Metsänhoitoyhdistyksille uusi, yhteinen toiminnanohjausjärjestelmä
9.11.2021 09:00:27 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
MHYP:n yhtiökokous vahvisti hallituksen päätöksen LeafPoint metsäjärjestelmän käyttöönotosta kaikissa metsänhoitoyhdistyksissä. Päätöksen myötä yhdistykset harppaavat digitalisaatiossa kokonaan uudelle tasolle, joka mahdollistaa tuottavuuden lisäämisen ja myös täysin uudenlaiset liiketoiminnat. LeafPoint järjestelmä kattaa laajasti metsänhoitoyhdistysten toiminnanohjauksen tarpeet ja sen käyttöönotot alkavat jo tämän vuoden puolella.
LeafPoint on täysin suomalainen metsäjärjestelmä, jonka takana ovat metsäalan järjestelmäkehittäjät Bitcomp Oy ja Pinja Solutions Oy (entinen PiiMega Oy). Ensimmäiset tuotantokäyttäjät järjestelmällä ovat olleet Mhy Päijänne, Mhy Eteläinen Metsäreviiri, Mhy Länsiturunmaa ja Mhy Etelä-Karjala. Järjestelmän kehitys alkoi vuonna 2019 ja se otettiin tuotantokäyttöön vuonna 2020. LeafPoint edustaa uudenlaista tuotepohjaista järjestelmäkehitystä, jossa järjestelmää kehitetään pitkäjänteisesti ja vahvalla asiakas- ja liiketoimintalähtöisellä otteella. LeafPointin tärkeimpinä tavoitteina on ratkaista yhdistysten operatiivisia ongelmia, tehostaa toimihenkilöiden työskentelyä ja myyntityötä sekä parantaa asiakkaiden palvelukokemusta.
”Mhy-ketjussa nähtiin välttämättömäksi kehittää pikaisesti viestinnän ja markkinoinnin automatisoituja elementtejä osana metsäjärjestelmää. Sähköiset yhteydenottokanavat ovat jo nyt tätä päivää ja korostuvat tulevaisuudessa entisestään” toteaa MHYP:n toimitusjohtaja Jouni Tiainen.
Leafpoint tulee tarjoamaan täysin saumattoman yhteyden metsänhoitoyhdistysten käyttämään OmaMetsään, joka on metsänomistajille tarkoitettu verkkopalvelu. Keväällä avatun palvelun käyttäjämäärä kasvaa voimakkaasti ja on jo yli 15 000 käyttäjää. OmaMetsän käyttö on tehostanut ammattilaisten ajankäyttöä sekä lisännyt myynnin volyymia ja asiakkaiden yhteydenottoja. Hyödyt vain kasvavat sähköisen asioinnin tullessa täydessä laajuudessa käyttöön. Yhdessä OmaMetsä-palvelun kanssa LeafPoint tulee tarjoamaan Mhy-kentälle valtavaa kilpailuetua ja loikan suoraan digitalisaation kärkeen.
”Olemme todella tyytyväisiä, että pitkäjänteinen työmme palkittiin koko mhy-ketjun kattavalla ja Bitcompille ja Pinjalle todella merkittävän kokoisella hankintapäätöksellä. Meillä on alusta lähtien ollut vahva usko, että digitalisaation eturivin toimijoina pystymme tarjoamaan markkinoiden parhaan tuotekokonaisuuden. LeafPoint perustuu molempien yhtiöiden ydinosaamiselle ja sen kehittäminen alan kärkiratkaisuna on strategiamme ytimessä” kuvaa Bitcompin myyntijohtaja Jani Heikkilä.
LeafPoint edustaa nykyaikaista metsäjärjestelmää, jossa hyödynnetään laajasti integraatioita ja automaatiota. Tämä on johtanut käytännön töissä jo yli 10 % ajansäästöön, kun tietojen käsin syöttämistä ja laskemista tarvitsee tehdä entistä vähemmän. Järjestelmän kautta on saatavilla esimerkiksi palvelumyynnin automaattiset työkalut, jotka suoraan vähentävät resurssipainetta kohteiden etsimisestä ja maastokäynneistä. Kun sama järjestelmä on käytössä kaikissa yhdistyksissä, yhteisen liiketoiminnan ja selkeiden toimintamallien kehittäminen on mahdollista pitkälle tulevaisuuteen.
"LeafPoint sopii erinomaisesti Metsänhoitoyhdistysten työkaluksi ja kattaa monipuolisen toiminnan tarpeet. Järjestelmän myötä toiminnan suunnittelu tulee selkeämmäksi ja työn johtaminen on jatkossa entistä vaivattomampaa. Uudistushaluisen asiakkaan myötä pystymme kehittämään metsäjärjestelmäämme entistä monipuolisemmaksi tarjoten asiakkaillemme tulevaisuuden työkaluja jo tänä päivänä. Yhteistyössä kehitettävät uudet ominaisuudet tuovat järjestelmään entistä syvemmän liitoksen asiakaspalveluun", kertoo Veli-Pekka Hämäläinen Pinjalta.
