Japanin arvostetuimmalla kirjallisuuspalkinnolla Akutagawalla, sekä Gunzo-, Noma- ja Mishima Yukio -palkinnolla. Lähikaupan nainen on ensimmäinen Muratalta suomennettu romaani. Se on myynyt yksin Japanissa 650 000 kappaletta, ja se on ollut menestys myös Isossa-Britanniassa ja Yhdysvalloissa. Murata on itse ollut osa-aikatyössä tokiolaisessa lähikaupassa.

Sayaka Murata, Lähikaupan nainen
alkuteos Konbini ningen
suomentanut Raisa Porrasmaa
126 sivua

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Lähikaupan nainen
Lähikaupan nainen
Lataa
Sayaka Murata, kuva: Bungeishunju Ltd
Sayaka Murata, kuva: Bungeishunju Ltd
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Gummerus
Gummerus
PL 1000 / Käenkuja 3 A
00501 HELSINKI

*010 6836 200http://www.gummerus.fi

Gummerus
”Tehtävämme on julkaista kirjallisuutta huviksi ja hyödyksi.” Kaarle Jaakko Gummerus

Suomen vanhin yleiskustantamo Gummerus Kustannus Oy on vuodesta 1872 toteuttanut perustajansa visiota: julkaisemme vastustamattoman viihdyttävää, inspiroivaa ja informoivaa kirjallisuutta. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse, tekevät kädet ja hyvä sydän.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gummerus

ENNAKKOTIEDOTE: Kirjailijatähti Taylor Jenkins Reidin uusin suomennos kuvaa urheilumaailman seksismiä ja rasismia – Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) ilmestyy 17.9.4.9.2026 08:03:00 EEST | Tiedote

Aikamme menestyneimpiin kirjailijoihin kuuluvan Taylor Jenkins Reidin Unohtumaton Carrie Soto (Gummerus) on feministinen vastapallo urheilun miehiselle maailmalle. 1990-luvun tennismaailmaan sijoittuva tarina kyltymättömästä voitonhimosta ja kuolemattoman kuuluisuuden hinnasta kuvaa tarkkanäköisesti myös urheilumaailman seksismiä ja rasismia.​ Romaani ilmestyy suomeksi 17.9.

Yhteensä 713 tuntia ja 15 minuuttia – Kalle Päätalon Iijoki-sarja Toni Kamulan lukemina äänikirjoina on valmistunut2.9.2026 13:53:50 EEST | Tiedote

Kalle Päätalon klassikko, omaelämäkerrallinen Iijoki-sarja, on nyt kokonaisuudessaan myös äänikirjayleisön kuunneltavissa näyttelijä-ohjaaja Toni Kamulan lukemana. 26-osaisen sarjan kokonaiskesto äänikirjoina on 713 tuntia ja 15 minuuttia. Äänikirjojen kuuntelijat ovat löytäneet klassikon; sarjaa on kuunneltu tähän mennessä äänikirjoina jo yli 6 miljoonaa tuntia.

ENNAKKOTIEDOTE: Eeppinen meno, kirjalliset naiset vai hiukset ja karvat? – Uutuuskirja tarjoaa yleistiedon lisäksi teemavisoja laidasta laitaan28.8.2026 12:26:28 EEST | Tiedote

Tunnistatko klassikkoelokuvien alkukohtaukset ja kirjojen avauslauseet? Muistatko kaupungit ja karaokehitit? Hallitsetko symbolit, sodat ja salaliittoteoriat? Tiedätkö drinkkien, diivojen, diktaattorien ja Disney-hahmojen nimet? Pitkän linjan pubivisaemäntä Lotta Dufva on koonnut parhaat visailukysymyksensä yksiin kansiin. Tietäjät tietää – 2000 visakysymystä (Gummerus) sekoittaa popkulttuuria, tämän päivän ilmiöitä ja klassista yleistietoa pieni vino hymynkare huulessa. Kirja ilmestyy 23.9.

ENNAKKOTIEDOTE: Inari Fernándezin puheenaiheromaani Vapaus saa jatkoa – Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) ilmestyy 24.9.26.8.2026 09:43:10 EEST | Tiedote

Vuoden 2025 kirjatapaus Vapaus (Gummerus) saa jatkoa syyskuussa. Inari Fernándezin Lappiin sijoittuva, Lemmentulet-trilogian toinen osa Rakkaus (Gummerus) on täynnä yllätyskäänteitä ja tutkii muun muassa sitä, millaiset pelisäännöt polyamoria asettaa suhteelle pienessä kylässä ja miten somessa leviävä tradwife-trendi koettelee äidin ja aikuistuvan tyttären suhdetta. Samalla romaani pohtii rakkauden olemusta ja anteeksiantoa. Mitä on hyvää tekevä rakkaus? Entä millaista on luottamuksen menettäminen ystävyyssuhteessa ja voiko luottamusta saada takaisin?

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye