Metsänomistajat entistä tyytymättömämpiä puun hintaan
23.9.2022 10:31:31 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Metsänomistajien puunmyyntiaikeet ovat riippuvaisia puun hintakehityksestä. Metsätutka-kyselyn mukaan yli 60 % metsänomistajista vähentäisi tai jättäisi kokonaan puunmyynnit väliin, mikäli puun hinnat laskisivat nykytasosta. Kyselyn mukaan viidenneksellä metsänomistajista olisi puunmyyntiaikeita vielä tämän vuoden aikana ja kolmanneksella ensi vuoden aikana.
Lähes puolet metsänomistajista on tyytymättömiä kuitupuun hintakehitykseen ja erittäin tyytymättömien määrä on kasvanut edellisvuosista huomattavasti. Yli 60 % uskookin kuitupuun hinnan nousevan edelleen. Hintojen noususta huolimatta tukkipuunkin hintaan tyytymättömiä on yli neljäsosa vastanneista ja 40 % metsänomistajista uskoo hinnan edelleen nousevan. Energiapuun hinnan nousua odottaa peräti 80 % metsänomistajista.
- Metsänomistajat ovat syystäkin tyytymättömiä, sillä he tiedostavat, että puun hinta on jäänyt huomattavasti jälkeen suhteessa lopputuotteiden hintoihin ja metsäyhtiöiden tuloksiin, toteaa tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen.
-Metsätutkasta kävi ilmi, että metsänomistajat usein saavat puun hintatiedot ostajilta. Tässä kehotan varovaisuuteen: ei ole ostajien edun mukaista maksimoida metsänomistajien puilleen saamaa hintaa. Puumarkkinatilanne kannattaa varmistaa omasta metsänhoitoyhdistyksestä ja samalla kilpailutta puukaupat parhaan ostajan löytämiseksi, muistuttaa metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola.
MTK:n Metsätutka-kyselyä on uudistettu kattavasti. Otannassa hyödynnettiin jäsenrekisterin sijasta Metsäkeskuksen rekisteriä, jotta mukaan saadaan kattavammin koko metsänomistajakunnan näkemykset. Kysymyksiin on otettu metsänomistajien tavoitteita ja tulevaisuuden odotuksia kuvaavia osioita. Ne antavat aiempien kysymysten oheen mahdollisuuden vertailla metsänomistajakuntaa monipuolisemmin.
Tutkimuksen aineisto kerättiin puhelinkyselyllä syyskuun alussa suomalaisilta metsänomistajilta. Vastaajia oli 550, ja se kuvaa suomalaista metsänomistajakuntaa kattavasti. Vastausten virhemarginaali on +/- 4,2 prosenttia 95 prosentin luottamusvälillä. Suomessa on Luonnonvarakeskuksen metsätilarakennetilaston mukaan 632 000 metsänomistajaa ja 347 000 vähintään kahden hehtaarin metsätilakokonaisuutta. Tutkimuksen teki Kantar TNS Agri Oy
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen puh. 044 373 9377
Metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola puh. 040 502 6810
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kansallinen ennallistamissuunnitelma - yksi tämän vaalikauden suurimmista päätöksistä3.7.2026 11:59:05 EEST | Blogi
Suomen kansallinen ennallistamissuunnitelma on lausunnoilla. Sen vaikutukset ulottuvat metsiin, soihin, maatalouteen, biotalouteen, investointeihin, huoltovarmuuteen ja alueiden elinvoimaan vuosikymmeniksi eteenpäin. Kyse ei ole vain luonnonsuojelusta, vaan taloudellisilta ja yhteiskunnallisilta vaikutuksiltaan yhdestä tämän vuosikymmenen merkittävimmistä politiikkakokonaisuuksista.
MTK: Ennallistamissuunnitelma jättää maanomistajat edelleen epätietoisuuteen – eduskunnan työ ei näy lopputuloksessa2.7.2026 16:59:47 EEST | Tiedote
Suomen kansallinen ennallistamissuunnitelma on lähtenyt lausuntokierrokselle. MTK:n mielestä asiakirja ei vielä anna riittäviä vastauksia niihin kysymyksiin, joista maanomistajat, alkutuotanto, metsätalous ja maaseudun elinkeinot ovat koko valmistelun ajan kantaneet huolta.
Jokaisenoikeudet mahdollistavat marjastuksen – muista pelisäännöt metsässä30.6.2026 10:19:46 EEST | Tiedote
Luonnonmarjojen satokausi käynnistyy ja vuoden 2026 marjasato kypsyy ympäri Suomea. Mustikoiden odotetaan kypsyvän poimintakelpoisiksi heinäkuun alussa. Satokauden odotetut mustikat, puolukat ja muut metsämarjat tarjoavat poimittavaa eri puolilla Suomea. Jokaisenoikeuksiin kuuluva marjastus tarjoaa kaikille mahdollisuuden liikkua metsässä ja kerätä luonnonmarjoja ilman maanomistajan lupaa. MTK:n ruokamarkkina-asiantuntija Heidi Siivonen kertoo vinkit luonnonmarjakauteen.
Uusiutuvan energian siirron tuotot valuvat alueiden ulkopuolelle – yksinkertainen malli auttaisi aluetalouksia25.6.2026 13:21:52 EEST | Tiedote
Vihreän energian investoinneista on viime vuosina uutisoitu myönteisesti erityisesti niiden alueellisten talousvaikutusten näkökulmasta. Kehityksen kääntöpuolena ovat kuitenkin kasvavat lunastusmenettelyt, joissa maanomistajat kantavat hankkeiden haittoja ilman mahdollisuutta hyötyä niiden tuotoista. Vaikka investoinnit ovat mittavia, alueille jäävät usein pysyvät maisema-, kierto- ja tuotantohaitat, MTK muistuttaa.
Uusi metsätilastopalvelu kokoaa vertailukelpoisen tiedon metsien käytöstä ja merkityksestä Euroopassa23.6.2026 14:09:46 EEST | Tiedote
MTK on toteuttanut uuden kansainvälisen metsätilastopalvelun Suomen Metsäsäätiön rahoituksella. Tilastosivu on julkaistu MTK:n verkkosivujen lisäksi myös metsäalan yhteisessä Forest.fi-palvelussa. Palvelu perustuu Forest Europen State of Europe’s Forests -julkaisuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