LeafPointin ominaisuuksia ovat muun muassa:
- Keskitetty asiakasrekisteri
- Metsätiedon hallinta
- Metsätöiden suunnittelu ja hankkeet
- Myyntiputken hallinta
- Automaattiset palvelumyynnin työkalut
- Aines- ja energiapuun hankinnan, korjuun ja toimitusten työkalut
- Organisaatiotason raportointi
- Sähköiset metsänkäyttöilmoitukset ja kemera-haku
- Rahaliikenteen ja maksatusten hallinta
- 100 % integraatio OmaMetsään
Yhteyshenkilöt
Bitcomp Oy, Jani Heikkilä, 040 6828821, www.bitcomp.fi
Pinja, Veli-Pekka Hämäläinen, 040 158 2100, www.pinja.com
MHYP, Juha Laitinen, 040 029 8601, www.mhy.fi
Tietoja julkaisijasta
Bitcomp Oy toimii Suomessa ja Euroopan markkinoilla ja keskittyy älykkäisiin metsäjärjestelmiin. Yrityksen toimialaan kuuluvat myös satelliittidataa monipuolisesti hyödyntävät analyysit ja aineistopalvelut.
Pinja Solutions Oy on osa Pinja Groupia. Pinja on johtava metsä-, saha- ja puunjalostusjärjestelmien toimittaja Suomessa. Pinjan kehittämä toiminnanohjausjärjestelmä on laajalti käytössä puunhankinnan toimijoilla Suomessa ja ulkomailla.
Metsänhoitoyhdistysten palvelu MHYP Oy on Metsänhoitoyhdistysten ja MTK ry:n omistama palvelu- ja kehitysyhtiö, joka mm. koordinoi Metsänhoitoyhdistysten ohjelmistohankkeita ja muuta yhteistyötä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Metsätutka: Kaksi kolmasosaa metsänomistajista kilpailuttaa puukauppansa – metsänhoitoyhdistyksillä tyytyväisimmät puukauppa-asiakkaat23.3.2026 09:38:05 EET | Tiedote
Metsänomistajat kilpailuttavat puukauppojaan yhä useammin, käy ilmi kevään Metsätutka‑kyselystä. Kaksi kolmasosaa metsänomistajista pyytää tarjouksia useilta ostajilta, ja neljä kymmenestä käyttää apunaan metsänhoitoyhdistyksen asiantuntijoita. Näissä puukaupoissa myös tyytyväisyys on korkeinta.
Uudistettu luontoarvot.fi -markkinapaikka - webinaari torstaina 26. maaliskuuta20.3.2026 15:41:52 EET | Kutsu
Luontoarvot.fi on MTK:n ylläpitämä, täysin uudistettu palvelu, joka yhdistää luontoarvojen ostajat, myyjät ja asiantuntijat. Palvelun tavoitteena on helpottaa luontoarvojen, ennallistamistoimenpiteiden, ekologisen kompensaation hyvitysalueiden ja muiden luonnonhoidon hankkeiden löytymistä ja toteuttamista. Markkinapaikan kehittäminen on osa Koneen Säätiön Metsän Puolella -aloitteen rahoittamaa LUMA-hanketta. Tervetuloa seuraamaan uudistetun luontoarvot.fi -palvelun julkistamiswebinaaria torstaina 26. maaliskuuta kello 13:00 alkaen.
Pääsiäiskoriste ruokaherneistä viikossa – versot kasvavat munankuorissa20.3.2026 12:57:04 EET | Artikkeli
Pääsiäispöytään saa keväistä vihreyttä helposti ja nopeasti. Tavallisista ruokaherneistä voi kasvattaa kotona herneenversoja jopa kolmessa päivässä, ja niistä syntyy sekä syötävä lisuke että näyttävä pääsiäiskoriste. Versot kasvavat vaikka kananmunankuorissa, ja tarvikkeet löytyvät helposti kotoa tai lähimmästä ruokakaupasta.
MTK: Ympäristötuen ja METSO-rahoituksen ahdinko iskee monimuotoisuustyöhön - osaajat ja kohteet kaikkoavat20.3.2026 12:47:44 EET | Tiedote
Metsätalouden ympäristötukikriteerien tiukentuminen ja valtion rahoituksen supistuminen ovat ajaneet tilanteeseen, jossa monimuotoisuustyötä tekevät metsänomistajat ja luonnonhoidon ammattilaiset jäävät tyhjän päälle.
Sota Lähi-idässä tuomassa kriisin maatalouteen – MTK vaatii nopeita korjaustoimia20.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
Sota Lähi-idässä on tuomassa vaikean kustannuskriisin suomalaisten ruokaturvan perustaan, maatalouteen. Lannoitteiden ja polttoaineiden kallistuminen uhkaa aiheuttaa maataloudelle satojen miljoonien eurojen lisäkustannukset. Kriisi koskee jo nyt erityisesti peltokasvituotantoa. MTK varoittaa alkutuotannon kriisistä ja vaatii hallitusta varautumaan nopeisiin toimiin jo tulevan kasvukauden viljelyn turvaamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
