Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskusPohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Meriluonnon monimuotoisuutta kartoitetaan Perämeren rannikolla

Jaa
Perämeren rannoilla liikkuu heinä- ja elokuun aikana meriluonnon kartoittajia SUP-laudoilla ja kahlaamalla.

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen alueella toteutetaan vedenalaisen luonnon monimuotoisuuden inventointeja osana VELMU2 -ohjelmaa ja uhanalaisten lajien kartoitusta, joissa tavoitteena on lisätä tietoa pohjoisen Perämeren huonommin tunnettujen rannikkoalueiden lajistosta ja luontotyypeistä.

Kartoitukset on suunnattu matalille ranta-alueille ja erityisinä kohdelajeina tänä kesänä ovat erittäin uhanalainen lietetatar ja harvinainen, matalien hiekkapohjaisten rantavesien kovakuoriaislaji meriuposkuoriainen. Kerättävää tietoa hyödynnetään esimerkiksi lajien hoidon ja merialueiden käytön suunnittelussa.

Kartoituksia toteutetaan Iissä, Oulussa, Siikajoella, Raahessa ja Kalajoella. Lisäksi kovakuoriaiskartoitukset suuntautuvat Iin ja Raahen alueille. Inventointeja toteuttavat Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus sekä Albus Luontopalvelut Oy.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kasvillisuuskartoitukset: Eveliina Lampinen, p. 0295 038 023, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi


Kovakuoriaiskartoitukset: Panu Välimäki, p. 044 241 7594, etunimi.sukunimi@albusluontopalvelut.fi

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Veteraanikatu 1
90130 Oulu

0295 038 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-pohjanmaa

Pohjois-Pohjanmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus

Pohjois-Pohjanmaan taloudessa pientä vireytymistä – kasvua odotetaan vuonna 202630.10.2025 10:25:24 EET | Tiedote

Talouden matalasuhdanne on kestänyt Pohjois-Pohjanmaalla pitkään. Alkuvuonna 2025 talouskasvu on ollut yhä vaimeaa, joskin pientä vireytymistä on ollut havaittavissa. Esimerkiksi useissa teollisuusyrityksissä on saatu tarjouspyyntöjä kasvavalla tahdilla ja tilauksiakin toimitetaan aiempaa enemmän. Suhdannekäänteen ajankohdasta ei ole tarkkaa näkymää, mutta vuonna 2026 taloudellisen aktiivisuuden uskotaan kasvavan. Inflaation ja korkojen laskut edistävät investointien ja yksityisen kulutuksen kasvua.

Peuranevan aurinko- ja tuulivoimahankkeen (Siikalatva ja Raahe) ympäristövaikutusten arviointi käynnistyy22.10.2025 08:45:41 EEST | Tiedote

Semecon Oy suunnittelee aurinkovoima-alueen ja 5 tuulivoimalan rakentamista Siikalatvan kunnan ja Raahen kaupungin alueelle. Hankkeen ympäristövaikutusten arvioinnin (YVA) käynnistymisestä järjestetään yleisötilaisuus Pulkkilassa Siikalatvan kunnantalolla maanantaina 3.11.2025 klo 17.00. Tilaisuudessa esitellään myös hankkeen kaavoitusta. Kahvitarjoilu klo 16.30 alkaen, kaikki asiasta kiinnostuneet ovat tervetulleita. Hankealue sijaitsee noin 20 kilometrin päässä Siikalatvan keskustaajamasta luoteeseen ja noin 52 kilometriä Raahen keskustasta kaakkoon. Hanke koostuu aurinkovoima-alueesta ja tuulivoimaloiden alueesta sekä näiden kantaverkkoon yhdistävästä sähkönsiirtoreitistä. Liittyminen kantaverkkoon on suunniteltu tapahtuvan Fingrid Oyj:n suunnitteilla olevalla Lumijärven sähköasemalla noin 10 kilometriä hankealueesta länteen. Liityntäjohdolle tarkastellaan kahta vaihtoehtoista sähkönsiirtoreittiä. Hankealueen kokonaispinta-ala on noin 1500 hehtaaria. Tuulivoima-alueen laajuus on noi

Työttömien määrässä pientä laskua Pohjois-Pohjanmaalla21.10.2025 08:01:03 EEST | Tiedote

Pohjois-Pohjanmaalla oli syyskuun lopussa noin 22 400 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 300 henkeä (+6 %) enemmän kuin vuosi sitten. Elokuusta työttömien työnhakijoiden määrä laski noin 300 henkilöllä. Lomautettuja oli lähes sama määrä kuin elokuussa. Koillismaata lukuun ottamatta työttömien määrä on maakunnan kaikilla seudulla vuoden takaista korkeammalla tasolla. Osalla seutuja lisäys on kuitenkin vähäinen. Yli 80 % työttömien lisäyksestä on toteutunut Oulun seudulla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye