Metsä Groupin pääjohtaja Ilkka Hämälä Jyväskylän yliopiston varainhallintatoimikuntaan
10.2.2021 09:21:20 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Varainhallintatoimikunta toimii hallituksen ja rehtorin neuvoa-antavana toimielimenä yliopiston pitkäaikaisen sijoitustoiminnan valmistelussa.
Yliopiston sijoituksissa painottuvat pitkäjänteisyys ja vastuullisuus.
”Minulle on tärkeää ja mieluisaa, että pääsen osallistumaan yhteiskunnallisesti merkityksellisen tutkimus- ja koulutusyhteisön toimintaan ja antamaan oman panokseni Jyväskylän yliopistolle. Sijoitusvarallisuuden kasvattaminen pitkällä aikavälillä mahdollistaa yliopiston strategisten investointien rahoituksen”, sanoo pääjohtaja Ilkka Hämälä.
”Tulevina vuosina haluamme turvata pääomien kasvattamisen vastuullisen sijoittamisen periaatteita noudattaen. Erityisenä lähiajan painopisteenä on yliopistojen kanssa yhteisesti sovittujen kestävän kehityksen teesien mukainen sijoitustoiminta, johon kuuluu esimerkiksi sijoitussalkun hiilineutraaliustavoitteen asettaminen. Tässä työssä varainhallintatoimikunnalla on iso rooli. Ilkka Hämälä tuo siihen arvokkaan lisän ja olemme todella iloisia saadessamme hänet mukaan yliopistomme toimintaan. Iloitsen myös siitä, että Ilkka Hämälän mukaantulolla varmistetaan, että yliopiston hyvä ja läheinen suhde teollisuuteen jatkuu”, sanoo rehtori Keijo Hämäläinen.
Rehtorin johtaman varainhallintatoimikunnan jäseninä toimivat Hämälän lisäksi toimitusjohtaja Antti Määttä, vuorineuvos Matti Sundberg (31.12.2021 saakka), toimitusjohtaja Kari Kolu ja Jyväskylän yliopiston talous- ja palvelujohtaja Päivi Seppä. Toimikunnan sihteerinä toimii senior advisor Vesa Kupari.
Lisätietoja:
Senior Advisor Vesa Kupari
Puh. +358 400 616 940
Email: vesa.kupari@jyu.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Monitieteisen aivotutkimuksen professori Tiina Parviainen näkee aivot avaimena oppimiseen ja hyvinvointiin17.4.2026 08:31:48 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston monitieteisen aivotutkimuksen professori Tiina Parviainen tarkastelee tutkimuksissaan niin lapsen aivojen ainutlaatuista kehitystä kuin sitä, miten kehon fysiologiset signaalit muovaavat kokemuksia ja mielen hyvinvointia.
Jyväskylän yliopisto uudistaa opettajankoulutusta – Suomen ensimmäisenä opettajankoulutuksen työelämäprofessorina aloittaa KT Olli Luukkainen16.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on perustanut Suomen ensimmäisen opettajankoulutuksen työelämäprofessuurin. Tehtävään 15.4.2026 alkaen kutsutun KT, kouluneuvos Olli Luukkaisen tavoitteena on tulevaisuuden opettajuuden ja opettajankoulutuksen suuntaaminen ja yhteiskehittäminen. Erityiskohteena on uusien opettajien työuran alkuvaihe. ”Opettajan työn muuttuminen vaatii muutosta myös opettajankoulutuksessa”, sanoo vuosikymmeniä opetuksen kentällä eri tehtävissä vaikuttanut Luukkainen.
Jyväskylän yliopistoon 40 uutta aloituspaikkaa kauppakorkeakouluun ja luonnontieteellis-teknillisille aloille15.4.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Tiede- ja kulttuuriministeri osoitti yliopistoihin lisäaloituspaikkoja yhteensä 595 paikan verran. Lisäaloituspaikoista Jyväskylän yliopistoon kohdistuu yhteensä 40 paikkaa. Paikat kohdistuvat matemaattis-luonnontieteelliseen tiedekuntaan, informaatioteknologian tiedekuntaan ja kauppakorkeakouluun. Lisäykset toteutetaan syksyllä 2026 alkaviin koulutuksiin.
Kilpailtu rahoitus tuo Jyväskylään kolme nuorta huippututkijaa15.4.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon myönnettiin kolme tutkimushankerahoitusta erittäin kilpaillusta EU:n Marie Skłodowska-Curie -hausta. Rahoitus mahdollistaa kansainvälisten huippututkijoiden siirtymisen Jyväskylän yliopistoon.
Tutkimus: Päättöarvioinnin kriteerit ohjaavat kriittiseen ajatteluun ja tiedon käyttämiseen – arvosanan 5 kriteereissä parannettavaa14.4.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Päättöarvioinnin kriteerit tukevat oppilaiden kykyä käyttää tietoa omassa elämässään ja yhteiskunnassa. Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus osoittaa kuitenkin, että arviointikriteerit tarjoavat tähän hyvin erilaiset lähtökohdat arvosanojen 5 ja 9 välillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
