SDP EDUSKUNTA

Merja Mäkisalo-Ropponen: Vahvat naiset ansaitsevat liputuspäivänsä

Jaa
Tänään Minnan Canthin ja tasa-arvon päivänä julkaistiin merkittävä uutinen Miina Sillanpään päivän hyväksymisestä viralliseksi liputuspäiväksi vuodesta 2023 alkaen. Miina Sillanpään päivää vietetään Suomessa ensimmäisenä päivänä lokakuuta, jolloin valtiopäiväjärjestys ja vaalilaki tulivat voimaan vuonna 1906 Suomen suuriruhtinaskunnassa. Miina Sillanpää oli Suomen ensimmäinen naisministeri ja toimi kansanedustajana kaikkiaan 38 vuotta.
SDP:n kansanedustaja ja Miina Sillanpää säätiön hallituksen jäsen Merja Mäkisalo-Ropponen on iloinen, että 1. lokakuuta 2023 on ensimmäinen virallinen liputuspäivä Miina Sillanpään  päivän kunniaksi. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja ja Miina Sillanpää säätiön hallituksen jäsen Merja Mäkisalo-Ropponen on iloinen, että 1. lokakuuta 2023 on ensimmäinen virallinen liputuspäivä Miina Sillanpään päivän kunniaksi. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)

– Nyt näillä kahdella tärkeällä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden puolustajanaisella on oma liputuspäivänsä, sanoo kansanedustaja ja Miina Sillanpää säätiön hallituksen jäsen Merja Mäkisalo-Ropponen (sd).

Sisäministeriö on jo vuodesta 2016 antanut Miina Sillanpään ja kansalaisvaikuttamisen päivälle liputussuosituksen. Päivän tarkoituksena on sekä muistaa Miina Sillanpään elämäntyötä, että nostaa esille kansalaisvaikuttamisen merkitystä yhteiskunnassa.

Sekä Sillanpäälle että Canthille yhteistä oli heikompiosaisia välittäminen ja yhteiskunnallinen vaikuttaminen. Molempien ajatukset ovat ajankohtaisia edelleen. Esimerkiksi Miina Sillanpää on todennut: ”Pelkät sanat eivät riitä, tarvitaan myös tekoja.” ja ”Jokaisella ihmisellä on oikeus hyvinvointiin, inhimillisiin työoloihin ja ihmisyyden kunnioittamiseen”. Minna Canth on taas todennut, että ”Naiskysymys ei ole ainoastaan naiskysymys, se on ihmiskunnan kysymys”.

– Nämä vahvat naiset ovat liputuspäivänsä totisesti ansainneet. He ovat omalta osaltaan olleet tienraivaajia niin tasa-arvon, kun kansalaisvaikuttamisen osalta, Mäkisalo-Ropponen sanoo.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

SDP:n kansanedustaja ja Miina Sillanpää säätiön hallituksen jäsen Merja Mäkisalo-Ropponen on iloinen, että 1. lokakuuta 2023 on ensimmäinen virallinen liputuspäivä Miina Sillanpään  päivän kunniaksi. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
SDP:n kansanedustaja ja Miina Sillanpää säätiön hallituksen jäsen Merja Mäkisalo-Ropponen on iloinen, että 1. lokakuuta 2023 on ensimmäinen virallinen liputuspäivä Miina Sillanpään päivän kunniaksi. (Kuva: Jukka-Pekka Flander)
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

SDP EDUSKUNTA
SDP EDUSKUNTA

00102 Eduskunta

09 4321https://sdp.fi/fi/eduskunta/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuppurainen: Orpon oikeistohallitus on epäonnistunut hoitamaan taloutta – tulostaulu on armoton13.9.2025 12:54:06 EEST | Tiedote

Pääministeri Orpo puhui tänään Ylen ykkösaamussa kuinka Suomea ei voi rakentaa velalla. Kuitenkin hänen johtamansa oikeistohallitus ottaa kuluvana vuonna peräti 13 miljardia uutta velkaa ja jättää vaalikauden perinnöksi kaikkien aikojen velkasaldon. Tavallisia suomalaisia kurittaa ennätyksellinen työttömyys, eikä miljardien veronkevennyksistä jää keskituloiselle palkansaajille ja yrittäjille juuri mitään käteen. SD-eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen näkee, että hallitus on pettänyt niin suomalaiset kuin omat tavoitteensa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye